wawainfo.pl
Zakup prezerwatyw w aptece

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Czy farmaceuta zdecyduje, komu sprzeda prezerwatywę? Tłumaczymy jak jest naprawdę

4 Listopada 2020

Autor tekstu:

Kamil Matuszak

Udostępnij:

Czy już niedługo farmaceuta zdecyduje, komu sprzeda środki antykoncepcyjne? - takie pytanie zadają sobie Warszawiacy. Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o zawodzie farmaceuty. Nie wprowadzi ona jednak "klauzuli sumienia". Czemu mają zatem służ

Zakup prezerwatyw w aptece

Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o zawodzie farmaceuty od lutego 2020 roku. Niedługo w życie mogą wejść duże zmiany odnośnie tego, jak ważną rolę w przypadku niektórych pacjentów, odgrywać będą pracownicy aptek. Czy aptekarze decydować będą o tym, gdzie będziemy mogli kupić np. prezerwatywę? Okazuje się, że sytuacja wygląda zgoła inaczej od tego jak przedstawiają ją dziennikarze "Polityki".

W ubiegły czwartek Sejm przyjął nowelizację ustawy o zawodzie farmaceuty, która będzie dawała możliwość odmowy sprzedaży leków, które mogą zagrażać zdrowiu pacjentki lub pacjentów. Czy mogą się wśród nich naleźć środki antykoncepcji barierowej, czyli m.in. prezerwatyw, plastrów, kapturków oraz wkładek wewnątrzmacicznych? Oczywiście. Czy będzie to jednak kolejna profesja, która zyska możliwość powoływania się na "klauzulę sumienia"? Niezupełnie.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o zawodzie farmaceuty jest w sejmowym obiegu od lutego tego roku, a przed kilkoma dniami został przyjęty przez posłów w III czytaniu i skierowany do prezydenta i marszałka Senatu. Opozycja złożyła kilkadziesiąt poprawek, ale wszystkie zostały wcześniej odrzucone.

Co oznacza nowelizacja ustawy o zawodzie farmaceuty?

Ustawa może wejść w życie już niedługo. Co będzie ona oznaczać w praktyce? Sprawi ona, że farmaceuta będzie miał prawo odmowy sprzedaży niektórych leków lub środków. W jakim przypadku przysługiwać będzie mu to prawo? Np. w sytuacji, w której pacjent przychodzi do apteki z receptami od dwóch specjalistów, którzy nie konsultowali się wzajemnie, a których wydanie może być dla niego szkodliwe.

Farmaceuci mogą odmówić realizacji recept w przypadku obawy o zdrowie pacjenta już teraz. W nowelizacji ustawy chodzi o prawną regulację tej praktyki, by pracownicy aptek mogli zareagować i zapobiec ewentualnym komplikacjom.

Ten zapis może spowodować również, że pacjent nie otrzyma przepisanych przez lekarza środków antykoncepcji barierowej, jednak muszą być ku temu medyczne przeciwwskazania. Nie ma możliwości niezrealizowanie recepty i niewydanie antykoncepcji np. wkładek wewnątrzmacicznych czy plastrów na podstawie własnych przekonań, czy też przekonań religijnych.

Okazuje się, że jedna z poprawek do nowelizacji ustawy miała wykluczać z tego zapisu środków antykoncepcyjnych. Została ona jednak tak samo jak wszystkie pozostałe, odrzucona. Jest jednak szansa, że temat usunięcia antykoncepcji z zapisów powróci, podczas głosowania w Senacie.

Farmaceuta nie będzie mógł prawnie odmówić sprzedaży antykoncepcji

Okazuje się zatem, że znowelizowane przepisy mogą przeszkodzić części pacjentów w realizacji recept na środki antykoncepcyjne. Jednak, aby to nastąpiło, musi wystąpić przesłanka medyczna. Farmaceuta nie będzie mógł odmówić sprzedaży takich środków antykoncepcyjnych jak np. prezerwatywa, wyłącznie na podstawie własnych przekonań, czy też polecenia przełożonego.

Jakie będą konsekwencje nowelizacji tej ustawy? Co to oznacza dla zdrowia i życia pacjentów, a przede wszystkim kobiet? Czy utrudni to kobietom dostęp do środków antykoncepcyjnych, w tym plastrów oraz wkładek? Jeśli nie dojdzie do zaostrzenia przepisów, nie powinno być z tym większych problemów, jeśli nie pojawia się zagrożenie zdrowia pacjentki.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Tagi:

lekisklepySejmWarszawa

Kamil MatuszakAutor

Od wielu lat zajmuje się pisaniem o wszystkim, co go pasjonuje. Dotychczas zawodowo zajmował się przede wszystkim marketingiem internetowym, w międzyczasie udoskonalając swój warsztat dziennikarski. Całym jego światem jest film, serial i muzyka - uwielbia oglądać i słuchać, a może też mówić i pisać o nich całymi dniami. Fascynuje go życie w dużym mieście, dlatego lubi poznawać zalety i wady codziennej Warszawy. Kiedyś chciał zostać piłkarzem, następnie radiowcem, a teraz - pragnie jak najlepiej relacjonować czytelnikom to, co dzieje się w stolicy.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >