wawainfo.pl
facebook

facebook

Porażający widok. Są ranni po zamieszkach w Warszawie. Jest bardzo niebezpiecznie, ratownicy medyczni mają pełne ręce roboty

11 Listopada 2020

Autor tekstu:

Mateusz Dolak

Udostępnij:

Ratownicy medyczni pomagają rannym, którzy ucierpieli w wyniku starć na tzw. Marszu Niepodległości organizowanym przez środowiska narodowe. Podczas nielegalnego zgromadzenia doszło do starć. Musiała interweniować policja.

Zamieszki w Warszawie

Ani policja, ani ratusz nie podały do godziny 16 oficjalnych danych o liczbie poszkodowanych, ale w sieci pojawia się coraz więcej filmów i zdjęć, na których widzimy osoby wymagające pomocy.

Marsz niepodległości miał przybrać formę zmotoryzowaną, ostatecznie jednak przerodził się w zamieszki, w wyniku których zdemolowana została okolica sklepu Empik i wybuchł pożar mieszkania przy ulicy 3. Maja. Doszło też do przepychanek z policją, która musiała użyć gazu.

Ranni policjanci i reporter

W wyniku zamieszek i ataków w rejonie ronda de Gaulle'a ranni zostali funkcjonariusze policji oraz co najmniej jeden reporter. Portal eastnews.pl opublikował zdjęcie rannego fotografa Tygodnika Solidarność Tomasza Gutry. 

[Źródło: Jakub Kaminski/East News]

Z kolei policja podzieliła się na Twitterze informacjami o rannych funkcjonariuszach. "W celu przywrócenia porządku publicznego, w ramach obowiązującego prawa prowadzone są działania pododdziałów zwartych policji. Kilku policjantów zostało rannych. Wykorzystywane są środki przymusu bezpośredniego w tym gaz pieprzowy i w indywidualnych przypadkach broń gładkolufowa" - czytamy we wpisie opublikowanym o godzinie 16:17.

[EMBED-1028]

Ataki narodowców na policję

W okolicy ronda de Gaulle'a uczestnicy Marszu Niepodległości 2020 zaatakowali policjantów zabezpieczających nielegalne zgromadzenie, rzucając racami w kierunku funkcjonariuszy. W odpowiedzi policja użyła m.in. gazu łzawiącego. 

"W rejonie Ronda de Gaulle'a grupy chuliganów zaatakowały policjantów chroniących bezpieczeństwa innych ludzi. Do działań wprowadzono pododdziały zwarte. W celu przywrócenia porządku prawnego wykorzystywane są środki przymusu bezpośredniego" - poinformowała stołeczna policja około godziny 15 na Twitterze.

[EMBED-1018]

Agresja podczas Marszu Niepodległości 2020

Podczas Marszu Niepodległości 2020 w Warszawie dochodzi do aktów agresji wobec policji i osób postronnych. Uczestnicy marszu rzucają w policjantów nie tylko racami, ale także - jak widzimy na zamieszczonym niżej filmie - kostką brukową.

[EMBED-1030]

Pożar mieszkania, burda przy Empiku

W jednym z budynków znajdujących się na trasie przemarszu przy Alei 3 Maja doszło również do pożaru - prawdopodobnie wskutek wrzucenia petardy na balkon. Nie bez znaczenia mógł być fakt, że na budynku wisiały symbole strajku kobiet oraz tęczowa flaga.

Z kolei w okolicy ronda de Gaulle'a uczestnicy Marszu Niepodległości 2020 nie tylko atakowali funkcjonariuszy, ale także zdemolowali okolice sklepu Empik, niszcząc jego elewację. "Narodowcy, kibole i neonaziści atakują i biją przypadkowych przechodniów którzy przypominają im lewaków albo gejów. Niesamowita agresja pijanych prymitywów!" - skomentował zajście Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Mateusz DolakAutor

Jestem redaktorem prowadzącym portal Wawa Info. Trafiłem tutaj z Super Expressu, a wcześniej - pisałem dla portalu tvn24.pl i tvnwarszawa.pl. Swoją przygodę z mediami zacząłem jeszcze w liceum, kiedy współpracowałem z lokalnym radiem i telewizją.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >