Przepychanki przed Sądem Okręgowym. Policja otoczyła budynek, wciągają ludzi do radiowozów

Autor Mateusz Dolak - 19 Listopada 2020
Pikieta przed sądemŹródło: wawainfo.pl

Pikieta przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Policja otoczyła budynek i interweniowała wobec osób blokujących jezdnię w alei "Solidarności". Wszystko odbywało się w związku z zatrzymaniem aktywistki Izy podczas protestu 26 października. Na czwartek zaplanowano posiedzenie sądu w sprawie jej aresztu.

Przed wojną słynęła z pysznej czekolady i biszkoptów. Praska fabryka stała się zabytkiemPrzed wojną słynęła z pysznej czekolady i biszkoptów. Praska fabryka stała się zabytkiemCzytaj dalej

Pikieta przed Sądem Okręgowym

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w mediach społecznościowych, protestujący pojawili się w alei "Solidarności" około godziny 11.30. Część zgromadzonych zablokowała jezdnię.

Na miejscu natychmiast pojawili się policjanci, którzy usunęli z ulicy protestujących. Grupa demonstrantów w efekcie przeniosła się na schody na dziedzińcu sądu.

Przepychanki z policją

Funkcjonariusze otoczyli protestujących i zablokowali wejście do sądu. Potem pojedynczo wciągali ich do radiowozów. Doszło do przepychanek.

Sprawę na Twitterze skomentowała stołeczna policja. "Na wysokości Sądu Okręgowego w al. "Solidarności" doszło do zablokowania ruchu w kierunku Pragi. Interweniowali policjanci. Zatrzymano osoby najbardziej agresywne. Trwają czynności prowadzone w kierunku naruszenia nietykalności funkcjonariuszy." - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Dzisiaj grzeje:
1.Przeciętna emerytura w Warszawie nie jest najwyższa w Polsce. W jednym z województw seniorzy dostają więcej
2. TVP: akcja na pokładzie samolotu na polskim lotnisku. Pilot wezwał posiłki
3. Firma obsługująca szkolną stołówkę w Warszawie prosi o pomoc. Chcą wydawać obiady, by nie zwalniać pracowników

"Żadnej z nas nie dostaniecie"

Czwartkowy protest odbył się w związku z zaplanowanym posiedzeniem w sprawie aktywistki Izy, która jest edukatorką i streetworkerką. 26 października brała udział w proteście organizowanym przez Strajk Kobiet.

Podczas zgromadzenia została skuta kajdankami i zatrzymana. Prokuratura podejrzewa ją o czynną napaść na funkcjonariusza policji, w związku z czym do sądu trafił wniosek o zastosowanie wobec niej dwumiesięcznego aresztu.

Sąd pierwszej instancji nie przychylił się do tego wniosku. Prokuratura pozostała jednak nieugięta i odwołała się od tej decyzji. Rozprawę w Sądzie Okręgowym zaplanowano na czwartek 19 listopada na godzinę 12. Ostatecznie Izabela O. nie trafi do aresztu. O decyzji sądu piszemy tutaj.

Matka z dzieckiem wpadli pod koła. Na miejscu pojawiły się cztery radiowozy, policja wyjaśnia sprawęMatka z dzieckiem wpadli pod koła. Na miejscu pojawiły się cztery radiowozy, policja wyjaśnia sprawęCzytaj dalej

Konferencja OSK

Po godzinie 13 odbyła się konferencja prasowa Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Koordynatorki skomentowały zajścia przed sądem. - Trwają zatrzymania pod sądem w alei "Solidarności", gdzie odbywała się manifestacja solidarnościowa z osobą, która miała rozpatrywane odwołanie prokuratury od wniosku o areszt. (…) policja zatrzymała w kordonie kilkanaście osób. Jedna osoba jest prawdopodobnie już zatrzymana oficjalnie, czyli procesowo i będzie przewieziona na komendę. Nie wiemy, co z pozostałymi osobami, czy będą tylko legitymowane, czy faktycznie zostaną przewiezione na komendę - powiedziała Karolina Gierdal, koordynatorka pomocy prawnej dla uczestników Strajku Kobiet.

Jak wskazano podczas konferencji, manifestacja miała charakter pokojowy, a interwencja policji - zdaniem OSK - była nieuzasadniona.

Utrudnienia w alei "Solidarności"

Z powodu pikiety zablokowana była aleja "Solidarności" na wysokości sądu. Jak podawał ZTM, występowały utrudnienia w kursowaniu autobusów linii 171 i 190.

Autobusy obu linii jadące w kierunku placu Bankowego, przed aleją skręcały w ulicę Żelazną, potem jechały ul Grzybowską, al. Jana Pawła II, skąd wracały w al. Solidarności

Ewakuacja na Mazowszu, zamknięte urzędy i szkoła. Nikt nie może się zbliżyć, policja szczelnie otoczyła terenEwakuacja na Mazowszu, zamknięte urzędy i szkoła. Nikt nie może się zbliżyć, policja szczelnie otoczyła terenCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Eksperci biją na alarm. Jeden nawyk sprawia, że jesteśmy mniej odporni na koronawirusa, teraz lepiej z niego zrezygnować
  2. Na zdjęciu ukrywa się dziecko. Potrafisz je odnaleźć? Przypominamy o odblaskach
  3. Co dalej z kinem w Pałacu Kultury? Kinoteka niepewna swojej przyszłości
  4. Pracownicy warszawskiego biurowca usłyszeli głośny huk i uderzenie w okno. Na miejscu pojawili się szybko funkcjonariusze
  5. Jest nowa wiceprezydent Warszawy. Zastąpi zdymisjonowanego Rabieja
  6. Sytuacja stała się wręcz krytyczna. Anna Dymna przekazała wiadomość, na pomoc ruszył Ryszard Rynkowski
  7. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News