Śnieżyce nawiedzą wschodnie Mazowsze. IMGW wydało ostrzeżenia drugiego stopnia

Autor Mateusz Dolak - 24 Stycznia 2021
śnieżycaŹródło: East News

Uwaga na gigantyczne śnieżyce i zawieje śnieżne. W poniedziałek we wschodniej Polsce może nawet dojść do paraliżu. IMGW już wydał ostrzeżenia dla wschodniej Polski które obejmuje również Mazowsze. Czy po odwilży czeka nas powrót zimy?

Śnieżyce

Wszystko zacznie się już w poniedziałek w pierwszej połowie dnia. Jak przewidują synoptycy, pogoda zmieni się i z nieba zacznie intensywnie padać śnieg. Opady będą przemieszczać się z Karpat w kierunku wschodniej Polski.

Śnieżyce będą bardzo intensywne, a w ciągu jednej godziny może spaść nawet od 2-3 centymetrów śniegu. Docelowo pokrywa śnieżna może wynieść nawet 20 centymetrów, a lokalnie - szczególnie w okolicach Sokołowa Podlaskiego i Siedlec - nawet 30 cm.

Uwaga kierowcy

Na szczęście nie będzie dużego mrozu, termometry pokażą od 0 do -3 stopni Celsjusza. Kierowcy i piesi będą musieli więc uważać na marznącą breję, która utworzy się na ulicach i chodniku.

Duża wygrana w Warszawie, szczęśliwiec trafił sześć liczb. Za wygraną w Eurojackpot zapłaci kilkanaście tysięcy podatkuDuża wygrana w Warszawie, szczęśliwiec trafił sześć liczb. Za wygraną w Eurojackpot zapłaci kilkanaście tysięcy podatkuCzytaj dalej

Synoptycy podają, że pod wieczór intensywność opadów się zmniejszy. Śnieżyca ustąpi jednak całkowicie dopiero w nocy z poniedziałku na wtorek. Opadom towarzyszyć będzie silny wiatr, którego prędkość prognozuje się na około 60-70 km/h. To bardzo ważna informacja dla zmotoryzowanych, bo przy tej prędkości mogą powstać zamiecie śnieżne całkowicie ograniczające widoczność.

Ostrzeżenia IMGW

IMGW wydało dwa stopnie alertów dla Mazowsza. W środkowej i zachodniej części obowiązuje pierwszy poziom zagrożenia. Jak czytamy, prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 15 cm do 20 cm. Ponadto IMGW ostrzega przed zamarzaniem mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu i deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu.

Wyższy stopień ostrzeżeń wydano dla powiatów wschodnich: ostrowskiego, węgrowskiego, sokołowskiego, siedleckiego oraz łosickiego.

Żółty i pomarańczowy

IMGW stosuje trzy stopnie zagrożeń. Pierwszy - najniższy, oznaczony kolorem żółtym. Drugi - wyższy, kolorem pomarańczowym i trzeci - najwyższy, kolorem czerwonym.

Stopień zagrożenia 1 dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Stopień zagrożenia 2 dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

żródło: wawainfo.pl
zdjęcie główne ilustracyjne: East News

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News