wawainfo.pl > Wiadomości > Kleszcze zaatakowały pod Warszawą. Cztery były na jednym źdźble trawy. Uważajcie
Mateusz Dolak
Mateusz Dolak 19.03.2022 03:26

Kleszcze zaatakowały pod Warszawą. Cztery były na jednym źdźble trawy. Uważajcie

Kleszcze w lesie na Mazowszu
Kacper Siwik, Nadleśnictwo Celestynów

W okolicach Pilawy

- Wczoraj pisaliśmy jak to mrówki zbudziły się ze snu zimowego, a dziś spotkaliśmy już mniej sympatyczne organizmy. I to aż 4 na jednym źdźble trawy! Kleszczy na początku wiosny będzie naprawdę dużo. Oglądajcie Wasze pieski, żeby nie złapały babeszjozy - ostrzegają przedstawiciele nadleśnictwa na Facebooku.Kleszcze, o których napisaliśmy, sfotografował podleśniczy Kacper Siwik, 27 lutego w lesie w okolicach Pilawy.

Łagodna zima

- Nie była to pierwsza obserwacja tych pajęczaków w 2020 roku. Wzmożoną aktywność kleszczy z reguły obserwuje się w okresie wiosenno-letnim (od połowy marca do połowy czerwca) oraz jesiennym (od połowy sierpnia do połowy listopada). Tej zimy kleszcze można było zauważyć również w grudniu i styczniu, czego nie obserwowano w latach, gdy panowały mroźne zimy - poinformowała Róża Brytan, specjalista Służby Leśnej ds. edukacji leśnej.Brak mrozu sprawił, że aktywność kleszczy zwiększyła się. Rozwojowi tych pajęczaków będzie sprzyjać też ciepła wiosna.

Gdzie są kleszcze?

Uważajcie, bo kleszcze można spotkać: na łące, w przydomowych ogródkach i w miejskich parkach. Najwięcej kleszczy jest w miejscach gdzie łatwo spotkać żywiciela, czyli: przy ścieżkach, wysokiej trawie, na niższych gałęziach drzew i w pobliżu kryjówek zwierząt. - W obawie przed nimi nie powinno się rezygnować z przebywania na łonie natury, należy jednak zachować ostrożność. Aby zminimalizować ryzyko ukąszenia przez kleszcze, trzeba zadbać o odpowiedni ubiór przed wędrówką. Najlepiej założyć długie spodnie i bluzkę z długimi rękawami, nakrycie głowy oraz buty osłaniające całe stopy - radzi Róża Brytan i podkreśla, że "mitem jest, że kleszcze przyciąga lub odstrasza dany kolor ubrania".

Zachować ostrożność

- Jednak gdy założymy jasny strój, łatwiej będzie nam dostrzec „pasażera na gapę”."Istnieją preparaty chemiczne, a nawet odzież mająca odstraszać kleszcze, jednak działają one przez określony czas i nie zawsze skutecznie. Ważne jest, by po powrocie do domu dokładnie obejrzeć całe ciało, w szczególności pachwiny, brzuch, miękkie miejsca w zgięciach rąk i nóg, uda, szyję i okolice bioder - podsumowuje specjalistka Służby Leśnej.

Tagi:
Powiązane