wawainfo.pl
Materiał zewnętrzny

Canva

Ceny OC w Warszawie spadły, ale wciąż są bardzo wysokie

11 Lutego 2021

Autor tekstu:

Barbara Daszuta

Udostępnij:

Nie jest tajemnicą, że Warszawa to najdroższe pod względem kosztów życia miasto w Polsce. Dotyczy to nie tylko cen nieruchomości czy usług, lecz także ubezpieczeń komunikacyjnych. I choć w ciągu ostatniego roku składki nieco spadły, to wciąż stolic

Ceny OC w Warszawie

Odkąd w 2017 r. trwający od 2015 r. dynamiczny wzrost składek ubezpieczeniowych wyhamował, ceny OC z roku na rok sukcesywnie spadają o kilka procent i nie inaczej dzieje się w Warszawie. Nawet pomimo obniżek składki dla kierowców ze stolicy należą do najwyższych w kraju. Jak wynika ze statystyk zaprezentowanych przez porównywarkę ubezpieczeniową Rankomat.pl, przeciętna cena OC dla osób zmotoryzowanych mieszkających w Warszawie w 2020 r. wyniosła dokładnie 827 zł. Jak ta kwota prezentuje się na tle pozostałych miast wojewódzkich w Polsce?

Jak się okazuje, choć w Warszawie OC jest generalnie droższe, to wcale nie w stolicy płaci się najwięcej za obowiązkową polisę. Na jeszcze większe wydatki muszą się przygotować kierowcy z Wrocławia, którzy na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej wydają średnio 918 zł. Również w Gdańsku jest drożej, bo tam przeciętna cena wynosi 865 zł. Dla porównania, na najtańsze OC spośród wszystkich wojewódzkich miast w Polsce mogą liczyć kierowcy z Opola (średnio 621 zł), Rzeszowa (624 zł) i Kielc (638 zł). Jeśli interesują Cię bardziej szczegółowe informacje na temat ubezpieczeń komunikacyjnych, znajdziesz je na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-komunikacyjne/.

Dlaczego w Warszawie jest tak drogo

Z czego wynika tak duża różnica w cenach OC pomiędzy Warszawą a Opolem, Rzeszowem czy Kielcami? Jak to zwykle bywa w przypadku ubezpieczeń, kluczowe znaczenie ma ryzyko, czyli prawdopodobieństwo wystąpienia szkody, z tytułu której trzeba będzie wypłacić odszkodowanie. Łatwo się domyślać, że takie niebezpieczeństwo jest znacznie wyższe w wielkiej, zakorkowanej metropolii, jaką jest Warszawa niż w kilkusettysięcznych miastach, w których panuje o wiele mniejsze natężenie ruchu drogowego.

Czy może być taniej

Mając na uwadze wysokie ceny OC w Warszawie, pojawia się pytanie o możliwość ich obniżenia. Jeżeli nie chcesz przepłacać za obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, warunkiem, który koniecznie trzeba spełnić, jest wybór jak najtańszej oferty. Przy poszukiwaniu polisy kieruj się wyłącznie składką i zdecyduj się na ofertę najkorzystniejszą finansowo. W tym celu porównaj ceny OC w wielu towarzystwach, aby mieć rozeznanie na rynku i dowiedzieć się, która firma ma dla Ciebie najtańszą ofertę.

Jeśli płacisz dużo za OC ze względu na młody wiek, brak historii ubezpieczeniowej lub krótki czas jej trwania, zacznij ją jak najszybciej budować. Zanim jednak uda Ci się wypracować wysokie zniżki, przez kilka lat Twoja polisa będzie droga, dlatego w tym czasie możesz rozważyć współwłasność z innym kierowcą, np. jednym z rodziców albo rodzeństwem. Ważne jest to, żeby kolejny właściciel posiadał wysokie zniżki ubezpieczeniowe.

Jednocześnie pamiętaj, że ochrona gwarantowana przez OC jest mocno ograniczona i dotyczy wyłącznie odpowiedzialności cywilnej za wyrządzone szkody. Oznacza to, że gdy spowodujesz wypadek, stłuczkę czy kolizję, za powstałe zniszczenia i obrażenia zapłaci towarzystwo ubezpieczeniowe, jednak w razie szkody z Twojej winy lub z powodu czynników losowych OC nie zapewni Ci żadnego odszkodowania. W takich sytuacjach działa wyłącznie autocasco, w którego wyborze pomogą Ci porady dostępne pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-ac-jak-wybrac-odpowiednie-autocasco/.

Tekst zewnętrzny

Podobne artykuły

Od poniedziałku plac Bankowy zamieni się w plac budowy, tramwaje rozpoczynają drugi etap prac technicznych

Ulice

Remont torowiska w okolicach placu Bankowego. Zamykanych jest 18 przystanków, a tramwaje będą jeździć objazdami

Czytaj więcej >
KASIA ZAREMBA/AGENCJA SE/East News

Ulice

Wypadek na trasie S8 w kierunku Poznania. Stworzył się gigantyczny korek

Czytaj więcej >

Ulice

Wał Miedzeszyński. Zderzenie dwóch samochodów, są ranni

Czytaj więcej >

Ulice

Wypadek w Warszawie. Z impetem wjechała w pieszego, trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Ulice

Mokotów: wypadek na Puławskiej. Zablokowany jeden pas ruchu

Czytaj więcej >
arembowski / Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Ulice

Wypadek na Stegnach, z samochodów niewiele zostało. Jedna osoba trafiła do szpitala

Czytaj więcej >