wawainfo.pl
Krakowskie Przedmieście

um.warszawa.pl

Świąteczny spacer w Warszawie. Gdzie się wybrać? Podpowiadamy TOP10 miejsc

25 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Natalia Godek

Udostępnij:

Gdzie w Warszawie udać się na świąteczny spacer? - to pytanie co roku zadaje sobie wielu mieszkańców stolicy. Mimo iż pandemia nie ułatwia sprawy to i tak warto wyjść na zewnątrz i pooglądać zimową stolicę - nawet taką bez śniegu. Specjalnie przygo

10. Park Szczęśliwicki

Nasze świąteczne zestawienie zaczynamy od Parku Szczęśliwickiego, który jest położony na Ochocie. Mało kto wie, że powstał w latach 60. na terenie wysypiska utworzonego z powojennych śmieci i gruzu miasta, ale z założenia miał być miejscem rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców Ochoty. Warto wybrać się tam w przerwie od jedzenia, aby trochę rozruszać kości. A tuż po świętach 27.12 będzie można poszaleć na stoku Górki Szczęśliwickiej. W tym roku niestety wyjątkowo tylko przez jeden dzień.

9. Park Skaryszewski

Jeśli w święta będziemy spędzać na Pradze Południe to idealnym miejscem do wyjścia wraz z rodziną będzie Park Skaryszewski, a właściwie Park im. Ignacego Jana Paderewskiego. Został on wpisany do rejestru zabytków i ma on na swoim koncie tytuł Najpiękniejszego Parku w Polsce oraz trzeciego Najpiękniejszego Parku w Europie.

Miejsce to zostało zaprojektowane w stylu angielskim przez znanego planistę i ogrodnika Franciszka Szaniora. Ma dobrze rozwiniętą sieć ścieżek, więc spacer nimi będzie czystą przyjemnością. W Skaryszaku będziemy mogli nacieszyć oczy jeziorkami czy sztucznym wodospadem. Jest on idealnym miejscem, by schronić się przed zgiełkiem miasta.

8. Królikarnia i Park Arkadia

Jest to jedno z bardziej niedocenianych miejsc na Mokotowie, na które składają się zabytkowy pałac Królikarnia oraz otaczający go park. Spośród innych lokalizacji ta wyróżnia się przede wszystkim swoim nietypowym układem, bowiem pałac jest położony na wzniesieniu Skarpy Warszawskiej. Z jego tarasu rozciąga się przepiękny widok na położony poniżej park i stawy. Miejsce to łączy naturę ze sztuką, ponieważ w otoczeniu pałacu znajduje się Park Rzeźby należący do Muzeum Narodowego. Świąteczny spacer w takim otoczeniu zagwarantuje relaks i wytchnienie.

7. Park Morskie Oko

Jest kolejnym zabytkowym parkiem na mapie Warszawy. Kompleks ten również ma ciekawy układ ze względu na swoje położenie na Skarpie Warszawskiej i podskarpiu. Dogodna lokalizacja zachęca, by w czasie świąt warto wybrać się tam i zrobić rundkę wokół jeziorka.

6. Ogród Saski

Jeśli podczas świątecznego spaceru po Śródmieściu będziemy chcieli odpocząć od zgiełku miasta to Ogród Saski będzie idealnym miejscem. Miejsce to dawniej było królewskim ogrodem. Po wojnie odtworzono jego pierwotny charakter. Geometryczny układ uliczek, monumentalne rzeźby, fontanna - obiekty te sprawią, że poczujemy się naprawdę wyjątkowo.

5. Osiedle Jazdów

Jest to nietypowe osiedle drewnianych domków fińskich. Pierwotnie mieszkali tam pracownicy Biura Odbudowy Stolicy. Aktualnie zaskakuje swoją innością oraz wyjątkowym spokojem. Przechadzając się tamtędy można poczuć się jak na świętach u babci na wsi.

4. Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat

Tych ulic nie mogłoby zabraknąć w naszym zestawieniu. W czasie Bożego Narodzenia jak co roku zmieniają swoją szatę na świąteczną i są główną atrakcją zarówno dla warszawiaków jak i dla przyjezdnych. W tym roku miasto przygotowało skromniejsze ozdoby, które mimo tego wciąż zachwycają swoim blaskiem. Jeśli chcemy poczuć klimat gwarnych świąt (tym razem w oprawie retro) to Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat na pewno nas nie zawiodą.

3. Łazienki Królewskie

Jest to chyba najbardziej znany zespół pałacowo-ogrodowy w stolicy, który jest idealnym miejscem na spacer o każdej porze roku. Jednak pewnym jest, że spotkamy tam tłumy. Jeśli chcemy ich uniknąć to z okazji świąt Bożego Narodzenia Muzeum Narodowe przygotowało specjalny koncert kolęd, który został nagrany właśnie w zabytkowym Pałacu na Wyspie. Zostanie on opublikowany w wigilijny wieczór. Włączając go będziemy mogli poczuć królewski klimat świąt bez wychodzenia z domu.

2. Stare Miasto

Ta historyczna część Warszawy zachwyca zawsze. Jednak przyozdobiona bożonarodzeniowymi dekoracjami nie ma sobie równych. Ich podziwianie można zacząć od spektakularnej choinki na Placu Zamkowym. Następnie warto przejść się ulicami Piwną, Świętojańską, Rynkiem Starego Miasta, Nowomiejską, Freta, Rynkiem Nowego Miasta, Kościelną aż do Podzamcza.

1. Królewski Ogród Światła

Na pierwszym miejscu naszego zestawienia musiał znaleźć się Królewski Ogród Światła w Wilanowie. Miejsce to od lat króluje w rankingach. I nic dziwnego, ponieważ można poczuć tam naprawdę świąteczny klimat. Plenerowa wystawa składa się z tysięcy światełek. Spacerowanie uliczkami i podziwianie błyszczących dekoracji sprawi wiele radości każdemu!

źródło: wawainfo.plzdjęcie główne: pixabay.com

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Zobacz jak wygląda budowa Południowej Obwodnicy Warszawy:

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >