wawainfo.pl
Home office - jak zadbać o wydajną pracę?

Materiały Partnera

Home office - jak zadbać o wydajną pracę?

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Barbara Daszuta

Udostępnij:

Artykuł zewnętrzny

Praca zdalna z każdym rokiem zyskuje na popularności, do czego przyczynił się m.in. wybuch pandemii koronawirusa. Home office to dla wielu pracowników niezwykle korzystna forma wypełniania swoich obowiązków zawodowych, ale jednocześnie niesie ze sobą sporo trudności.

Częstym problemem okazuje się obniżona wydajność pracowników zdalnych, której przyczyn można szukać w obniżonej koncentracji czy nieodpowiednich warunków w domu. Zatem jak sprawić, aby efektywność pracy na home office stała na wysokim poziomie? Podpowiadamy.

Obniżona efektywność pracy zdalnej – przyczyny

Praca zdalna w oczach wielu pracowników posiada wiele zalet, wśród których można wymienić m.in. mniejszy stres, brak konieczności dojazdu do miejsca zatrudnienia, a co za tym idzie, oszczędności z tytułu zakupu paliwa czy lunchów na mieście. Nie jest jednak tajemnicą, że home office generuje sporo problemów z efektywnością pracy, która najczęściej okazuje się niższa niż w warunkach biurowych. Z czego to wynika? Brak kontroli przełożonych powoduje trudności z mobilizacją, a domowe otoczenie stwarza okazję do robienia dłuższych i częstszych przerw. Często nie pomaga także strój – dres czy piżama przywołuje skojarzenia z relaksem.

Jak zwiększyć wydajność na home office – kącik do pracy

Pierwszym krokiem do zwiększenia swojej wydajności na home office to aranżacja kącika do pracy z prawdziwego zdarzenia. Nadzorowanie czy realizacja projektów z perspektywy kanapy to nie najlepszy pomysł – zarówno z uwagi na problem z utrzymaniem koncentracji, jak i nieprawidłową postawę. Warto zatem wygospodarować miejsce na biurko oraz wszystkie niezbędne akcesoria, w tym ergonomiczne krzesło biurowe czy lampę doświetlającą stanowisko pracy. Wbrew pozorom nie trzeba dysponować osobnym pomieszczeniem – wystarczy odrobina wolnej przestrzeni w salonie czy sypialni, którą warto oddzielić od strefy wypoczynkowej za pomocą np. mebli.

Jak zwiększyć wydajność na home office – ruch

Pracując zdalnie należy zachować zdrowy balans – home office nierzadko sprzyja wypracowywaniu większej ilości nadgodzin, które jednak nie powinny przysłonić nam naszego prywatnego życia. Jego stałym elementem powinna być regularna aktywność fizyczna, która pomaga w zachowaniu pełnej koncentracji podczas pracy w domu. Nie jest bowiem tajemnicą, że sport pozwala obniżyć poziom stresu i pozbyć się napięcia emocjonalnego, którego nie sposób wyeliminować z kariery zawodowej. Bieganie, tenis, koszykówka czy pływanie – każdy sposób jest dobry, aby zapomnieć od problemów i nabrać zdrowego dystansu. Sport to także skuteczna broń w walce z bólami kręgosłupa, które towarzyszą wielogodzinnej pracy przed komputerem.

KOMUNIKAT O KONSEKWENCJACH UDZIAŁU W NIELEGALNYCH GRACH HAZARDOWYCH Zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 3 Ustawy o grach hazardowych karze pieniężnej podlega uczestnik w grze hazardowej urządzanej bez koncesji lub zezwolenia. Zgodnie z art. 107 § 2 Kodeksu karnego skarbowego karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym. Zgodnie z art. 109 kks uczestnik w grze losowej, zakładzie wzajemnym, grze na automacie, urządzonych lub prowadzonych wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych.

KOMUNIKAT O RYZYKU ZWIĄZANYM Z UCZESTNICTWEM W ZAKŁADACH BUKMACHERSKICH Pamiętaj, że uczestnictwo w zakładach wzajemnych jest hazardem. Uprawiając hazard można stracić kontrolę nad graniem i uzależnić się. Uprawianie patologicznego hazardu, czyli tego, będącego wynikiem uzależnienia, może w skrajnych przypadkach prowadzić do zadłużenia, problemów zdrowotnych, zawodowych oraz rodzinnych. Pamiętaj, aby uczestnicząc w zakładach bukmacherskich: nigdy nie pożyczać pieniędzy na grę; nigdy nie starać się odrobić strat po przegranej grze; zachować równowagę pomiędzy grą i innymi zajęciami; nie traktować gry jako sposób na zarabianie pieniędzy; grać tylko pieniędzmi przeznaczonymi na rozrywkę, nie używać tych przeznaczonych na codzienne wydatki.

Barbara DaszutaAutor

Copywriter. Absolwentka UKSW, z wykształcenia: teolog, pedagog i dietetyk kliniczny. Po godzinach: gamerka i globtroterka. Miłośniczka technologii 4K (koc, książka, kawa, kot).

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Źródło: Twitter/KZiemiec

Starówka w Warszawie zachwyca nocą. Na zdjęciu jedno z najpiękniejszych miejsc

Czytaj więcej >

Trik na zabranie dodatkowego bagażu do samolotu

Czytaj więcej >
Niezwykłe miejsca na świecie/East News

Niezwykłe miejsca na świecie. Zupełnie jak z innej planety [GALERIA]

Czytaj więcej >

Gdzie na wakacje 2022? Gdzie się najbardziej opłaca jechać?

Czytaj więcej >