wawainfo.pl
policja

Wawa Info

Tęcza znów "wylała się na ulice". Tłumy protestują na terenie UW

1 Października 2020

Autor tekstu:

Aleksandra Olbryt

Udostępnij:

Policja na Krakowskim Przedmieściu, tłum młodych ludzi trzymający tęczową flagę. O co chodzi? Studenci Uniwersytetu Warszawskiego i inne, niezwiązane z uczelnią osoby, w tym rodziny z dziećmi, protestują przeciwko pojawieniu się prezydenta Andrzeja Dudy n

Policja ochrania protest na Krakowskim Przedmieściu

Policja ochrania protestujących, którzy zebrali się na terenie Kampusu Głównego UW w oczekiwaniu na przybycie prezydenta. Wielu nie podoba się, że Andrzej Duda ma się pojawić na uroczystej inauguracji roku - przypomnijmy, że jest to sytuacja bezprecedensowa - do tej pory prezydent omijał największą polską uczelnię szerokim łukiem.

UW do tej pory bardzo niezależny od rządzących. Jak wpłynie na to zmiana rektora?

UW był do tej pory postrzegany jako krytyczny wobec poczynań rządzących. Władze uczelni nie składały się z konformistów i wyznawały zasadę, że uniwersytet powinien zawsze pozostać przestrzenią dla wolności przekonań i poglądów. Rady wydziałów, uczelniany senat i poszczególni wykładowcy krytykowali łamanie konstytucji, bronili niezależności sądów, a w czerwcu, kiedy przedstawiciele władzy z prezydentem Andrzejem Dudą na czele straszyli w kampanii wyborczej „ideologią LGBT”, były już rektor prof. Marcin Pałys wydał oświadczenie potępiające homofobię.

Dziś ludzie krzyczą: "Homofobia - to zabija"

Protestującym nie podoba się, że prezydent znany z kontrowersyjnych wypowiedzi i konserwatywnych poglądów będzie obecny na inauguracji roku uczelni, która do tej pory wyjątkowo rzadko gościła w swoich murach polityków z opcji rządzącej. 9 września Uniwersytet zaprosił Swiatłanę Cichanouską w towarzystwie premiera Mateusza Morawieckiego i Jadwigi Emilewicz. 1 października aktywiści, wśród których z pewnością jest sporo studentów UW, krzyczą: "UW wolne od homofobii!" Zarzucają też prezydentowi, że ma "krew na rękach", wykrzykują imiona nastolatków, którzy popełnili samobójstwo w wyniku prześladowania za odmienną orientację seksualną. 

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >