wawainfo.pl
żółta strefa w polsce

East News

Koniec imprez? Kluby nocne będą zamknięte, restauracje czynne do 22

8 Października 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Obostrzenia zarezerwowane dotychczas jedynie dla części powiatów zaliczonych do strefy żółtej w związku z drastycznymi dobowymi przyrostami liczby potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce zostaną od soboty (10.10) ro

Obostrzenia zarezerwowane dla żółtej strefy obejmą od soboty (10.10) cały kraj

Obostrzenia, które dotychczas zarezerwowane były jedynie dla części powiatów zaliczonych do strefy żółtej, od soboty (10.10) mają objąć całą Polskę. Jak już pisaliśmy na Wawa Info, wiąże się to z kolejnymi drastycznymi dobowymi przyrostami liczby potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem oraz zgonów z powodu COVID-19. W czwartek (08.10) potwierdzono kolejne 4 280 zakażeń, a z powodu koronawirusa zmarło 76 osób. W związku z tym premier Mateusz Morawiecki ogłosił podczas konferencji prasowej rozszerzenie restrykcji właściwych żółtej strefie na cały kraj. Obowiązek zasłaniania ust i nosa za pomocą maseczki ochronnej, przyłbicy lub w inny sposób, obejmować będzie od soboty wszystkie miejsca publiczne, także te w otwartej przestrzeni.

Limity osób

Bardziej restrykcyjne będą także limity osób dopuszczonych do udziału w zgromadzeniach publicznych (150 osób), wydarzeniach kulturalnych (25 proc. publiczności) czy limity gości lokali gastronomicznych (1 osoba na 4 mkw.). Zapowiadane są również zmiany w funkcjonowaniu służby zdrowia, które sprowadzać się będą do systemu koordynacji pacjentów, kadry medycznej oraz specjalistycznego sprzętu przeznaczonego do leczenia osób chorujących na COVID-19. "Zwiększamy liczbę łóżek w szpitalach, a także usprawniamy proces koordynacji przepływu pacjentów pomiędzy placówkami. Dodatkowo, w każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem" - czytamy w rządowym komunikacie. Zwiększone zostaną ponadto uprawnienia lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w kwestiach okołokoronawirusowych. Będą oni mogli kierować pacjentów do izolacji domowej lub do izolatorium. 

Obostrzenia to nie wszystko. Zmiany obejmą także opiekę medyczną

W ramach zapowiadanych już na najbliższą sobotę (10.10) zmian w strategii walki z epidemią koronawirusa w Polsce wprowadzony zostanie system przepływu pacjentów pomiędzy szpitalami dostosowany do ich warunków kadrowych i wyposażeniowych oraz do liczby dostępnych łóżek. Koordynacja przepływu pacjentów będzie oparta o uzgodnienia z lekarzami szpitalnymi, lekarzami POZ oraz lekarzami ambulatoryjnej opieki zdrowotnej. Podobnej koordynacji podlegać ma - jak dowiadujemy się z rządowego komunikatu - ruch karetek "wymazowych" oraz transportowych oraz przekazywanie pacjentów do izolatoriów.

Więcej szpitali

Zwiększenie liczby szpitali dedykowanych leczeniu COVID-19 pozwoli na zwiększenie liczby dostępnych łóżek do 13,5 tys. Dodatkowe środki zapobiegawcze obejmą także system ostrzegania obywateli o ewentualnym włączeniu danego powiatu do strefy czerwonej za pomocą wiadomości SMS, które będą wysyłane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa już od piątku (09.10). W przypadku włączenia danego powiatu do strefy czerwonej - czym może być zagrożona Warszawa - zamknięte mogą zostać kluby nocne. Z kolei lokale gastronomiczne mogą w sferze czerwonej funkcjonować jedynie do godziny 22. W ramach działań prewencyjnych rząd zachęca też obywateli do instalowania na telefonach aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe, analizującej długość i bliskość kontaktu z innymi użytownikami smartfonów, co pozwoli na wykrywanie osób zagrożonych zakażeniem w przypadku stwierdzenia go u jednej osoby. 

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Julian BakułaAutor

Interesują mnie lokalne wydarzenia i problemy mieszkańców Warszawy i okolic, które chciałbym nagłaśniać, przyczyniając się do zmian na lepsze.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >