wawainfo.pl

archiwum

W poniedziałek będzie 10. rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej. Wieczorem planują zgromadzenie

19 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Mateusz Dolak

Chcą upamiętnić Brzeską

Organizatorem jest Komitet Ochrony Praw Lokatorów, który zaprasza przed kamienicę przy ul. Nabielaka 9, gdzie do śmierci mieszkała Jolanta Brzeska.

"W dniu 1 marca 2021 r., w dziesiątą rocznicę bestialskiego mordu Jolanty Brzeskiej, środowiska lokatorskie organizują upamiętnienie jej śmierci, walcząc o sprawiedliwość dla Niej i dla dziesiątek tysięcy lokatorów porzuconych przez Miasto i oddanych na pastwę mafii reprywatyzacyjnej" - czytamy w opisie wydarzenia założonego na Facebooku.

Kim była Jolanta Brzeska?

Jolanta Brzeska była działaczką lokatorską i współzałożycielką Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Mieszkała z rodziną w kamienicy na Mokotowie, którą w 2006 roku przekazano trojgu spadkobiercom dawnych właścicieli i handlarzowi roszczeń Markowi M. Od tamtej pory mieszkańcy budynku byli nękani. Grożono im eksmisją i podnoszono czynsze, by popadali w spirale zadłużenia.

Brzeska była jedną z osób, która pokazywała i ujawniała w jaki sposób Warszawa traciła zasób tanich mieszkań i skazywała ludzi mieszkających w lokalach komunalnych na podwyżki cen wynajmu. Wielokrotnie stawała po stronie tych, którzy byli dotknięci tzw. dziką reprywatyzacją.

W 1945 roku grunty znajdujące się w przedwojennych granicach Warszawy na podstawie dekretu Bieruta zostały znacjonalizowane w celu rozpoczęcia odbudowy miasta. Właścicielom pozwolono jednak o składanie wniosków w celu odzyskania budynków.

Prawo nie regulowało tych kwestii, dlatego na początku XXI wieku handlarze roszczeń wyspecjalizowali się w wyszukiwaniu właścicieli i spadkobierców. Za bezcen odkupowali roszczenia, a następnie przejmowali kamienice wraz z lokatorami 

Kamienica przy Nabielaka 9

Taka historia miała miejsce w przypadku kamienicy przy Nabielaka 9. Spośród kilku właścicieli budynku, którzy odzyskali go od miasta - pozostał jeden - Marek M., który część roszczeń do kamienicy odkupił za grosze. M. wytoczył lokatorom proces i wniósł o ich eksmisję. Na nic zdawały się tłumaczenia, że budynek po wojnie był wypaloną skorupą, którą odbudował między innymi ojciec Jolanty Brzeskiej, który w zamian za to otrzymał przydział na mieszkanie w kamienicy.

Jolanta Brzeska z rodziną nie chciała się poddać - zwróciła się do sądu i założyła stowarzyszenie, które zrzeszało osoby w podobnej sytuacji. W efekcie była zastraszana, a w jej mieszkaniu doszło do próby włamania. Po tym wydarzeniu na zdrowiu podupadł jej mąż - Kazimierz. Kiedy w grudniu 2007 zabrało go pogotowie, nie wrócił już do domu. Zmarł po tygodniu pobytu w szpitalu.

1 marca 2011 roku Jolanta Brzeska zaginęła. Córka i przyjaciele poszukiwali jej przez kilka dni. W tym samym czasie w Lesie Kabackim znaleziono spalone zwłoki kobiety. Dopiero po jakimś czasie policja skojarzyła sprawę zaginięcia z makabrycznym odkryciem. Córka Brzeskiej rozpoznała rzeczy należące do matki i wskazała, że to ona. Miesiąc później sekcja zwłok potwierdziła, że spalona w lesie kobieta to Jolanta Brzeska.

Policja wszczęła śledztwo i przyjęła hipotezę, że Brzeska wyszła z mieszkania na Nabielaka, pojechała do lasu, oblała się łatwopalną cieczą i podpaliła. Te ustalenia rozsierdziły tylko rodzinę i aktywistów miejskich, którzy wskazywali wiele zaniedbań ze strony policji i prokuratury.

Tajemnicza śmierć

Śledztwo umorzono w 2013 roku. Prokuratorzy wskazywali, że wiele przesłanek wskazuje, że do śmierci przyczyniły się osoby trzecie, lecz część ujawnionych okoliczności nie pozwala także kategorycznie odrzucić wersji o samobójstwie, choć wydaje się ono mało prawdopodobne.

W 2016 roku Zbigniew Ziobro polecił, by śledztwo w sprawie śmierci Brzeskiej zostało podjęte na nowo. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, do lutego 2021 roku, śledczy z Gdańska zebrali 50 specjalistycznych opinii, przesłuchali 230 świadków i zgromadzili 40 tomów akt. Do tego momentu nikt nie usłyszał zarzutów.

Sprawa jest jedną z największych tajemnic ostatnich dekad. Posłowie obecnej kadencji uważają, że okoliczności śmierci Brzeskiej trzeba wyjaśnić. Lewica zadeklarowała poparcie dla komisji śledczej w tej sprawie. Posłowie Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego twierdzą, że można to rozważyć, ale politycy Prawa i Sprawiedliwości mówią, że należy poczekać na rozstrzygnięcie ponownego śledztwa prokuratury.

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Jaka pościel najlepsza – najpopularniejsze rodzaje pościeli – na lato, zimę
Czytaj więcej >

Wiadomości

66-latek zasłabł na klatce. Reanimował go sąsiad, niestety mężczyzna nie żyje
Czytaj więcej >

Wiadomości

Wszystko się nagrało. Sprzedawcy w sklepie nie wytrzymali, ludzie bili się o klapki
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zaszczepili się przeciwko koronawirusowi, teraz przerywają milczenie. Afera w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Czytaj więcej >

Wiadomości

Koszmar w centrum Warszawy, w akcji policja i straż pożarna. Mężczyzna na oczach ludzi skoczył z mostu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Kolejny śmiertelny wypadek w Złotych Tarasach
Czytaj więcej >
Mateusz Dolak

Jestem redaktorem prowadzącym portal Wawa Info. Trafiłem tutaj z Super Expressu, a wcześniej - pisałem dla portalu tvn24.pl i tvnwarszawa.pl. Swoją przygodę z mediami zacząłem jeszcze w liceum, kiedy współpracowałem z lokalnym radiem i telewizją.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Wiadomości

Wiadomości

Grupa Iberion

Taryfa G11 – kto najbardziej na niej skorzysta?
Czytaj więcej >
Wiadomości

redakcja info

Kredyt hipoteczny ze stałą stopą procentową - czy warto?
Czytaj więcej >
Wiadomości

materiał

Jak wzmocnić swoją odporność przed zimą
Czytaj więcej >
Wiadomości

materiał

Odchudzanie i zmiana nawyków na swoich zasadach
Czytaj więcej >
Wiadomości

Komunikaty prasowe

Jak pożegnać drugiego człowieka w sposób wyjątkowy?
Czytaj więcej >
Wiadomości

Komunikaty prasowe

Turnusy rehabilitacyjne po udarze
Czytaj więcej >