wawainfo.pl
materiały partnera

materiał partnera

Kawalerka w Warszawie - jak kształtują się ceny?

4 Maja 2022

Autor tekstu:

redakcja wawa info

Zakup własnego mieszkania to marzenie wielu osób. Wynajmowanie miejsca, w którym się mieszka, w pewnym momencie staje się uciążliwe. Wiele młodych osób na początku swej drogi zawodowej decyduje się na zmianę opłaty dla wynajmującego na ratę kredytu. Takie rozwiązanie jest dużo korzystniejsze niż długotrwały wynajem. Kawalerki to niewielkie mieszkania, które kosztują nieco mniej niż większe apartamenty. W stolicy jest ich na rynku dość sporo. Duży wybór może powodować dezorientację. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, kupując kawalerkę w Warszawie.

Stosunek metrażu do ceny

Poszukiwanie kawalerki najlepiej rozpocząć w sieci. Warto sprawdzić dostępne mieszkania w Warszawie na obido.pl. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu i zorientujesz się w ofertach. Za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie trzeba zapłacić średnio 12 325 zł. Mniejsze, składające się z jednego pomieszczenia kawalerki możesz znaleźć w cenie od 250 000 zł do 300 000 zł. Takie mieszkanie to najczęściej aneks kuchenny, łazienka i salon, który przekształcasz co wieczór w sypialnię. Opcja taka będzie odpowiednie dla jednej osoby, która spędza większość czasu poza domem.

Nieco większe obiekty, o wielkości 25-40 metrów kwadratowych posiadają często oddzieloną część sypialną. Znajdziesz je na rynku w cenach od 300 000 zł do nawet 650 000 zł, czy więcej, ponieważ na cenę wpływa rodzaj wykończenia, dlatego im bardziej prestiżowa inwestycja, tym wyższa cena za mieszkanie. Kawalerki z zasady nie są zbyt duże. W większym wnętrzu zamieszkać możesz z partnerem, a mniejsze kawalerki są idealne dla singli, którzy spędzają większość swojego czasu poza domem.

materiał partnera

Inne czynniki wpływające na ceny mieszkań

Warszawa to bardzo duże miasto. Dlatego na cenę mieszkania spory wpływ ma jego lokalizacja. Najdroższe kawalerki są w centrum, najtaniej kupić własne cztery kąty np. na Rembertowie, Białołęce i w Wesołej. W tych okolicach za metr kwadratowy zapłacisz około 8 600 zł. Cena ta jest znacznie poniżej średniej i niemal dwukrotnie niższa od cen oferowanych w Śródmieściu. Biorąc pod uwagę dostęp do szybkiej i sprawnie działającej komunikacji miejskiej, warto zastanowić się nad wyborem tańszej lokalizacji.

Trzecim ważnym czynnikiem, który ma duży wpływ na cenę kawalerki i każdego innego mieszkania czy domu, jest stan techniczny i wiek. Starsze, zniszczone, wymagające remontu lokum kupisz zazwyczaj taniej od mieszkania z rynku pierwotnego. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Jeśli czynnikiem decydującym jest czas i natychmiastowa chęć wprowadzenia się w wykończone wnętrze, w którym jeszcze nikt przedtem nie mieszkał, wybierz mieszkanie w stanie deweloperskim.

W przypadku, gdy masz czas i chęci na samodzielną aranżację i renowację mieszkania w gorszej kondycji, możesz zdecydować się na zakup lokum do remontu. Taka decyzja powinna być dokładnie przemyślana. Należy wziąć pod uwagę koszty, jakie wygenerują ewentualne naprawy i policzyć, czy faktycznie okaże się, że zaoszczędziłeś pieniądze. Zakup kawalerki to decyzja wymagająca dokładnych analiz i kalkulacji.

redakcja wawa infoAutor

Konto redakcji Wawa Info

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >