wawainfo.pl
Warszawa, 01.11.2019. Wszystkich Swietych na Starych Powazkach

Jakub Kaminski/East News

Jest ostateczna decyzja w sprawie 1 listopada. Archidiecezja właśnie potwierdziła

28 Października 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Archidiecezja warszawska ogłosiła decyzję w sprawie kształtu obchodów dnia Wszystkich Świętych 1 listopada. Zamiast tradycyjnych procesji na stołeczne cmentarze w kościołach odbędą się msze z zachowaniem limitów uczestników wprowadzon

Archidiecezja warszawska zdradziła, jak będzie wyglądać 1 listopada

Archidiecezja warszawska poinformowała o podjęciu decyzji w sprawie kształtu tegorocznych obchodów dnia Wszystkich Świętych 1 listopada. Z części odprawianych co roku z tej okazji uroczystości wierni będą musieli zrezygnować. Nie odbędą się tradycyjne procesje na stołeczne cmentarze.

Zamiast tego zaplanowane są msze w kościołach, które jednak także podlegać będą ograniczeniom wprowadzonym w związku z epidemią koronawirusa. Podczas mszy przestrzegany będzie limit wiernych. Będą oni musieli ponadto zachowywać odpowiedni dystans. 

Odwołane zostają zatem procesje na Cmentarzu Powązkowskim, Cmentarzu Północnym na Wólce Węglowej czy na Cmentarzu Wawrzyszewskim, a modlitwy w intencji zmarłych mają zostać zanoszone przez wiernych podczas nabożeństw w warszawskich kościołach.

Jakich konkretnie obostrzeń muszą przestrzegać wierni, którzy 1 listopada zdecydują się na udział w mszach z okazji dnia Wszystkich Świętych? Będą oni musieli utrzymywać między sobą dystans co najmniej 1,5 metra, a liczba uczestników mszy dostosowana ma być do powierzchni kościoła i nie może przekraczać 1 os. na 7 mkw.

Jakie uroczystości odbędą się w kościołach z okazji dnia Wszystkich Świętych?

W  kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach odbędzie się 1 listopada uroczysta msza za zmarłych, których bliscy polecili w tzw. wypominkach. Zostanie ona odprawiona o godz. 12.30, po niej zaś nastąpi nabożeństwo w intencji zmarłych. W świątyni będzie mogło przebywać 55 osób.

Z kolei msza pod przewodnictwem proboszcza w kościele św. Ignacego Loyoli rozpocznie się tego dnia o godzinie 11:30. Będzie w niej mogło uczestniczyć 90 osób. Zastąpi ona procesję, która tradycyjnie wyruszała z kościoła na Cmentarz Północny.

O 13 rozpocznie się msza w intencji zmarłych w kościele św. Marii Magdaleny na warszawskim Wawrzyszewie, w której będzie mogło wziąć udział 160 osób. Tuż po mszy ma się odbyć nabożeństwo za zmarłych, które zastąpi organizowaną w poprzednich latach procesję.

Jednocześnie archidiecezja zachęca wiernych do odwiedzania cmentarzy nie tylko 1 listopada, ale przez cały miesiąc. Pomoże to uniknąć tłoku na cmentarzach i zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

undefined

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >