wawainfo.pl > Wiadomości > Śnieżyce nawiedzą wschodnie Mazowsze. IMGW wydało ostrzeżenia drugiego stopnia
Mateusz Dolak
Mateusz Dolak 19.03.2022 03:21

Śnieżyce nawiedzą wschodnie Mazowsze. IMGW wydało ostrzeżenia drugiego stopnia

śnieżyca
East News

Śnieżyce

Wszystko zacznie się już w poniedziałek w pierwszej połowie dnia. Jak przewidują synoptycy, pogoda zmieni się i z nieba zacznie intensywnie padać śnieg. Opady będą przemieszczać się z Karpat w kierunku wschodniej Polski.

Śnieżyce będą bardzo intensywne, a w ciągu jednej godziny może spaść nawet od 2-3 centymetrów śniegu. Docelowo pokrywa śnieżna może wynieść nawet 20 centymetrów, a lokalnie - szczególnie w okolicach Sokołowa Podlaskiego i Siedlec - nawet 30 cm.

Uwaga kierowcy

Na szczęście nie będzie dużego mrozu, termometry pokażą od 0 do -3 stopni Celsjusza. Kierowcy i piesi będą musieli więc uważać na marznącą breję, która utworzy się na ulicach i chodniku.

Synoptycy podają, że pod wieczór intensywność opadów się zmniejszy. Śnieżyca ustąpi jednak całkowicie dopiero w nocy z poniedziałku na wtorek. Opadom towarzyszyć będzie silny wiatr, którego prędkość prognozuje się na około 60-70 km/h. To bardzo ważna informacja dla zmotoryzowanych, bo przy tej prędkości mogą powstać zamiecie śnieżne całkowicie ograniczające widoczność.

Ostrzeżenia IMGW

IMGW wydało dwa stopnie alertów dla Mazowsza. W środkowej i zachodniej części obowiązuje pierwszy poziom zagrożenia. Jak czytamy, prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 15 cm do 20 cm. Ponadto IMGW ostrzega przed zamarzaniem mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu i deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu.

Wyższy stopień ostrzeżeń wydano dla powiatów wschodnich: ostrowskiego, węgrowskiego, sokołowskiego, siedleckiego oraz łosickiego.

Żółty i pomarańczowy

IMGW stosuje trzy stopnie zagrożeń. Pierwszy - najniższy, oznaczony kolorem żółtym. Drugi - wyższy, kolorem pomarańczowym i trzeci - najwyższy, kolorem czerwonym.

Stopień zagrożenia 1 dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Stopień zagrożenia 2 dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

żródło: wawainfo.plzdjęcie główne ilustracyjne: East News

Tagi:
Powiązane