wawainfo.pl
Szpital tymczasowy Warszawa

AGENCJA SE/East News

Powstanie kolejny tymczasowy szpital w Warszawie. Wiemy gdzie i kiedy zostanie otwarty

16 Listopada 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Na warszawskim Okęciu powstanie kolejny szpital tymczasowy. Chociaż początkowo jako lokalizację drugiej tego typu placówki po Szpitalu Narodowym pod uwagę brano Halę Expo XXI, to jednak ostatecznie wybór padł na bazę wojskową na Okęciu.

Drugi szpital polowy powstanie na Okęciu

Drugi po szpitalu na PGE Narodowym szpital tymczasowy w Warszawie powstanie nie - jak pierwotnie zapowiadano - w Hali Expo XXI, lecz w bazie wojskowej na warszawskim Okęciu. Za organizację placówki odpowiadać mają lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego.

"Wojsko zorganizuje szpital tymczasowy w hangarze 1 Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Specjaliści z @WIMWarszawa, którzy będą odpowiedzialni za jego przygotowanie zapewnią najwyższą jakość leczenia 250 chorych na COVID-19. Szpital zacznie funkcjonować jeszcze w listopadzie" - poinformował na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

[EMBED-1048]

Lekarze zdobywali doświadczenie we Włoszech

Na czele szpitala tymczasowego na Okęciu staną wojskowi specjaliści. - Będzie prowadzony przez Wojskowy Instytut Medyczny, a więc przez elitę jeśli chodzi o wojskową służbę zdrowia; mogę powiedzieć, że również jeśli chodzi o cywilną służbę zdrowia, dlatego, że zespół WIM, na którego czele stoi pan generał prof. Grzegorz Gielerak, należy do najlepszych - przywołuje słowa ministra Błaszczaka portal rmf24.pl.

Niewątpliwym atutem lekarzy z WIM jest także doświadczenie, które zdobyli wiosną, uczestnicząc w misji we Włoszech, gdzie wspomagali tamtejszą służbę zdrowie w walce z epidemią koronawirusa. 

[EMBED-1050]

Okęcie dla pacjentów z ciężkimi powikłaniami

Szpital tymczasowy w bazie wojskowej na Okęciu prowadzony będzie zatem przez doświadczonych specjalistów, nie powinno więc dziwić, że będzie przeznaczony dla pacjentów w stanie ciężkim. 

- To nie jest izolatorium, to jest szpital leczenia pacjentów z ciężkimi powikłaniami, z niewydolnością oddechową, których trzeba ratować, którzy wymagają wielodniowej, czy nawet wielotygodniowej respiratoterapii - czytamy na portalu rmf24.pl słowa gen. Grzegorza Gieleraka, dyrektora szpitala WIM przy ul. Szaserów.

Szpital na Okęciu nie ma odpowiednika w kraju

"Tworzymy szpital, który nie ma swojego odpowiednika w Polsce. Tworzymy go na podstawie doświadczeń, jakie mamy z dotychczasowych misji #Lombardia" - czytamy gen. Gierelaka we wpisie MON na Twitterze.

Z kolei szef MON Mariusz Błaszczak podkreśla, że pracujący w powstającym szpitalu lekarze będą otrzymywali wynagrodzenie o 100 proc. wyższe od stawek ogólnych. Jak podaje rmf24.pl, budowa szpitala zostanie sfinansowana w całości ze środków MON. 

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >