wawainfo.pl
Marsz środowisk narodowych

Jan Bielecki/East News

Marsz zorganizowany przez środowiska narodowe przeszedł ulicami Warszawy. Organizatorzy ominęli sądowy zakaz

15 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Mateusz Dolak

Udostępnij:

Policja pojawiła się w centrum Warszawy. W sobotę rozpoczęły się marsze w których uczestniczyły osoby związane ze środowiskami narodowymi.

Marsz środowisk narodowych w Warszawie

Po godzinie 17 rozpoczął się marsz środowisk narodowych. Zgromadzeni zebrali się przed pomnikiem Kopernika, a następnie ruszyli ulicami Śródmieścia. Przypomnimy, że ulicami Warszawy 15 sierpnia miał przejść Marsz Zwycięstwa, ale prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wydał zakaz jego organizacji. Organizatorzy marszu obeszli zakaz i zgłosili 30 różnych zgromadzeń których ratusz nie mógł zakazać. Na miejscu jest policja. - Nasze działania polegają na zabezpieczaniu - poinformował Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej Policji.

Organizatorzy ominęli zakaz

Marsz Zwycięstwa organizowany przez Młodzież Wszechpolską i Ruch Narodowy miał nie odbyć się ze względu na bezpieczeństwo sanitarne. Decyzję prezydenta stolicy, Rafała Trzaskowskiego, podtrzymał sąd, do którego zgłosili się narodowcy, którzy nie zgodzili się z odmową. Jak mówi portalowi Wawa Info, zastępca rzecznika ratusza Tomasz Kunert, organizatorzy znaleźli sprytny sposób, by jednak doszło do przemarszu. - Marsz w wersji pierwotnej był zgłoszony z deklarowaną liczbą 20 tysięcy uczestników. W związku z obostrzeniami dotyczącymi pandemii ratusz, po konsultacjach i w oparciu o decyzję sanepidu, zadecydował o zakazie. Jednak do ratusza zaczęły wpływać wnioski - zawiadomienia o zgromadzeniach publicznych, które mogą skupiać 150 osób. Takich zgromadzeń nie możemy zakazać - wyjaśnia Tomasz Kunert w rozmowie z naszym portalem.

Policja będzie ochraniała 30 zgromadzeń w Warszawie

- Na chwilę obecną takich wniosków w trybie uproszczonym mamy ponad 30. Oznacza to, że w stolicy w ten weekend odbędzie się 30 różnych zgromadzeń, zgłoszonych przez różnych organizatorów - kontynuuje Tomasz Kunert. - Na miejscu są nasi obserwatorzy. Jeśli któreś ze zgromadzeń będzie miało znamiona potencjalnie niebezpiecznego, policja zainterweniuje i dojdzie do jego rozwiązania - uspokoił zastępca rzecznika miasta.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >