wawainfo.pl
Załatwianie spraw urzędowych

pixabay.com

Uwaga, w Wigilię nie załatwisz spraw w ratuszu. Urząd będzie zamknięty

24 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Natalia Godek

Udostępnij:

To już pewne - w wigilię mieszkańcy stolicy będą mieli ograniczony dostęp do usług Urzędu Miasta. Oprócz tego warszawiaków dotkną znaczne ograniczenia w kursowaniu komunikacji miejskiej. Zamknięta zostanie także jedna z ważniejszych ulic War

Ograniczenie działania miejskich urzędów

Warszawiacy nie załatwią spraw w Urzędzie Miasta w wigilię. - Taką decyzję, jeszcze w lipcu tego roku, podjął prezydent Rafał Trzaskowski. Naszym pracownikom przysługuje wolne w zamian za święto przypadające w sobotę - 26 grudnia - podała Karolina Gałecka rzecznik prasowy UM. 

Mimo tego mieszkańcy w czwartek będą mogli natomiast załatwić sprawy związane z transportem publicznym. Otwartych będzie siedem Punktów Obsługi Pasażera (na ul. Żelaznej, Dworcu Centralnym, Dworcu Zachodnim oraz na stacjach metra Centrum, Ratusz-Arsenał, Młociny oraz Dworzec Wileński). Punkty będą czynne w godzinach 8.00-13.00. Pierwszego i drugiego dnia świąt pozostaną one zamknięte.

Oprócz POP będzie można udać się także do Zarządu Dróg Miejskich, który w czwartek będzie pracował bez zmian (od 7.30 do 15.30). Jednak w zamian za to urzędnicy ZDM nie przyjdą do pracy w poniedziałek.

Natomiast Urząd Stanu Cywilnego przy ulicy Andersa 5 w wigilię będzie obsługiwał mieszkańców tylko w sprawach sporządzenia aktu zgonu na podstawie karty zgonu. Urzędnicy będą pracować w godzinach 8.00-14.00.

Poświąteczny powrót do pracy

Od 28 grudnia do końca roku miejskie urzędy wracają do pracy. Zmianie ulegną godziny otwarcia Punktów Obsługi Pasażerów.

W dniach 28 – 30 grudnia dostępnych będzie dziesięć POP:

  • w godz. 07:00 – 16:00: Metro Dworzec Wileński oraz Dworzec Centralny

  • w godz. 08:00 – 17:00: ul. Żelazna 61

  • w godz. 09:00 – 18:00: Metro Centrum, Metro Ratusz Arsenał, Metro Młociny, Metro Służew, Metro Politechnika, Metro Księcia Janusza, Dw. Zachodni.

31 grudnia czynnych będzie dziewięć POP:

  • w godz. 08:00 – 15:00: ul. Żelazna 61, Metro Centrum, Metro Ratusz-Arsenał, Metro Młociny, Metro Służew, Metro Dw. Wileński, Metro Księcia Janusza, Dw. Centralny, Dw. Zachodni.

Cięcia komunikacyjne

W czasie świąteczno-noworocznym zmianie ulegną trasy i rozkłady komunikacji miejskiej. Wszystkie modyfikacje opisaliśmy szczegółowo w tym artykule. Już od środy mieszkańców czekać będą ograniczenia w kursowaniu autobusów, tramwajów, metra, a także SKM. Z niedogodnościami transportowymi mieszkańcy będą zmagać się aż przez miesiąc.

[EMBED-1182]

Zamknięcie Traktu Królewskiego

Decyzją władz Warszawy Trakt Królewski zostanie zamknięty dla ruchu aut tradycyjnie w nocy z 23 na 24 grudnia. W tym roku zamknięcie tego fragmentu będzie znacznie wydłużone. - Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście miały być oddane pieszym na dwa świąteczno-noworoczne tygodnie. Jednak z racji wyznaczenia ferii na czas między 4 a 17 stycznia postanowiliśmy przedłużyć możliwość swobodnego spacerowania w tym miejscu na całej szerokości ulicy - podała do informacji Gałecka. Oznacza to, że mieszkańcy stolicy będą mogli spacerować i podziwiać świąteczną iluminację prawie przez cały miesiąc.

Historyczny odcinek był już uprzednio zamknięty podczas pierwszego weekendu grudnia. Wtedy to uroczyście po raz pierwszy zapalono świąteczne dekoracje.

Jak podał UM - Z powodu pandemii [dekoracje] rozbłysły w znacznie mniejszym zakresie niż w poprzednich latach. Zgodnie z zapowiedzią wprowadzamy oszczędności i zrezygnowaliśmy z kilku lokalizacji, w których do tej pory mogliśmy iluminację podziwiać. Tegoroczne bożonarodzeniowe ozdoby zdobią ul. Nowy Świat, plac Zamkowy oraz Starówkę.

[EMBED-1180]

Jak skontaktować się z Urzędem Miasta?

Jeśli będziemy chcieli skontaktować się bezpośrednio z Urzędem Miasta w czasie przerwy świątecznej to mamy do wyboru kilka kanałów kontaktu działających w ramach programu Warszawa 19115.

W ramach tej usługi dla mieszkańców dostępne są między innymi połączenia telefoniczne, w trakcie których dowiemy się szczegółowych informacji czy też złożymy wnioski. Wszystkie sprawy można także bezpośrednio kierować na email: kontakt@um.warszawa.pl

Poza nim warszawiacy mogą korzystać z aplikacji Warszawa19115, poprzez którą można bezpośrednio poinformować o problemach. - W trzech prostych 3 krokach wskazuje się miejsce zdarzenia i rodzaj problemu, który został zauważony. W odpowiedzi, na potrzeby mieszkańców aplikacja systematycznie rozbudowywana jest o nowe usługi - informowała Gałecka.

Oprócz telefonu, poczty i aplikacji działa także portal warszawa19115.pl, na którym można znaleźć różne przydatne informacje na temat spraw urzędowych, regulacji prawnych, ważnych terminów oraz aktualności. Za pośrednictwem strony można także zgłosić awarię, zarezerwować wizytę w urzędzie, sprawdzić stan kolejek, a także skorzystać z pomocy tłumacza migowego. 

źródło: wawainfo.plzdjęcie główne: pixabay.com

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >