Śmierdzący intruz dostał się do Polski. Jesienią może wedrzeć się do wielu domów

Autor Alicja Guz - 13 Października 2020
Polacy owad w domachŹródło: Wikipedia, By BMRR at English Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Polacy mogą się zdziwić, widząc w mieszaniu niepozornego owada. Jesienią szuka on w domach i mieszkaniach schronienia przed deszczem i zimnem. Wtyk amerykański nie jest jednak mile widzianym gościem w domowym zaciszu. Mieszkańców może odrzucać przede wszystkim jego... zapach.

Polacy mogą mieć nowego "lokatora"

Polacy już niedługo mogą spodziewać się nowych lokatorów. Wtyk amerykański, bo o nim mowa, to duży brązowo-czarny owad z długimi odnóżami, który jesienią szuka schronienia przed zimnem i deszczem w domach i mieszkaniach. Zazwyczaj chowa się w zakamarkach, takich jak na przykład rogi szaf czy szpary w podłodze.

Czy wtyk amerykański jest niebezpieczny?

Wtyk amerykański jest szkodnikiem, jednak zagraża głównie rozwijającym się drzewom. Wysysa on bowiem soki z szyszek i igieł, przez co rośliny zamierają. Gdy dostanie się do domu lub mieszkania, istnieje prawdopodobieństwo, że swoimi kłujkami naruszy rury instalacji wodnej, ale zdarza się to niezwykle rzadko. Najbardziej dokuczliwy dla ludzi jest sam zapach, który wydziela owad.

Jak się pozbyć śmierdzących owadów?

Jeśli zauważy się w mieszkaniu wtyka amerykańskiego zasada jest prosta - należy pozbyć się go z domu bardzo delikatnie, najlepiej łapiąc w słoik. Wystraszone owady bronią się bowiem, wydzielają brzydki zapach - a tego z pewnością każdy chce uniknąć.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News