wawainfo.pl
kierowcy

um.warszawa.pl

Kierowcy mogą zapłacić nawet pięć razy więcej. Chodzi o wysokość kary za nieopłacone parkowanie w strefie

29 Lipca 2020

Autor tekstu:

Karolina Kraushar

Udostępnij:

Kierowcy, którzy dotychczas nie przejmowali się mandatami za unikanie płacenia za parkowanie w płatnych strefach, niedługo zaskoczą się na widok mandatu, który wzrośnie nawet do 250 złotych. Miasto na tych zmianach może zyskać nawet pięć mil

Kierowcy zapłacą wyższy mandat?

Kierowców czekają wyższe mandaty? To nie pierwszy raz, kiedy temat zwiększenia kwoty mandatu pojawi się na sesji rady miasta. W maju tego roku propozycję w tej sprawie składał radny Marek Szolc. W tamtym czasie pomysł radnego poparła tylko jedna osoba, pozostali wstrzymali się od głosu lub byli przeciwni. Teraz nad wysokością kary ponownie pochylą się warszawscy radni, a nowe przepisy mogą wejść w życie już 3 sierpnia.

Zmiany w opłatach mogą zaskoczyć kierowców

Projekt uchwały został podpisany przez wiceprezydenta stolicy Roberta Soszyńskiego. W uzasadnieniu wyjaśnił, że wysokość kwoty mandatu, która obecnie wynosi 50 złotych, nie uległa zmianie od 17 lat. Soszyński podkreślił, że kiedy kwota mandatu była ustalana kilkanaście lat temu "zdecydowanie inna wartość". Porównał również wysokość mandatu za unikanie opłat w płatnej strefie parkowania, do mandatów za jazdę na gapę w komunikacji miejskiej, która wynosi obecnie 266 i 182,20 złotych.

Ile kierowcy zapłacą za niedokonanie opłaty za postój?

Wiceprezydent zaznaczył również, że maksymalna wysokość mandatu za niedokonanie opłaty za postój w SPPN może wynosić 260 złotych. Jeśli w czwartek radni przegłosują uchwałę, warszawscy kierowcy zapłacą mandat w wysokości 250 lub 170 złotych. 

Miasto zarobi około pięć milionów złotych

Według ustaleń ratusza kwota, jaką zyska miasto z mandatów, pozostanie na podobnym poziomie, czyli będzie to około 10 milionów złotych rocznie. Jednak wysokie kary mogą wpłynąć na zmniejszenie się liczby kierowców unikających opłat za parkowanie. Warszawscy urzędnicy wskazują, że może ona spaść nawet o 75 procent. Dzięki temu miasto zyska część miejsc parkingowych, a co za tym idzie około 4,7 milionów złotych zysku w ciągu roku.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >