wawainfo.pl
Dr Zaczyński

eastnews.pl

Dyrektor szpitala na Narodowym przyjął szczepionkę. Kolejni lekarze zgłaszają się do szczepień

27 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Natalia Godek

Udostępnij:

Pierwsi pracownicy służby zdrowia przyjęli szczepionkę przeciw COVID-19. To historyczne wydarzenie zostało uwiecznione przed kamerami. Dyrektor Szpitala Tymczasowego na Stadionie Narodowym dr Artur Zaczyński mówił, że ta szczepionka zmieni nasze ży

“Mam to za sobą”

W niedzielę rano w szpitalach węzłowych odbyły się szczepienia pierwszych Polaków. Symboliczne wkłucie przed kamerami przyjęli pracownicy szpitala MSWiA w Warszawie. Pierwszą osobą była Alicja Jakubowska, naczelna pielęgniarka szpitala (o szczegółach tego wydarzenia pisaliśmy tutaj).

Humory oraz samopoczucie wśród wszystkich zaszczepionych pracowników służby zdrowia były pozytywne. Pielęgniarka Jakubowska kilkakrotnie podkreślała, że po zabiegu czuje się dobrze. Oprócz niej szczepienie przyjął między innymi dyrektor Szpitala Tymczasowego na Stadionie Narodowym dr Artur Zaczyński. - Psychicznie czuję się bardzo dobrze. Mam to za sobą – poinformował.

Pozostali zgłaszają się na szczepienia

Co ważne, pełną odporność przeciw COVID-19 uzyskuje się dopiero po przyjęciu dwóch dawek szczepionki, a więc osoby zaszczepione w niedzielę drugą porcję przyjmą za 21 dni. Dr Zaczyński podkreślał, że szczepionka przeszła przez badania najważniejszych światowych instytucji i dzięki temu jest bezpieczna i pozwoli ona na powrót do normalności. - Ta szczepionka zmieni nasze życie - mówił. 

Dyrektor poinformował, że za dzisiejszym przykładem, na szczepienia już zaczynają się zgłaszać pozostali pracownicy szpitala. Do końca tygodnia mają zostać zaszczepione wszystkie osoby, które wyrażą taką chęć. Zaczyński powiedział też, że ma nadzieję, że w połowie przyszłego miesiąca w Szpitalu Tymczasowym zaczną się szczepienia populacyjne.

Pierwszeństwo dla pracowników opieki zdrowotnej

Pierwsza partia szczepionek dotarła do naszego kraju z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Było to prawie 10 tysięcy dawek. Zestaw ten początkowo trafił do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Następnie szczepionki rozdzielono i rozdysponowano do 72 szpitali węzłowych w całym kraju. W niedzielę w placówkach rozpoczęto pierwsze szczepienia. 

Z jednej dawki szczepionki tworzy się szczepionki dla pięciu osób. W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną pracownicy sektora ochrony zdrowia, czyli: pracownicy szpitali węzłowych i pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą (na przykład stacji sanitarno-epidemiologicznych), pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej, pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych (w tym firm transportujących leki), osoby zatrudnione na uczelniach medycznych i studenci kierunków medycznych oraz osoby zatrudnione w izbach lekarskich, pielęgniarek i położnych, aptekarskich oraz diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów. Ponadto ze szczepienia w pierwszej kolejności będzie mógł także skorzystać personel niemedyczny, który pracuje w tych placówkach.

Każdy zdecyduje sam

Szczepienia przeciw COVID-19 będą darmowe i dobrowolne. Jednak rząd rekomenduje poddanie się temu procesowi. Celem strategicznym zapisanym w Narodowym Programie Szczepień jest osiągnięcie poziomu zaszczepienia społeczeństwa umożliwiającego zapanowania nad pandemią COVID-19 do końca 2021 roku, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.

– Gorąco zachęcamy do tego, żeby ona stała się tym prawdziwym przełomem dla zdrowia publicznego i zdrowia indywidualnego wszystkich ludzi oraz przełomem w życiu gospodarczym. Im szybciej zwalczymy wirusa, tym szybciej będziemy mogli powrócić do gospodarczej normalności – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Warto pamiętać, że na pewno nie uda się osiągnąć stuprocentowej wyszczepialności. Powodem jest fakt, że nie wszystkie osoby mogą przyjąć szczepionkę. Wśród nich znajdują się między innymi kobiety w ciąży czy osoby uczulone na materiał składowy szczepionki.

Gdzie będzie można się zaszczepić?

Na razie podstawowym miejscem szczepień są szpitale węzłowe. Docelowo w Warszawie organizowane będą także nowe mobilne i stacjonarne punkty szczepień. W ramach realizacji strategii szczepień mobilnych przewiduje się szczepienia w miejscu zamieszkania lub przebywania pacjenta.

źródło: wawainfo.plzdjęcie główne: eastnews.pl

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Zobacz jak wygląda budowa Południowej Obwodnicy Warszawy:

[EMBED-1119]

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >