wawainfo.pl
Kleszcze w lesie na Mazowszu

Kacper Siwik, Nadleśnictwo Celestynów

Kleszcze zaatakowały pod Warszawą. Cztery były na jednym źdźble trawy. Uważajcie

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Mateusz Dolak

Udostępnij:

Uwaga na kleszcze! Podleśniczy z Nadleśnictwa Celestynów, odnalazł aż cztery pajęczaki na jednym źdźble trawy. Łagodna zima sprawiła, że kleszczy będzie bardzo dużo.

W okolicach Pilawy

- Wczoraj pisaliśmy jak to mrówki zbudziły się ze snu zimowego, a dziś spotkaliśmy już mniej sympatyczne organizmy. I to aż 4 na jednym źdźble trawy! Kleszczy na początku wiosny będzie naprawdę dużo. Oglądajcie Wasze pieski, żeby nie złapały babeszjozy - ostrzegają przedstawiciele nadleśnictwa na Facebooku.Kleszcze, o których napisaliśmy, sfotografował podleśniczy Kacper Siwik, 27 lutego w lesie w okolicach Pilawy.

Łagodna zima

- Nie była to pierwsza obserwacja tych pajęczaków w 2020 roku. Wzmożoną aktywność kleszczy z reguły obserwuje się w okresie wiosenno-letnim (od połowy marca do połowy czerwca) oraz jesiennym (od połowy sierpnia do połowy listopada). Tej zimy kleszcze można było zauważyć również w grudniu i styczniu, czego nie obserwowano w latach, gdy panowały mroźne zimy - poinformowała Róża Brytan, specjalista Służby Leśnej ds. edukacji leśnej.Brak mrozu sprawił, że aktywność kleszczy zwiększyła się. Rozwojowi tych pajęczaków będzie sprzyjać też ciepła wiosna.

Gdzie są kleszcze?

Uważajcie, bo kleszcze można spotkać: na łące, w przydomowych ogródkach i w miejskich parkach. Najwięcej kleszczy jest w miejscach gdzie łatwo spotkać żywiciela, czyli: przy ścieżkach, wysokiej trawie, na niższych gałęziach drzew i w pobliżu kryjówek zwierząt. - W obawie przed nimi nie powinno się rezygnować z przebywania na łonie natury, należy jednak zachować ostrożność. Aby zminimalizować ryzyko ukąszenia przez kleszcze, trzeba zadbać o odpowiedni ubiór przed wędrówką. Najlepiej założyć długie spodnie i bluzkę z długimi rękawami, nakrycie głowy oraz buty osłaniające całe stopy - radzi Róża Brytan i podkreśla, że "mitem jest, że kleszcze przyciąga lub odstrasza dany kolor ubrania".

Zachować ostrożność

- Jednak gdy założymy jasny strój, łatwiej będzie nam dostrzec „pasażera na gapę”."Istnieją preparaty chemiczne, a nawet odzież mająca odstraszać kleszcze, jednak działają one przez określony czas i nie zawsze skutecznie. Ważne jest, by po powrocie do domu dokładnie obejrzeć całe ciało, w szczególności pachwiny, brzuch, miękkie miejsca w zgięciach rąk i nóg, uda, szyję i okolice bioder - podsumowuje specjalistka Służby Leśnej.

Czekamy na wasze informacje

wawainfo.pl - to nowy portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Mateusz DolakAutor

Jestem redaktorem prowadzącym portal Wawa Info. Trafiłem tutaj z Super Expressu, a wcześniej - pisałem dla portalu tvn24.pl i tvnwarszawa.pl. Swoją przygodę z mediami zacząłem jeszcze w liceum, kiedy współpracowałem z lokalnym radiem i telewizją.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

W poniedziałek będzie 10. rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej. Wieczorem planują zgromadzenie

Czytaj więcej >
Szczepionka

Zaszczepili się przeciwko koronawirusowi, teraz przerywają milczenie. Afera w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Czytaj więcej >

Koszmar w centrum Warszawy, w akcji policja i straż pożarna. Mężczyzna na oczach ludzi skoczył z mostu

Czytaj więcej >
Kolejny wypadek w Złotych Tarasach

Kolejny śmiertelny wypadek w Złotych Tarasach

Czytaj więcej >