wawainfo.pl

East News

Śnieżyce nawiedzą wschodnie Mazowsze. IMGW wydało ostrzeżenia drugiego stopnia

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Mateusz Dolak

Śnieżyce

Wszystko zacznie się już w poniedziałek w pierwszej połowie dnia. Jak przewidują synoptycy, pogoda zmieni się i z nieba zacznie intensywnie padać śnieg. Opady będą przemieszczać się z Karpat w kierunku wschodniej Polski.

Śnieżyce będą bardzo intensywne, a w ciągu jednej godziny może spaść nawet od 2-3 centymetrów śniegu. Docelowo pokrywa śnieżna może wynieść nawet 20 centymetrów, a lokalnie - szczególnie w okolicach Sokołowa Podlaskiego i Siedlec - nawet 30 cm.

Uwaga kierowcy

Na szczęście nie będzie dużego mrozu, termometry pokażą od 0 do -3 stopni Celsjusza. Kierowcy i piesi będą musieli więc uważać na marznącą breję, która utworzy się na ulicach i chodniku.

Synoptycy podają, że pod wieczór intensywność opadów się zmniejszy. Śnieżyca ustąpi jednak całkowicie dopiero w nocy z poniedziałku na wtorek. Opadom towarzyszyć będzie silny wiatr, którego prędkość prognozuje się na około 60-70 km/h. To bardzo ważna informacja dla zmotoryzowanych, bo przy tej prędkości mogą powstać zamiecie śnieżne całkowicie ograniczające widoczność.

Ostrzeżenia IMGW

IMGW wydało dwa stopnie alertów dla Mazowsza. W środkowej i zachodniej części obowiązuje pierwszy poziom zagrożenia. Jak czytamy, prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 15 cm do 20 cm. Ponadto IMGW ostrzega przed zamarzaniem mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu i deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu.

Wyższy stopień ostrzeżeń wydano dla powiatów wschodnich: ostrowskiego, węgrowskiego, sokołowskiego, siedleckiego oraz łosickiego.

Żółty i pomarańczowy

IMGW stosuje trzy stopnie zagrożeń. Pierwszy - najniższy, oznaczony kolorem żółtym. Drugi - wyższy, kolorem pomarańczowym i trzeci - najwyższy, kolorem czerwonym.

Stopień zagrożenia 1 dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Stopień zagrożenia 2 dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

żródło: wawainfo.plzdjęcie główne ilustracyjne: East News

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Jaka pościel najlepsza – najpopularniejsze rodzaje pościeli – na lato, zimę
Czytaj więcej >

Wiadomości

66-latek zasłabł na klatce. Reanimował go sąsiad, niestety mężczyzna nie żyje
Czytaj więcej >

Wiadomości

Wszystko się nagrało. Sprzedawcy w sklepie nie wytrzymali, ludzie bili się o klapki
Czytaj więcej >

Wiadomości

W poniedziałek będzie 10. rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej. Wieczorem planują zgromadzenie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zaszczepili się przeciwko koronawirusowi, teraz przerywają milczenie. Afera w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Czytaj więcej >

Wiadomości

Koszmar w centrum Warszawy, w akcji policja i straż pożarna. Mężczyzna na oczach ludzi skoczył z mostu
Czytaj więcej >
Mateusz Dolak

Jestem redaktorem prowadzącym portal Wawa Info. Trafiłem tutaj z Super Expressu, a wcześniej - pisałem dla portalu tvn24.pl i tvnwarszawa.pl. Swoją przygodę z mediami zacząłem jeszcze w liceum, kiedy współpracowałem z lokalnym radiem i telewizją.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Wiadomości

Wiadomości

Grupa Iberion

Taryfa G11 – kto najbardziej na niej skorzysta?
Czytaj więcej >
Wiadomości

redakcja info

Kredyt hipoteczny ze stałą stopą procentową - czy warto?
Czytaj więcej >
Wiadomości

materiał

Jak wzmocnić swoją odporność przed zimą
Czytaj więcej >
Wiadomości

materiał

Odchudzanie i zmiana nawyków na swoich zasadach
Czytaj więcej >
Wiadomości

Komunikaty prasowe

Jak pożegnać drugiego człowieka w sposób wyjątkowy?
Czytaj więcej >
Wiadomości

Komunikaty prasowe

Turnusy rehabilitacyjne po udarze
Czytaj więcej >