Tęcza znów "wylała się na ulice". Tłumy protestują na terenie UW

Autor Aleksandra Olbryt - 1 Października 2020
policjaŹródło: Wawa Info

Policja na Krakowskim Przedmieściu, tłum młodych ludzi trzymający tęczową flagę. O co chodzi? Studenci Uniwersytetu Warszawskiego i inne, niezwiązane z uczelnią osoby, w tym rodziny z dziećmi, protestują przeciwko pojawieniu się prezydenta Andrzeja Dudy na terenie kampusu głównego UW przy ulicy Krakowskie Przedmieście 26/28. Głowa państwa ma wystąpić - po raz pierwszy - na inauguracji roku szkolnego na największej polskiej uczelni. Młodzi protestują przeciwko upolitycznieniu Uniwersytetu i skandują: "UW wolne od homofobii!"

Policja ochrania protest na Krakowskim Przedmieściu

Policja ochrania protestujących, którzy zebrali się na terenie Kampusu Głównego UW w oczekiwaniu na przybycie prezydenta. Wielu nie podoba się, że Andrzej Duda ma się pojawić na uroczystej inauguracji roku - przypomnijmy, że jest to sytuacja bezprecedensowa - do tej pory prezydent omijał największą polską uczelnię szerokim łukiem.

protest

Dzisiaj grzeje:
1. Warszawa zagrożona, Ministerstwo Zdrowia potwierdza
2. Nadchodzi europejska płaca minimalna. Wiadomo już, ile będzie wynosić
3. TVP podpisała porozumienie z Episkopatem. Szykuje się druga Telewizja Trwam?

UW do tej pory bardzo niezależny od rządzących. Jak wpłynie na to zmiana rektora?

UW był do tej pory postrzegany jako krytyczny wobec poczynań rządzących. Władze uczelni nie składały się z konformistów i wyznawały zasadę, że uniwersytet powinien zawsze pozostać przestrzenią dla wolności przekonań i poglądów. Rady wydziałów, uczelniany senat i poszczególni wykładowcy krytykowali łamanie konstytucji, bronili niezależności sądów, a w czerwcu, kiedy przedstawiciele władzy z prezydentem Andrzejem Dudą na czele straszyli w kampanii wyborczej „ideologią LGBT”, były już rektor prof. Marcin Pałys wydał oświadczenie potępiające homofobię.

Dziś ludzie krzyczą: "Homofobia - to zabija"

Protestującym nie podoba się, że prezydent znany z kontrowersyjnych wypowiedzi i konserwatywnych poglądów będzie obecny na inauguracji roku uczelni, która do tej pory wyjątkowo rzadko gościła w swoich murach polityków z opcji rządzącej. 9 września Uniwersytet zaprosił Swiatłanę Cichanouską w towarzystwie premiera Mateusza Morawieckiego i Jadwigi Emilewicz. 1 października aktywiści, wśród których z pewnością jest sporo studentów UW, krzyczą: "UW wolne od homofobii!" Zarzucają też prezydentowi, że ma "krew na rękach", wykrzykują imiona nastolatków, którzy popełnili samobójstwo w wyniku prześladowania za odmienną orientację seksualną.

protest 2

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niestety, stało się. 5 października wraca obowiązkowa kwarantanna dla Polaków, smutne informacje
  2. Kolejny wypadek na zakręcie mistrzów. Wideo
  3. Policja poszukuje tego mężczyzny. Nie uwierzycie, co ma na sumieniu
  4. Sensacyjne wydarzenia na Pradze. Było naprawdę niebezpiecznie
  5. Porażające wiadomości z Mazowsza. 12-letnia dziewczynka odebrała sobie życie. Kolejna ofiara hejtu na osoby LGBT+?
  6. Trump skrywał prawdę o Covid-19. Na jaw wyszły ukrywane informacje
Tragiczny wypadek na Mazowszu, porażające szczegóły. Nie żyje kobieta, dwoje dzieci w szpitaluTragiczny wypadek na Mazowszu, porażające szczegóły. Nie żyje kobieta, dwoje dzieci w szpitaluCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News