wawainfo.pl
Szpital tymczasowy Warszawa

AGENCJA SE/East News

Powstanie kolejny tymczasowy szpital w Warszawie. Wiemy gdzie i kiedy zostanie otwarty

16 Listopada 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Na warszawskim Okęciu powstanie kolejny szpital tymczasowy. Chociaż początkowo jako lokalizację drugiej tego typu placówki po Szpitalu Narodowym pod uwagę brano Halę Expo XXI, to jednak ostatecznie wybór padł na bazę wojskową na Okęciu.

Drugi szpital polowy powstanie na Okęciu

Drugi po szpitalu na PGE Narodowym szpital tymczasowy w Warszawie powstanie nie - jak pierwotnie zapowiadano - w Hali Expo XXI, lecz w bazie wojskowej na warszawskim Okęciu. Za organizację placówki odpowiadać mają lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego.

"Wojsko zorganizuje szpital tymczasowy w hangarze 1 Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Specjaliści z @WIMWarszawa, którzy będą odpowiedzialni za jego przygotowanie zapewnią najwyższą jakość leczenia 250 chorych na COVID-19. Szpital zacznie funkcjonować jeszcze w listopadzie" - poinformował na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

[EMBED-1048]

Lekarze zdobywali doświadczenie we Włoszech

Na czele szpitala tymczasowego na Okęciu staną wojskowi specjaliści. - Będzie prowadzony przez Wojskowy Instytut Medyczny, a więc przez elitę jeśli chodzi o wojskową służbę zdrowia; mogę powiedzieć, że również jeśli chodzi o cywilną służbę zdrowia, dlatego, że zespół WIM, na którego czele stoi pan generał prof. Grzegorz Gielerak, należy do najlepszych - przywołuje słowa ministra Błaszczaka portal rmf24.pl.

Niewątpliwym atutem lekarzy z WIM jest także doświadczenie, które zdobyli wiosną, uczestnicząc w misji we Włoszech, gdzie wspomagali tamtejszą służbę zdrowie w walce z epidemią koronawirusa. 

[EMBED-1050]

Okęcie dla pacjentów z ciężkimi powikłaniami

Szpital tymczasowy w bazie wojskowej na Okęciu prowadzony będzie zatem przez doświadczonych specjalistów, nie powinno więc dziwić, że będzie przeznaczony dla pacjentów w stanie ciężkim. 

- To nie jest izolatorium, to jest szpital leczenia pacjentów z ciężkimi powikłaniami, z niewydolnością oddechową, których trzeba ratować, którzy wymagają wielodniowej, czy nawet wielotygodniowej respiratoterapii - czytamy na portalu rmf24.pl słowa gen. Grzegorza Gieleraka, dyrektora szpitala WIM przy ul. Szaserów.

Szpital na Okęciu nie ma odpowiednika w kraju

"Tworzymy szpital, który nie ma swojego odpowiednika w Polsce. Tworzymy go na podstawie doświadczeń, jakie mamy z dotychczasowych misji #Lombardia" - czytamy gen. Gierelaka we wpisie MON na Twitterze.

Z kolei szef MON Mariusz Błaszczak podkreśla, że pracujący w powstającym szpitalu lekarze będą otrzymywali wynagrodzenie o 100 proc. wyższe od stawek ogólnych. Jak podaje rmf24.pl, budowa szpitala zostanie sfinansowana w całości ze środków MON. 

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Julian BakułaAutor

Interesują mnie lokalne wydarzenia i problemy mieszkańców Warszawy i okolic, które chciałbym nagłaśniać, przyczyniając się do zmian na lepsze.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >