wawainfo.pl
Pikieta przed sądem

wawainfo.pl

Przepychanki przed Sądem Okręgowym. Policja otoczyła budynek, wciągają ludzi do radiowozów

19 Listopada 2020

Autor tekstu:

Mateusz Dolak

Udostępnij:

Pikieta przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Policja otoczyła budynek i interweniowała wobec osób blokujących jezdnię w alei "Solidarności". Wszystko odbywało się w związku z zatrzymaniem aktywistki Izy podczas protestu 26 października. Na

Pikieta przed Sądem Okręgowym

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w mediach społecznościowych, protestujący pojawili się w alei "Solidarności" około godziny 11.30. Część zgromadzonych zablokowała jezdnię.

Na miejscu natychmiast pojawili się policjanci, którzy usunęli z ulicy protestujących. Grupa demonstrantów w efekcie przeniosła się na schody na dziedzińcu sądu.

Przepychanki z policją

Funkcjonariusze otoczyli protestujących i zablokowali wejście do sądu. Potem pojedynczo wciągali ich do radiowozów. Doszło do przepychanek.

Sprawę na Twitterze skomentowała stołeczna policja. "Na wysokości Sądu Okręgowego w al. "Solidarności" doszło do zablokowania ruchu w kierunku Pragi. Interweniowali policjanci. Zatrzymano osoby najbardziej agresywne. Trwają czynności prowadzone w kierunku naruszenia nietykalności funkcjonariuszy." - czytamy w oficjalnym komunikacie.

"Żadnej z nas nie dostaniecie"


Czwartkowy protest odbył się w związku z zaplanowanym posiedzeniem w sprawie aktywistki Izy, która jest edukatorką i streetworkerką. 26 października brała udział w proteście organizowanym przez Strajk Kobiet.

Podczas zgromadzenia została skuta kajdankami i zatrzymana. Prokuratura podejrzewa ją o czynną napaść na funkcjonariusza policji, w związku z czym do sądu trafił wniosek o zastosowanie wobec niej dwumiesięcznego aresztu.

Sąd pierwszej instancji nie przychylił się do tego wniosku. Prokuratura pozostała jednak nieugięta i odwołała się od tej decyzji. Rozprawę w Sądzie Okręgowym zaplanowano na czwartek 19 listopada na godzinę 12. Ostatecznie Izabela O. nie trafi do aresztu. O decyzji sądu piszemy tutaj.

Konferencja OSK

Po godzinie 13 odbyła się konferencja prasowa Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Koordynatorki skomentowały zajścia przed sądem. - Trwają zatrzymania pod sądem w alei "Solidarności", gdzie odbywała się manifestacja solidarnościowa z osobą, która miała rozpatrywane odwołanie prokuratury od wniosku o areszt. (…) policja zatrzymała w kordonie kilkanaście osób. Jedna osoba jest prawdopodobnie już zatrzymana oficjalnie, czyli procesowo i będzie przewieziona na komendę. Nie wiemy, co z pozostałymi osobami, czy będą tylko legitymowane, czy faktycznie zostaną przewiezione na komendę - powiedziała Karolina Gierdal, koordynatorka pomocy prawnej dla uczestników Strajku Kobiet.

Jak wskazano podczas konferencji, manifestacja miała charakter pokojowy, a interwencja policji - zdaniem OSK - była nieuzasadniona.

Utrudnienia w alei "Solidarności"

Z powodu pikiety zablokowana była aleja "Solidarności" na wysokości sądu. Jak podawał ZTM, występowały utrudnienia w kursowaniu autobusów linii 171 i 190.

Autobusy obu linii jadące w kierunku placu Bankowego, przed aleją skręcały w ulicę Żelazną, potem jechały ul Grzybowską, al. Jana Pawła II, skąd wracały w al. Solidarności

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >