Minister Zdrowia zachwycony tempem budowy szpitala tymczasowego. Rząd szykuje niespodziankę dla lekarzy

Autor Julian Bakuła - 29 Października 2020
koronawirusŹródło: Facebook / Kancelaria Premiera

Podczas czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski wyraził swój zachwyt tempem prac nad budową tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym. Poza tym przedstawił szczegóły strategii walki z epidemią koronawirusa w Polsce, którą kierować się będzie w najbliższych tygodniach rząd i resort zdrowia.

Samochód Krystyny Pawłowicz zderzył się z tramwajemSamochód Krystyny Pawłowicz zderzył się z tramwajemCzytaj dalej

Konferencja prasowa premiera i ministra zdrowia

W czwartek około godziny 13 odbyła się na Stadionie Narodowym konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, szefa KPRM Michała Dworczyka oraz dra n. med. Artura Zaczyńskiego. Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poruszył zarówno temat trwających od kilku dni w całej Polsce protestów wywołanych orzeczeniem TK w sprawie aborcji, jak i zwrócił uwagę na olbrzymi - ponad dwudziestotysięczny - dobowy przyrost potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Zasygnalizował także, że póki co rząd nie planuje kolejnego lockdownu.

Minister zdrowia zachwycony tempem prac

Minister Zdrowia Adam Niedzielski podczas czwartkowej konferencji prasowej dał wyraz swojemu zachwytowi nad tempem prac na Stadionie Narodowym. - Jestem pod ogromnym wrażeniem tego co tutaj zobaczyłem. (…) To jest naprawdę imponujące - mówił Niedzielski, komentując zaawansowany stopień przygotowania powstającego szpitala polowego. - Mamy niestety realizację czarnego scenariusza, jeżeli chodzi o liczbę zachorowań, ale mamy też sprawczość. Mamy sprawczość przeprowadzenia pomysłu od takiej fazy zastanowienia się, reakcji na zachorowania, do zmaterializowania - tłumaczył minister zdrowia, zwracając uwagę na fakt, że rozwiązanie, które jeszcze niedawno było jedynie w sferze planów, już teraz zdążyło przybrać realny kształt. - Jesteśmy dzisiaj w takiej sytuacji, że szpital tymczasowym to już nie jest opcja rezerwowa, to już jest realna pomoc, realne narzędzie rozwiązywania problemu, który będziemy mieli w perspektywie tygodnia bądź dwóch - ostrzegł zarazem minister Niedzielski.

Dzisiaj grzeje:
1. Samochód Krystyny Pawłowicz zderzył się z tramwajem
2. Anna Mucha bez stanika na plaży. Jak afrodyta, rozgrzani fani zasypują ją komplementami [zdjęcie]
3.Jest ostateczna decyzja w sprawie 1 listopada. Archidiecezja właśnie potwierdziła

Cała Warszawa protestuje. Kobiety, taksówkarze i rolnicy. Odpalili race, chcą zablokować SejmCała Warszawa protestuje. Kobiety, taksówkarze i rolnicy. Odpalili race, chcą zablokować SejmCzytaj dalej

Niedzielski o strategii resortu zdrowia

Podczas czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zdał również raport z rządowej i resortowej strategii walki z trwającą i przybierającą na sile drugą falą epidemii koronawirusa w Polsce. - Pracujemy nad powiększeniem możliwości przyjęcia w istniejącej infrastrukturze pacjentów covidowych. Na dzień dzisiejszy mamy tych łóżek do dyspozycji do walki z COVID-em 23 tysiące, ale chcemy dojść tutaj do liczby 35 tysięcy i oczywiście zwiększać ją systematycznie, w zależności od tego, jak będzie się rozwijała pandemia - tłumaczył Niedzielski.

"Udaje nam się przypilnować proporcjonalności"

- Na razie, podkreślam - na razie - udaje nam się przypilnować pewnej proporcjonalności przyrostu bazy do liczby dziennych zachorowań - stwierdził także Niedzielski. Oznacza to, że póki co przy wzroście ilości zachorowań o, przykładowo, 700-1000 przypadków, udaje się zwiększyć ilość łóżek o podobną liczbę. Kolejnym krokiem w walce z epidemią koronawirusa w Polsce ma być zwiększanie liczby izolatoriów. - Przygotowaliśmy nowe rozwiązanie, które dotyczy poszerzenia bazy izolatoriów, czyli miejsc, gdzie mogą przebywać pacjenci, którzy są już po leczeniu - zapowiedział Niedzielski. Liczba miejsc w izolatoriach ma się w ciągu najbliższych dwóch tygodni zwiększyć z 4 do 10 tysięcy.

Pacjenci przenoszeni ze szpitali do izolatoriów

- Chcemy bardzo intensywnie zająć się zagadnieniem weryfikowania, którzy pacjenci mogą być przenoszeni ze szpitali covidowych do tych izolatoriów. (...) Oprócz rozbudowy stawiamy również na takie rozwiązania, które pozwolą nam efektywnie zarządzać ruchem pacjenta - tłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski. Minister przedstawił również rozwiązania mające na celu zachęcenie lekarzy do zaangażowania w walkę z epidemią.

Klauzula "dobrego Samarytanina"

- Rozwiązania, które zaproponujemy i które zaproponowaliśmy już w ustawie mają właśnie na celu danie pewnej gwarancji bezpieczeństwa. Mówię tutaj o klauzuli "dobrego Samarytanina", która ma chronić przed karnymi konsekwencjami błędów: błędów umyślnych i rażącego zaniedbania. Należy oczekiwać, że lekarz mający specjalizację inną niż zakaźna, nie jest specjalistą w prowadzeniu pacjenta zakaźnego. Oczywiście zostanie wyszkolony, oczywiście zostanie mu przekazana wiedza, ale i tak skłonność do pracy z pacjentem covidowym na pewno będzie większa, jeśli ta gwarancja bezpieczeństwa się pojawi. (…) Oprócz gwarancji bezpieczeństwa państwo polskie przeznaczy bardzo duże środki na motywację finansową - mówił Niedzielski. Lekarze zajmujący się pacjentami covidowymi mają w ramach zapowiadanej pomocy otrzymywać podwójne wynagrodzenie.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Jest ostateczna decyzja w sprawie 1 listopada. Archidiecezja właśnie potwierdziłaJest ostateczna decyzja w sprawie 1 listopada. Archidiecezja właśnie potwierdziłaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. NASA zbadała niebywały skarb w kosmosie. Kwota jego wartości nawet nie zmieści się w tytule
  2. BMW kompletnie zniknęło po uderzeniu w drzewo. Części były rozrzucone jak po katastrofie samolotu
  3. Rozwścieczeni rolnicy ruszyli na Warszawę. Blokują ronda, centrum jest zablokowane
  4. Cała Warszawa protestuje. Kobiety, taksówkarze i rolnicy. Odpalili race, chcą zablokować Sejm
  5. Rafał Trzaskowski podjął pilną decyzję. Tramwaje i autobusy w Warszawie będą oflagowane
  6. Czy program TVP rozważał przywrócenie tortur wobec kobiet? Tak, to prawda
  7. Adam Małysz w końcu się doczekał. Wielka radość w rodzinie skoczka, posypały się gratulacje

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News