Czy Szpital Narodowy działa sprawnie? Rzeczywistość zaskakuje, warunki również

Autor Julian Bakuła - 17 Listopada 2020
Stadion Narodowy w WarszawieŹródło: TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News

Na Stadionie Narodowym funkcjonuje już pierwszy w kraju i w Warszawie szpital tymczasowy. Dotychczas w placówce hospitalizowanych było ponad 50 osób. Wciąż jednak jest to dopiero wstępna faza uruchamiania placówki i trafiają tam tylko pacjenci w lekkim stanie. Reporterom TVN udało się podejrzeć, jak praca szpitala na Stadionie Narodowym wygląda od środka.

Jak będzie wyglądać Boże Narodzenie? Ministerstwo zabrało głos, w Warszawie zapadły pierwsze decyzjeJak będzie wyglądać Boże Narodzenie? Ministerstwo zabrało głos, w Warszawie zapadły pierwsze decyzjeCzytaj dalej

Szpital na Stadionie Narodowym

Od niedawna na Stadionie Narodowym w Warszawie funkcjonuje pierwszy w kraju szpital tymczasowy dla pacjentów z koronawirusem. Tego rodzaju placówki powstające z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego w każdym województwie mają zagwarantować, że w przypadku przeciążenia służby zdrowia w szpitalach nie zabraknie miejsc dla chorych na COVID-19.

Jak podaje TVN Warszawa, chociaż aktualnie na Stadionie Narodowym hospitalizowanych jest ponad 30 osób, to jednak "obrót pacjentów" - hospitalizowani, ozdrowieńcy i przeniesieni do szpitala specjalistycznego - przekroczył już 50 osób.

Stadion Narodowy: wstępna faza działania szpitala

Docelowo w szpitalu na Stadionie Narodowym ma się znajdować 1200 łóżek. Na razie jest ich kilkaset, a szpital wciąż świeci pustkami. Jest to dopiero wstępna faza jego działania i póki co przyjmowani są tam tylko niektórzy pacjenci zakażeni koronawirusem.

- Jest to ta faza początkowa, w której rzeczywiście przyjmujemy tych pacjentów w stosunkowo lekkim stanie. Są to pacjenci, którzy wymagają hospitalizacji, bez tlenu nie poradziliby sobie. (...) Musimy podkreślić to, że nie posiadamy izby przyjęć. Nie jesteśmy SOR-em. Ściśle współpracujemy z naszą jednostką macierzystą, którą jest szpital MSWiA przy ulicy Wołoskiej i tam ten SOR jest, więc de facto tam wszystkie karetki powinny być kierowane - czytamy na portalu TVN Warszawa słowa dra Michała Hampela z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

Dzisiaj grzeje:
1.Wybuch gazu w domu jednorodzinnym na Mazowszu. Wyleciały okna i drzwi od garażu, ranny mężczyzna
2. Kinga Rusin rzuciła wszystko i spakowała walizki. Gwiazda TVN przeprowadziła się do miejsca, które tłumnie odwiedzane jest przez setki wczasowiczów
3. System wczesnego ostrzegania natychmiast zareagował. GIS wydał komunikat, chodzi o popularny ser

Przez pół tygodnia sklepy będą zamknięte. Czeka nas kilka dni bez robienia zakupówPrzez pół tygodnia sklepy będą zamknięte. Czeka nas kilka dni bez robienia zakupówCzytaj dalej

Fasadowy szpital tymczasowy

Ostatnio coraz częściej dają się słyszeć głosy, że odtrąbienie przez rząd sukcesu, jakim miało być szybkie stworzenie i uruchomienie szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym, było jedynie zabiegiem pijarowym, a w rzeczywistości szpital długo jeszcze nie będzie w pełni gotowy do funkcjonowania.

W tym tonie wypowiedział się dr Paweł Grzesiowski, sugerując, że mamy do czynienia raczej z "Narodowym Izolatorium" niż ze Szpitalem Narodowym. Ta krytyka wiąże się z pogłoskami o surowych kryteriach przyjmowania pacjentów do placówki.

Prowizoryczne warunki panujące w szpitalu ujawniają także nagrania wykonane przez reporterów TVN, którzy weszli do środka z kamerą. Większość łóżek pozostaje pusta, a na korytarzach zalega nierozpakowany sprzęt sanitarny.

Kto zostanie przyjęty do szpitala?

"Próbowaliśmy przekazać pacjentów na stadion. Kwalifikacja: - pacjent, który samodzielnie je i chodzi do oddalonej toalety - bez istotnych schorzeń towarzyszących - nie wymaga więcej niż 3 litrów tlenu - nie ma wysokiej gorączki. Chyba koncert Zenka organizują" - napisał na Twitterze członek załogi pogotowia ratunkowego, krytykując kryteria przyjmowania pacjentów, jakie miałyby obowiązywać na Stadionie Narodowym.

Szczegółowe kryteria zostały w ubiegłym tygodniu umieszczone na oficjalnej stronie szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym. Hospitalizacja możliwa jest przy spełnieniu następujących warunków: rozpoznania COVID-19, podania informacji czy i w jakim zakresie pacjent wymaga tlenoterapii, przekazania wyników badania obrazowego płuc oraz braku "ostrych i przewlekłych chorób współistniejących, wymagających leczenia specjalistycznego". Przeniesienie do szpitala tymczasowego niemożliwe jest m.in. w przypadku pacjenta w stanie ostrej psychozy czy w stanie upojenia alkoholowego.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Zmarł wybitny aktor, od kilku miesięcy nie miał chęci do życia. Odszedł w wieku 100 latZmarł wybitny aktor, od kilku miesięcy nie miał chęci do życia. Odszedł w wieku 100 latCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ministerstwo Zdrowie przekazało wstrząsającą wiadomość. Najnowsza liczba zgonów wbija w fotel, absolutny rekord
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Duże zmiany w komunikacji. ZTM właśnie podał komunikat, niektóre linie znikają
  4. Nagła zmiana planów. nie będzie blokad ulic. Kobiety wydały oświadczenie, w zamian inna akcja
  5. Jasnowidz Jackowski aż nie mógł uwierzyć w to co się dzieje. Już się zaczęło, ponura wizja Warszawy podczas najnowszej przepowiedni
  6. Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami
  7. PKO BP bije na alarm, klienci zagrożeni. Bank apeluje o szczególną ostrożność

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News