wawainfo.pl
Nextbike

um warszawa

Niepokojące informacje o Nextbike. Firma bliska upadłości. Co będzie z rowerami miejskimi?

20 Maja 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Firma Nextbike zarządzająca rowerami Veturilo złożyła we wtorek oświadczenie o zagrożeniu niewypłacalnością. Aby uniknąć upadłości, zarząd spółki przystąpił do postępowania restrukturyzacyjnego, które ma ułatwić spłatę długów. Rower

Pokłosie pandemii

Firma Nextbike zarządzająca systemem rowerów miejskich złożyła we wtorek (19.05) oświadczenie o zagrożeniu niewypłacalnością w związku z pandemią koronawirusa. Przedłużająca się kwarantanna i trwający do 5 maja zakaz korzystania z rowerów miejskich doprowadziły do gwałtownego spadku przychodów spółki, zmagającej się z roszczeniami wierzycieli. Rowery Veturilo pozostają jednak póki co dostępne dla użytkowników, a spółka liczy na współpracę miasta w tej kwestii. - Uspokajamy - spółka Nextbike będąca operatorem systemu Veturilo - Nextbike Polska, mimo złożonego wniosku restrukturyzacyjnego, w dalszym ciągu świadczy usługę i deklaruje, że funkcjonowanie rowerów miejskich w Miasto Stołeczne Warszawa nie jest obecnie zagrożone - czytamy w oświadczeniu pełnomocnika Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej.

Restrukturyzacja

W poprawie sytuacji finansowej spółki dopomóc ma postępowanie restrukturyzacyjne, dzięki któremu możliwe będzie zawarcie z wierzycielami układu o "odsunięcie w czasie płatności aż do momentu powrotu do normalnego funkcjonowania". Dzięki temu firma będzie w stanie w dalszym ciągu realizować bieżące zobowiązania finansowe, co pozwoli na dalsze świadczenie usług w 39 systemach w Polsce. 

System Veturilo

Publiczny system wypożyczania rowerów Veturilo działa w Warszawie od 2012 roku. Używanie rowerów możliwe jest dzięki założeniu konta i wpłaceniu 10 zł „opłaty inicjalnej”. Pieniądze wpływają na konto użytkownika. Za pierwsze 20 minut każdorazowej jazdy nie są pobierane żadne środki, dopiero po przekroczeniu tego czasu naliczana jest rosnąca opłata (1 zł do 60min, 3 zł za drugą godzinę), pobierana z doładowanego konta. Korzystając z Veturilo, można zmienić rower na pobliskiej stacji przed upływem 20 minut, rozpoczynając kolejny bezpłatny 20-minutowy okres. Z tych względów rowery Veturilo dla wielu osób mogą okazać się tanią alternatywą dla samochodu czy komunikacji miejskiej. Rzeczywiście cieszą się one dużą popularnością - według Ratusza w roku 2019 wypożyczono je „blisko sześć milionów razy”.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >