wawainfo.pl
Wiemy, kto stał na dachu budynku podczas Marszu Niepodległości 2020.

YouTube / Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Wiadomo kto stał na dachu podczas Marszu Niepodległości. Wszystko się nagrało, film obalił teorie spiskowe

14 Listopada 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Po Marszu Niepodległości 2020, który przerodził się w brutalne zamieszki, pojawiły się teorie spiskowe sugerujące, że skierowana wobec policji przemoc ze strony chuliganów była odpowiedzią na rzekome prowokacje Antify. Obecności Antify

Zamieszki podczas Marszu Niepodległości 2020

Podczas Marszu Niepodległości 2020, który w środę, 11 listopada, przeszedł ulicami Warszawy, dochodziło do zamieszek, ataków na policję i niszczenia mienia, w tym - do podpalenia mieszkania.

Z różnych stron dochodziły potem głosy, że przemoc ze strony biorących udział w marszu chuliganów sprowokowała Antifa. Takie zdanie zaprezentował np. w Radiu Maryja Antoni Macierewicz. - Doszło do sytuacji, w której policja strzelała do ludzi, chociaż to Antifa zaatakowała polskich patriotów - mówił były szef MON. Podobną interpretację tych zdarzeń podchwyciły także niektóre prawicowe media oraz organizatorzy marszu. 

Kto odpowiada za zamieszki?

Informacji o rzekomym udziale Antify w zamieszkach nie potwierdza jednak ani policja, ani MSWiA, ani nawet PiS. - Z tyłu, za budynkami stała kompania policjantów. I w ich kierunku poleciały race i kamienie - powiedział w wywiadzie dla OKO.press rzecznik stołecznej policji nadkom. Sylwester Marczak w odpowiedzi na pytanie o insynuowaną prowokację Antify. Nadkom. Marczak stwierdził również, że uczestnicy marszu zaatakowali policję jeszcze przed rozpoczęciem wydarzenia, w okolicach Dworca Gdańskiego. Wzmianek o Antifie nie znajdujemy także w oświadczeniu szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, który wylicza za to przewinienia biorących udział w marszu chuliganów.

"W stronę policjantów rzucano kamieniami i racami, podpalone zostało mieszkanie, a na błoniach Stadionu Narodowego, gdzie funkcjonuje szpital tymczasowy, blokowano dojazd dla karetek i pojazdów transportu medycznego" - czytamy w oświadczeniu na stronie ministerstwa. Z kolei w oświadczeniu PiS padają co prawda słowa o możliwych "świadomych prowokacjach", ale także nie ma mowy o Antifie. Dostaje się za to jednej z zasiadających w parlamencie partii. "Z bólem musimy jednak odnotować, że pewne formacje polityczne, a w szczególności niektórzy przedstawiciele Konfederacji, przyjmują taktykę, którą można krótko określić „im gorzej, tym lepiej”" - czytamy na stronie PiS.

Nagranie MSWiA rozwiewa wątpliwości

Kolejnym świadectwem podważającym wiarygodność tezy, że przemoc na Marszu Niepodległości 2020 to wynik zewnętrznej prowokacji, jest nagranie pochodzące z monitoringu na dachu BGK.

Uchwyciło ono zdarzenia mające miejsce w okolicach Empiku, gdzie biorący udział w marszu chuligani zaatakowali policję. Funkcjonariusze strzelali do napastników gumowymi kulami, a w toku działań ranny został także reporter Tygodnika Solidarność Tomasz Gutry. Na nagraniu widzimy, jak front Marszu Niepodległości 2020 mija bramę Empiku i z odpalonymi racami wchodzi na Rondo de Gaulle'a bez interakcji z policją.

Kto stał na dachu?

Dopiero kilka minut później uczestnicy z dalszej części marszu zaczynają się gromadzić przed ustawionymi przez policję barierkami w okolicach Empiku, po czym niektórzy z nich usiłują je przewrócić. Rzucają także racami i petardami w stronę policjantów. Policja odpowiada granatami hukowymi, a następnie - gumowymi pociskami.

Sytuację udaje się opanować dzięki posiłkom wezwanym z Nowego Światu. Nigdzie nie widać Antify, a zamieszki sprowadzają się do interakcji między uczestnikami marszu a policją. Na dachu budynku ponad Empikiem rzeczywiście widać szereg postaci. Nie rzucają jednak racami, a według mediów są to... reporterzy TVP.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Julian BakułaAutor

Interesują mnie lokalne wydarzenia i problemy mieszkańców Warszawy i okolic, które chciałbym nagłaśniać, przyczyniając się do zmian na lepsze.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >