wawainfo.pl
koronawirus

Facebook / Kancelaria Premiera

Minister Zdrowia zachwycony tempem budowy szpitala tymczasowego. Rząd szykuje niespodziankę dla lekarzy

29 Października 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Podczas czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski wyraził swój zachwyt tempem prac nad budową tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym. Poza tym przedstawił szczegóły strategii walki z epidemią koronawirusa w Pol

undefined

Konferencja prasowa premiera i ministra zdrowia

W czwartek około godziny 13 odbyła się na Stadionie Narodowym konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, szefa KPRM Michała Dworczyka oraz dra n. med. Artura Zaczyńskiego. Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poruszył zarówno temat trwających od kilku dni w całej Polsce protestów wywołanych orzeczeniem TK w sprawie aborcji, jak i zwrócił uwagę na olbrzymi - ponad dwudziestotysięczny - dobowy przyrost potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Zasygnalizował także, że póki co rząd nie planuje kolejnego lockdownu. 

Minister zdrowia zachwycony tempem prac

Minister Zdrowia Adam Niedzielski podczas czwartkowej konferencji prasowej dał wyraz swojemu zachwytowi nad tempem prac na Stadionie Narodowym. - Jestem pod ogromnym wrażeniem tego co tutaj zobaczyłem. (…) To jest naprawdę imponujące - mówił Niedzielski, komentując zaawansowany stopień przygotowania powstającego szpitala polowego.  - Mamy niestety realizację czarnego scenariusza, jeżeli chodzi o liczbę zachorowań, ale mamy też sprawczość. Mamy sprawczość przeprowadzenia pomysłu od takiej fazy zastanowienia się, reakcji na zachorowania, do zmaterializowania - tłumaczył minister zdrowia, zwracając uwagę na fakt, że rozwiązanie, które jeszcze niedawno było jedynie w sferze planów, już teraz zdążyło przybrać realny kształt. - Jesteśmy dzisiaj w takiej sytuacji, że szpital tymczasowym to już nie jest opcja rezerwowa, to już jest realna pomoc, realne narzędzie rozwiązywania problemu, który będziemy mieli w perspektywie tygodnia bądź dwóch - ostrzegł zarazem minister Niedzielski.

Niedzielski o strategii resortu zdrowia

Podczas czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zdał również raport z rządowej i resortowej strategii walki z trwającą i przybierającą na sile drugą falą epidemii koronawirusa w Polsce. - Pracujemy nad powiększeniem możliwości przyjęcia w istniejącej infrastrukturze pacjentów covidowych. Na dzień dzisiejszy mamy tych łóżek do dyspozycji do walki z COVID-em 23 tysiące, ale chcemy dojść tutaj do liczby 35 tysięcy i oczywiście zwiększać ją systematycznie, w zależności od tego, jak będzie się rozwijała pandemia - tłumaczył Niedzielski. 

"Udaje nam się przypilnować proporcjonalności"

- Na razie, podkreślam - na razie - udaje nam się przypilnować pewnej proporcjonalności przyrostu bazy do liczby dziennych zachorowań - stwierdził także Niedzielski. Oznacza to, że póki co przy wzroście ilości zachorowań o, przykładowo, 700-1000 przypadków, udaje się zwiększyć ilość łóżek o podobną liczbę. Kolejnym krokiem w walce z epidemią koronawirusa w Polsce ma być zwiększanie liczby izolatoriów. - Przygotowaliśmy nowe rozwiązanie, które dotyczy poszerzenia bazy izolatoriów, czyli miejsc, gdzie mogą przebywać pacjenci, którzy są już po leczeniu - zapowiedział Niedzielski. Liczba miejsc w izolatoriach ma się w ciągu najbliższych dwóch tygodni zwiększyć z 4 do 10 tysięcy.

Pacjenci przenoszeni ze szpitali do izolatoriów

- Chcemy bardzo intensywnie zająć się zagadnieniem weryfikowania, którzy pacjenci mogą być przenoszeni ze szpitali covidowych do tych izolatoriów. (...) Oprócz rozbudowy stawiamy również na takie rozwiązania, które pozwolą nam efektywnie zarządzać ruchem pacjenta - tłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski. Minister przedstawił również rozwiązania mające na celu zachęcenie lekarzy do zaangażowania w walkę z epidemią.

Klauzula "dobrego Samarytanina" 

- Rozwiązania, które zaproponujemy i które zaproponowaliśmy już w ustawie mają właśnie na celu danie pewnej gwarancji bezpieczeństwa. Mówię tutaj o klauzuli "dobrego Samarytanina", która ma chronić przed karnymi konsekwencjami błędów: błędów umyślnych i rażącego zaniedbania. Należy oczekiwać, że lekarz mający specjalizację inną niż zakaźna, nie jest specjalistą w prowadzeniu pacjenta zakaźnego. Oczywiście zostanie wyszkolony, oczywiście zostanie mu przekazana wiedza, ale i tak skłonność do pracy z pacjentem covidowym na pewno będzie większa, jeśli ta gwarancja bezpieczeństwa się pojawi. (…) Oprócz gwarancji bezpieczeństwa państwo polskie przeznaczy bardzo duże środki na motywację finansową - mówił Niedzielski. Lekarze zajmujący się pacjentami covidowymi mają w ramach zapowiadanej pomocy otrzymywać podwójne wynagrodzenie. 

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Julian BakułaAutor

Interesują mnie lokalne wydarzenia i problemy mieszkańców Warszawy i okolic, które chciałbym nagłaśniać, przyczyniając się do zmian na lepsze.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >