wawainfo.pl > Wiadomości > Inteligentny dom – czym jest i jakie urządzenia wybrać?
materiał partnerski
materiał partnerski 23.06.2023 12:43

Inteligentny dom – czym jest i jakie urządzenia wybrać?

None
pexels.com

Zapewne nie raz i nie dwa słyszałeś, a może nawet bliżej interesowałeś się zagadnieniem dotyczącym inteligentnego domu. Czy jednak wiesz, czym cechuje się instalacja o takim charakterze? Jak działa i jakie urządzenia warto w ramach niej wybrać?

Co to jest inteligentny dom?

Inteligentny dom, czy też smart home, bo i z takim określeniem możesz się zetknąć, jest systemem integrującym ze sobą szereg urządzeń funkcjonujących w danym obiekcie i umożliwiającym zdalne zarządzanie ich działaniem. W zależności od potrzeb użytkownika jest w stanie łączyć wyposażenie różnego typu, zapewniając kontrolę nad pracą zarówno pojedynczych sprzętów, jak i niemal wszystkich elementów budynku. Specjaliści zajmujący się konfigurowaniem tego rodzaju systemów mogą podłączać do nich gotowe zestawy współpracujących ze sobą urządzeń, jak i spersonalizować funkcje smart home pod kątem wybranych akcesoriów.

Inteligentny dom będzie zatem budynkiem – mieszkalnym czy firmowym, którym można zarządzać przez internet, bez konieczności obecności w nim w danym momencie. Użytkownik ma dostęp do panelu sterowania urządzeniami podłączonymi do systemu i może za pomocą aplikacji wydawać komendy względem zautomatyzowanych sprzętów codziennego użytku.

Jakie urządzenia mogą działać w ramach inteligentnego domu?

W obecnych czasach pod system inteligentnego domu można podłączyć niemal każdy rodzaj instalacji i wręcz dowolne urządzenia elektryczne oraz wyposażone w moduły łączenia bezprzewodowego. Do najpopularniejszych i najchętniej wybieranych opcji smart home, usprawniających działanie domu czy budynku firmowego, można zaliczyć:

  • zdalne sterowanie oświetleniem,
  • regulowanie termostatu (ogrzewanie budynku),
  • sterowanie systemem wentylacji i/lub klimatyzacji,
  • sterowanie żaluzjami lub roletami okiennymi,
  • zdalne ustawianie czasu włączenia pralki, zmywarki, robota odkurzającego.


Smart home to również spore wsparcie techniczne w przypadku zabezpieczania domu i mieszkańców na wypadek włamania. Pod system ten możliwe jest bowiem podłączenie także kamer czy czujników ruchu. W zależności od potrzeb inteligentny dom zapewnić może ponadto podgląd funkcjonowania systemów przeciwpożarowych oraz alarmowych. Oczywiście podstawą jest wybranie zaufanej firmy montażowej oraz profesjonalnych komponentów – te dostępne są w https://dlaelektrykow.pl/.

Zalety korzystania z funkcji smart home

Zalet inteligentnego domu jest naprawdę sporo. Przede wszystkim trzeba podkreślić wygodę codziennego funkcjonowania w przestrzeni, którą można zarządzać niemal jednym palcem, poprzez aplikację systemową.

Drugim, równie ważnym czynnikiem, jest oszczędność. Możliwość kierowania czasem działania oświetlenia czy też uruchamiania systemu ogrzewania o określonej porze przed powrotem domowników sprawia, że bez trudu zapanujesz nad wydatkami – zaczniesz zużywać mniej energii elektrycznej przy jednoczesnym zachowaniu optymalnych warunkach życia w swoim domu.

Chcesz wprowadzić do swojego domu nieco nowoczesności? Zobacz urządzenia do inteligentnego domu!

 

Artykuł sponsorowany

Tagi: pieniądze
Powiązane