wawainfo.pl
Stadion Narodowy w Warszawie

TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News

Czy Szpital Narodowy działa sprawnie? Rzeczywistość zaskakuje, warunki również

17 Listopada 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Na Stadionie Narodowym funkcjonuje już pierwszy w kraju i w Warszawie szpital tymczasowy. Dotychczas w placówce hospitalizowanych było ponad 50 osób. Wciąż jednak jest to dopiero wstępna faza uruchamiania placówki i trafiają tam tylko

Szpital na Stadionie Narodowym

Od niedawna na Stadionie Narodowym w Warszawie funkcjonuje pierwszy w kraju szpital tymczasowy dla pacjentów z koronawirusem. Tego rodzaju placówki powstające z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego w każdym województwie mają zagwarantować, że w przypadku przeciążenia służby zdrowia w szpitalach nie zabraknie miejsc dla chorych na COVID-19.

Jak podaje TVN Warszawa, chociaż aktualnie na Stadionie Narodowym hospitalizowanych jest ponad 30 osób, to jednak "obrót pacjentów" - hospitalizowani, ozdrowieńcy i przeniesieni do szpitala specjalistycznego - przekroczył już 50 osób.

Stadion Narodowy: wstępna faza działania szpitala

Docelowo w szpitalu na Stadionie Narodowym ma się znajdować 1200 łóżek. Na razie jest ich kilkaset, a szpital wciąż świeci pustkami. Jest to dopiero wstępna faza jego działania i póki co przyjmowani są tam tylko niektórzy pacjenci zakażeni koronawirusem.

- Jest to ta faza początkowa, w której rzeczywiście przyjmujemy tych pacjentów w stosunkowo lekkim stanie. Są to pacjenci, którzy wymagają hospitalizacji, bez tlenu nie poradziliby sobie. (...) Musimy podkreślić to, że nie posiadamy izby przyjęć. Nie jesteśmy SOR-em. Ściśle współpracujemy z naszą jednostką macierzystą, którą jest szpital MSWiA przy ulicy Wołoskiej i tam ten SOR jest, więc de facto tam wszystkie karetki powinny być kierowane - czytamy na portalu TVN Warszawa słowa dra Michała Hampela z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

Fasadowy szpital tymczasowy

Ostatnio coraz częściej dają się słyszeć głosy, że odtrąbienie przez rząd sukcesu, jakim miało być szybkie stworzenie i uruchomienie szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym, było jedynie zabiegiem pijarowym, a w rzeczywistości szpital długo jeszcze nie będzie w pełni gotowy do funkcjonowania.

W tym tonie wypowiedział się dr Paweł Grzesiowski, sugerując, że mamy do czynienia raczej z "Narodowym Izolatorium" niż ze Szpitalem Narodowym. Ta krytyka wiąże się z pogłoskami o surowych kryteriach przyjmowania pacjentów do placówki.

Prowizoryczne warunki panujące w szpitalu ujawniają także nagrania wykonane przez reporterów TVN, którzy weszli do środka z kamerą. Większość łóżek pozostaje pusta, a na korytarzach zalega nierozpakowany sprzęt sanitarny.

Kto zostanie przyjęty do szpitala?

"Próbowaliśmy przekazać pacjentów na stadion. Kwalifikacja: - pacjent, który samodzielnie je i chodzi do oddalonej toalety - bez istotnych schorzeń towarzyszących - nie wymaga więcej niż 3 litrów tlenu - nie ma wysokiej gorączki. Chyba koncert Zenka organizują" - napisał na Twitterze członek załogi pogotowia ratunkowego, krytykując kryteria przyjmowania pacjentów, jakie miałyby obowiązywać na Stadionie Narodowym.

Szczegółowe kryteria zostały w ubiegłym tygodniu umieszczone na oficjalnej stronie szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym. Hospitalizacja możliwa jest przy spełnieniu następujących warunków: rozpoznania COVID-19, podania informacji czy i w jakim zakresie pacjent wymaga tlenoterapii, przekazania wyników badania obrazowego płuc oraz braku "ostrych i przewlekłych chorób współistniejących, wymagających leczenia specjalistycznego". Przeniesienie do szpitala tymczasowego niemożliwe jest m.in. w przypadku pacjenta w stanie ostrej psychozy czy w stanie upojenia alkoholowego.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >