wawainfo.pl
Dlaczego wyją syreny w Warszawie? Najpewniej powodem są testy systemu ostrzegawczego.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie

Dlaczego w Warszawie wyją syreny? Co się dzieje?

6 Października 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Dlaczego wyją syreny w Warszawie? Jeśli od wtorku (06.10.2020) do piątku (09.10.2020) w Warszawie rozbrzmiewać będą sygnały alarmowe, najpewniej będzie się to wiązać z prowadzonymi w tym okresie testami systemu ostrzegawczego w ramach ćwiczeń Dowód

Dlaczego wyją syreny?

Dlaczego wyją syreny? - może zastanawiać się wielu mieszkańców Warszawy i Mazowsza. Jak dowiadujemy się z komunikatu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, od wtorku do piątku (06-09.10) warszawiacy mogą spodziewać się, że miasto rozbrzmiewać będzie sygnałami syren alarmowych. Będzie to wiązać się z ćwiczeniami Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych,  w ramach których testowany będzie system ostrzegania o zagrożeniu nalotów z powietrza. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego wyją syreny, wystarczy będzie wsłuchać się w sygnał alarmowy. "Podczas ćwiczenia uruchomiony zostanie trzyminutowy modulowany dźwięk syren sygnalizujący ogłoszenie alarmu. Odwołanie alarmu nastąpi poprzez trzyminutowy ciągły dźwięk syren" - czytamy w komunikacie urzędu wojewódzkiego. Jeśli zatem rozpoznamy opisane sygnały alarmowe, będzie to oznaczać, że są one uruchamiane w ramach ćwiczeń. "W związku z tym, że są to ćwiczenia, mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności" - wyjaśnia urząd. 

Z komunikatu urzędu wojewódzkiego dowiemy się, dlaczego wyją syreny w Warszawie

Sygnały alarmowe, które będzie można usłyszeć uruchamiane będą przez wojewódzkie, powiatowe oraz miejskie Centra Zarządzania Kryzysowego na polecenie szefa obrony cywilnej administrowanego przez niego terenu w ramach treningu systemu wczesnego ostrzegania, który będzie częścią ćwiczeń Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych pod kryptonimem RENEGADE– SAREX-20. O ile zatem w przypadku standardowych sygnałów alarmowych służb takich jak policja, straż pożarna czy pogotowie ratunkowe, uruchamianych wraz z syreną jadących na interwencję pojazdów, odpowiedzią na pytanie "dlaczego wyją syreny?" będzie konieczność pospieszenia służb na miejsce wypadku, to 3-minutowe modulowane i ciągłe sygnały, które usłyszymy w najbliższych dniach będą jedynie sprawdzianem i nie będą sygnalizować faktycznego zagrożenia.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >