Otrzymanie kredytu hipotecznego wiąże się z ogromną liczbą dokumentów, które należy przygotować. Wszystko to ze względu na konieczność dokładnego zbadania sytuacji finansowej osoby, która ubiega się o kredyt, a także złożoność procedur.
Dokumenty, jakie potrzebujemy, aby wziąć kredyt hipoteczny, mogą różnić się nieznacznie pomiędzy konkretnymi bankami, a także w zależności od Twoich dochodów oraz rodzaju nieruchomości, na którą brany jest kredyt. Ze względu na niemałą liczbę dokumentów, warto zacząć je gromadzić z odpowiednio dużym wyprzedzeniem.
Kredyt hipoteczny - dokumenty dla obywatela Polski
O kredyt hipoteczny w naszym kraju mogą ubiegać się nie tylko obywatele Polski, ale i osoby spoza Polski pracujące w kraju oraz na stałe zamieszkujące na jego terytorium. W każdym z tych przypadków bank będzie miał nieco inne wymagania. Jakie dokumenty musi przestawić obywatel Polski? Będą to:
dowód osobisty,
inny dokument ze zdjęciem, który potwierdzi tożsamość,
opcjonalnie skrócony odpis aktu małżeństwa,
opcjonalnie akt urodzenia dziecka.
W przypadku innych osób, lista ta jest znacznie dłuższa i obejmuje m.in. paszport, umowę o pracę oraz zaświadczenie o dochodach na druku bankowym.
Dokumenty potrzebne do weryfikacji źródła przychodów
W celu pomyślnego otrzymania kredytu hipotecznego, musisz dostarczyć do banku zaświadczenie o źródle oraz wysokości Twoich miesięcznych dochodów. To, jakie dokumenty należy zgromadzić, różnią się jednak w zależności od rodzaju umowy.
Umowa o pracę:
zaświadczenie o zatrudnieniu oraz zarobkach - wypełnione przez pracodawcę,
wyciągi z kont bankowych obejmujące okres ostatniego roku,
deklaracja PIT 37 z ostatniego roku,
umowa o pracę lub świadectwo pracy.
Umowa o dzieło/zlecenie:
rachunki umowy zlecenie/ o dzieło,
PIT 37 z ostatniego roku,
zaświadczenie o zarobku i zatrudnieniu.
Działalność gospodarcza:
Księga Przychodów i Rozchodów za poprzedni oraz bieżący rok obrachunkowy,
zaświadczenie dotyczące wysokości przychodów ewidencjonowanych za ostatni rok,
zaświadczenie US,
zaświadczenie ZUS
PIT-y za poprzedni rok,
nadanie numerów NIP i REGON,
zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej z CEIDG.
Dokumenty dotyczące nieruchomości
Kolejny zestaw dokumentów, jaki musisz zgromadzić to takie, które związane są ściśle z nieruchomością. Dokumenty te będą znacząco się różnić, w zależności czy chcesz uzyskać kredyt na budowę domu, zakup działki budowlanej, remont mieszkania, czy zakup nieruchomości z runku wtórnego lub pierwotnego. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/jakie-dokumenty-sa-niezbedne-do-uzyskania-kredytu-hipotecznego.
Zakup działki budowlanej:
odpis z księgi wieczystej,
wyrys oraz wypis z ewidencji gruntów,
decyzja o warunkach zabudowy, która stanowi potwierdzenie, iż budowa może zostać rozpoczęta,
zaświadczenie o tym, że włożony został wkład własny,
wypisy z aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego.
Budowa domu.
Tutaj wiele dokumentów powtarza się z tymi, które należy złożyć podczas zakupu działki budowlanej. Poza nimi musimy posiadać:
pozwolenie na budowę,
akt notarialny, który potwierdzi, że jesteśmy właścicielami działki,
dziennik budowy, kosztorys oraz harmonogram prac,
operat szacunkowy.
Zupełnie inne dokumenty będziemy musieli przedstawić mając do czynienia z zakupem nieruchomości z rynku wtórnego lub pierwotnego, przy wynajmie nieruchomości oraz z remontem lub wykończeniem nieruchomości. Należy pamiętać, że wymagania te różnią się poszczególnie między bankami. Szukając sprawdzonego ubezpieczyciela warto zajrzeć na www.ubezpieczeniemieszkania.pl i sprawdzić, gdzie możemy obecnie liczyć na najkorzystniejsze warunki ubezpieczenia.
Tekst zewnętrzny