Rozwód? Pomoc prawnika może nie wystarczyć
Rozwód, który nie przebiega w przyjaznej atmosferze wiązać się może z trwającą miesiącami batalią w sądzie. Szczególnie problematyczne są sprawy, w których miejsce miała zdrada, przemoc wobec najbliższych czy te związane z nałogami jednego ze współmałżonków. W takich sytuacjach, niewystarczające dla udowodnienia swoich racji może być zatrudnienie prawnika. Zaangażowanie detektywa, który pomoże nam zdobyć dodatkowy materiał dowodowy, może okazać się niezbędne.
Rozwód z orzeczeniem o winie
Są takie sytuacje, które niełatwo jest samodzielnie udowodnić, dlatego zatrudniony prawnik może zarekomendować skorzystanie z usług agencji detektywistycznej, zanim jeszcze wyśle pozew do sądu. Niewątpliwie dysponując dowodami zebranymi przez detektywów zwiększa szanse na uzyskanie korzystnego dla swojego klienta wyroku. Zdobyte przez prywatnych śledczych informacje stanowią również istotną przewagę negocjacyjną podczas mediacji. Ma to szczególne znaczenie, gdy rozwód poprzedza zdrada małżeńska. Często zdradzana osoba ma przeczucie, że coś jest nie tak, ale nie ma możliwości tego udowodnić.
– Nie każdy wie, że detektyw może pozyskiwać informacje, które nie tylko pozwolą ustalić winę za rozpad więzi między małżonkami. Może przydać się, jeśli jeden ze współmałżonków podejrzewa drugą stronę o ukryte nałogi, hazard, nielegalne interesy lub też w sytuacji, gdy zachodzi potrzeba ustalenia faktycznych dochodów np. do sprawy o alimenty. Należy pamiętać, że w postępowaniu sądowym liczą się wyłącznie solidnie udokumentowane dowody, dlatego do sprawy rozwodowej trzeba należycie się przygotować – tłumaczy adwokat Klaudia Mielczarczyk.
– Zbieranie dowodów warto rozpocząć odpowiednio wcześnie, aby w momencie składania pozwu dysponować bogatym i potwierdzonym materiałem dowodowym. Przede wszystkim licencjonowany detektyw posługuje się specjalistycznym sprzętem, niezbędną wiedzą i uprawnieniami, które pozwolą tworzyć legalne dowody. Warto jednak wiedzieć, że prywatni detektywi nie dysponują takimi uprawnieniami jak na przykład policja czy inne służby, dlatego nie mogą zdobywać informacji z założonego podsłuchu czy zamontowanej ukrytej kamery w czyimś domu, lub biurze. Zakres działań, do podejmowania których uprawniony jest detektyw ogranicza prawo – dodaje adwokat.
Zbieranie dowodów do sprawy o rozwód
– Detektywi mogą prowadzić obserwację i dokumentować wszystko, co sami zauważą. Poza tym mogą korzystać z własnych źródeł informacji, przeprowadzać wywiad środowiskowy, czy stosować niezabronione, kreatywne metody pracy, które pozwolą wykazać konkretne zachowanie danej osoby – wyjaśnia detektyw Bartosz Weremczuk.
– Materiały przygotowane przez profesjonalnego detektywa są co do zasady niepodważalne w sądzie. Zeznania świadków, w szczególności bliskiej rodziny, mogą być dla sądu niewiarygodne. Detektyw będąc osobą niespokrewnioną i niespowinowaconą ze stroną, będzie natomiast wiarygodnym świadkiem w postępowaniu sądowym. Jako osoba całkowicie postronna, zachowa też zimną krew podczas swoich działań i nie będzie się kierować emocjami czy sugestiami zaangażowanych w spór osób. Bardzo często jest również naocznym świadkiem zachowań danej osoby, które mogą świadczyć o jej ewentualnej winie – dodaje detektyw.
– Efektem naszej pracy jest sprawozdanie detektywistyczne, które można wykorzystać w sądzie. Do raportu dołączane są wykonane w trakcie obserwacji zdjęcia, nagrania video lub dokumenty. Składany w sądzie dokument traktowany jest jako dowód z opinii prywatnej. W takiej sytuacji, detektyw wskazywany jest jako świadek, który składa zeznania na okoliczność poczynionych ustaleń. Dbamy zawsze o wysoki poziom merytoryczny przygotowywanych przez nas treści i wysoką jakość tworzonych materiałów. Być może dlatego nasze sprawozdania i zeznania przed sądem traktowane są jako wiarygodny dowód i nigdy nie zostały podważone przez sąd – podsumowuje detektyw Weremczuk.
Przygotowanie do rozwodu
W momencie, kiedy decydujemy się na rozwód czy złożenie pozwu o alimenty warto udać się na konsultację z prawnikiem lub detektywem, który poradzi jakie dowody będą istotne dla sądu. Należy pamiętać, że solidnie przygotowany materiał dowodowy niejednokrotnie skraca czas uzyskania rozwodu.
Miejmy ponadto na uwadze, że praca detektywa nie wygląda tak jak w filmach, gdzie detektyw to niemalże szpieg o nieograniczonych możliwościach. Prawo określa jakie metody pracy są dozwolone, a jakie nie. Detektywi powinni pracować w sposób etyczny i dbać o swoją wiarygodność, dlatego wybierając kancelarię prawną i agencję, detektywistyczną zdecydujmy się na sprawdzony podmiot, który będzie gwarantem naszego sukcesu.
Artykuł powstał we współpracy z ekspertem:
Klaudia Mielczarczyk, www.adwokatmielczarczyk.pl Bartosz Weremczuk, www.detektywi.net
Materiał zewnętrzny