Kleszcze zaatakowały pod Warszawą. Cztery były na jednym źdźble trawy. Uważajcie

Autor Mateusz Dolak - 28 Lutego 2020
Kleszcze w lesie na MazowszuŹródło: Kacper Siwik, Nadleśnictwo Celestynów

Uwaga na kleszcze! Podleśniczy z Nadleśnictwa Celestynów, odnalazł aż cztery pajęczaki na jednym źdźble trawy. Łagodna zima sprawiła, że kleszczy będzie bardzo dużo.

W okolicach Pilawy

- Wczoraj pisaliśmy jak to mrówki zbudziły się ze snu zimowego, a dziś spotkaliśmy już mniej sympatyczne organizmy. I to aż 4 na jednym źdźble trawy! Kleszczy na początku wiosny będzie naprawdę dużo. Oglądajcie Wasze pieski, żeby nie złapały babeszjozy - ostrzegają przedstawiciele nadleśnictwa na Facebooku.
Kleszcze, o których napisaliśmy, sfotografował podleśniczy Kacper Siwik, 27 lutego w lesie w okolicach Pilawy.

Erna nie mogła się podnieść. Akcja strażaków w warszawskim zooErna nie mogła się podnieść. Akcja strażaków w warszawskim zooCzytaj dalej

Łagodna zima

- Nie była to pierwsza obserwacja tych pajęczaków w 2020 roku. Wzmożoną aktywność kleszczy z reguły obserwuje się w okresie wiosenno-letnim (od połowy marca do połowy czerwca) oraz jesiennym (od połowy sierpnia do połowy listopada). Tej zimy kleszcze można było zauważyć również w grudniu i styczniu, czego nie obserwowano w latach, gdy panowały mroźne zimy - poinformowała Róża Brytan, specjalista Służby Leśnej ds. edukacji leśnej.
Brak mrozu sprawił, że aktywność kleszczy zwiększyła się. Rozwojowi tych pajęczaków będzie sprzyjać też ciepła wiosna.

Jak usunąć kleszcza?

Gdzie są kleszcze?

Uważajcie, bo kleszcze można spotkać: na łące, w przydomowych ogródkach i w miejskich parkach. Najwięcej kleszczy jest w miejscach gdzie łatwo spotkać żywiciela, czyli: przy ścieżkach, wysokiej trawie, na niższych gałęziach drzew i w pobliżu kryjówek zwierząt.
- W obawie przed nimi nie powinno się rezygnować z przebywania na łonie natury, należy jednak zachować ostrożność. Aby zminimalizować ryzyko ukąszenia przez kleszcze, trzeba zadbać o odpowiedni ubiór przed wędrówką. Najlepiej założyć długie spodnie i bluzkę z długimi rękawami, nakrycie głowy oraz buty osłaniające całe stopy - radzi Róża Brytan i podkreśla, że "mitem jest, że kleszcze przyciąga lub odstrasza dany kolor ubrania".

Tutaj badają koronawirusa w Polsce. Wyjątkowe zdjęcia laboratorium PZH od środkaTutaj badają koronawirusa w Polsce. Wyjątkowe zdjęcia laboratorium PZH od środkaCzytaj dalej

Zachować ostrożność

- Jednak gdy założymy jasny strój, łatwiej będzie nam dostrzec „pasażera na gapę”."Istnieją preparaty chemiczne, a nawet odzież mająca odstraszać kleszcze, jednak działają one przez określony czas i nie zawsze skutecznie. Ważne jest, by po powrocie do domu dokładnie obejrzeć całe ciało, w szczególności pachwiny, brzuch, miękkie miejsca w zgięciach rąk i nóg, uda, szyję i okolice bioder - podsumowuje specjalistka Służby Leśnej.

Czekamy na wasze informacje

wawainfo.pl - to nowy portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie ma już żadnych wątpliwości, potwierdziły się obawy. 9-letnią Polkę zabił wirus
  2. "Śmierć psów była bolesna dla obu stron". Policjanci i Veolia rozmawiali o awarii na Pradze-Północ
  3. Policjanci zapukali do drzwi, usłyszeli skrzypienie z wersalki. 38-latek trafił do więzienia
  4. Porażający wypadek na Mazowszu. Nietrzeźwy kierowca i pasażerowie. Nie żyje 24-latek, cztery osoby ranne
  5. Policyjny pościg pod Warszawą. Za kierownicą nastolatek, obok pijany ojciec bez prawa jazdy
  6. 99% Polaków popełnia wielki błąd przy obieraniu cebuli i cytryny. Tracą wiele
Żałoba w Policji: wrzątek zalał kojec. Przejmujące zdjęcia poległych psówŻałoba w Policji: wrzątek zalał kojec. Przejmujące zdjęcia poległych psówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News