wawainfo.pl

Kredyt hipoteczny ze stałą stopą procentową - czy warto?

22 Marca 2023

Autor tekstu:

redakcja info
Kredyt hipoteczny jest drugim po kredycie gotówkowym na dowolny cel zobowiązaniem bankowym, które cieszy się największą popularnością wśród klientów instytucji bankowych. Właśnie ten produkt pozwala uzyskać finansowe wsparcie w celu nabycia nieruchomości. Ponieważ kredyt hipoteczny obarczony jest dosyć wysokim ryzykiem kredytowym, udzielany jest tylko wtedy, kiedy kredytobiorca ustanowi różnego rodzaju dodatkowe zabezpieczenia.

Okazuje się jednak, że ryzyko niewypłacalności klienta nie jest jedynym zagrożeniem. Dla samych klientów takim mogą być rosnące stopy procentowe, które niekorzystnie wpływają na wartość miesięcznych rat. Aby móc je zniwelować, można ubiegać się o kredyt hipoteczny ze stałą stopą procentową .

 Kredyt hipoteczny ze stałą stopą procentową 2022

Od października 2021 Rada Polityki Pieniężnej już kilka razy podniosła stopy procentowe kredytów. W ten sposób NBP chce walczyć z wysoką inflacją, co niestety niekorzystnie odbija się na polskich kredytobiorcach. Po każdej podwyżce stóp procentowych zmienia się wysokość miesięcznych rat kredytów, w tym kredytów hipotecznych, a klienci banków muszą płacić więcej.

 Ratunkiem w takiej sytuacji może być kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem i trzeba przyznać, że chociaż takie zobowiązanie udzielane jest odgórnie na nieco gorszych warunkach kredytowych, to dzisiaj cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Kredyt hipoteczny na stałej stopie procentowej zapewnia niezmienność wysokości miesięcznych płatności i chociaż są one nieco większe, niż przy kredycie hipotecznym ze zmiennym oprocentowaniem, to w obecnej sytuacji takie rozwiązanie może okazać się bardziej opłacalne.

Kredyt hipoteczny ze stałą stopą procentową - kalkulator do wyliczenia kosztów

Jeśli chcesz zapewnić sobie niezmienność wysokości miesięcznych płatności, nawet w sytuacji zmieniających się stóp procentowych, wybierz kredyt hipoteczny ze stałą stopą procentową. Ponieważ każda instytucja bankowa realizuje własną politykę współpracy ze swoimi klientami, dobrym zabiegiem jest najpierw porównanie co najmniej kilka różnych ofert.

W wyszukiwarkę internetową można wpisać frazy typu “pko bp kredyt hipoteczny ze stałą stopą procentową” czy “kredyt hipoteczny ze stałą stopą procentową mbank”. Można również skorzystać z rankingu kredytów hipotecznych ze stałą stopą procentową, najlepszym narzędziem będzie jednak kalkulator kredytowy.

Kalkulator kredytów hipotecznych oszacuje całkowite koszty, jakie kredytobiorca poniesie w związku ze współpracą z danym bankiem. Przybliży opłaty, jakie wiązać się będą z miesięcznymi ratami ze stałą stopą procentową, dzięki czemu pozwoli wybrać najlepszą opcję. Da jasną odpowiedź na pytanie o najbardziej opłacalny kredyt hipoteczny. Dzięki temu przyszły klient banku może wybrać najlepsze zobowiązanie i przekonać się, czy stać go będzie na spłatę miesięcznych należności.

Co więcej, kalkulator kredytowy porówna koszty wynikające ze spłaty kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem z tymi z oprocentowaniem zmiennym. Pamiętaj jednak, że wyliczone wartości będą jedynie prognozowane i przybliżone. Na te konkretne wpływ ma wiele czynników, na które nie zawsze bank czy klient ma wpływ. Znaczenie ma oczywiście wartość zobowiązania, wysokość oprocentowania czy liczba lat, ale opłacalność może być zależna także od decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Może okazać się, że dla kredytów ze zmiennym oprocentowaniem stopy procentowe zaczną spadać, przez co miesięczne płatności będą o wiele mniejsze.

Artykuł Sponsorowany

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Wszystko się nagrało. Sprzedawcy w sklepie nie wytrzymali, ludzie bili się o klapki
Czytaj więcej >

Wiadomości

W poniedziałek będzie 10. rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej. Wieczorem planują zgromadzenie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zaszczepili się przeciwko koronawirusowi, teraz przerywają milczenie. Afera w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Czytaj więcej >

Wiadomości

Koszmar w centrum Warszawy, w akcji policja i straż pożarna. Mężczyzna na oczach ludzi skoczył z mostu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Kolejny śmiertelny wypadek w Złotych Tarasach
Czytaj więcej >

Wiadomości

Policja przestrzega przed oszustami. "Nie klikaj w nieznane linki, uważaj na SMS-y"
Czytaj więcej >
redakcja info

Konto redakcji Wawa Info

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]