ZDM apeluje do warszawiaków. Prosi o zgłaszanie dziur w jezdniach

Autor Kamil Matuszak - 22 Lutego 2021
Zarząd Dróg MiejskichŹródło: Zarząd Dróg Miejskich

Zarząd Dróg Miejskich apeluje do mieszkańców Warszawy, by zgłaszali wszelkie dziury w jezdniach. Ze względu na szybkie roztopy i duży ruch pojazdów, nawierzchnie nie wytrzymują i coraz częściej widać ubytki, które mogą doprowadzać do uszkodzeń samochodów i wypadków.

Gwałtowna zmiana pogody

W Warszawie przez ostatnie tygodnie panowała mocno zimowa pogoda. Silny mróz i obfite opady śniegu znacznie nadwyrężyły nawierzchnie stołecznych ulic. Teraz gdy nastąpiła diametralna zmiana w warunkach atmosferycznych i rozpoczęły się roztopy, asfalt nie wytrzymuje i pęka, pojawiają się zatem dziury i ubytki.

Część problemów z nawierzchniami pojawiła się po stopnieniu śniegu, część z nich jest także wywołana roztopami i dużą ilością wody oraz wilgoci, którą drogi muszą wchłonąć. To w połączeniu z ciągle dużym ruchem pojazdów powoduje, że kierowcy natykają się na coraz więcej ubytków.

Roztopy odsłaniają dziury

Drobne dziury i nierówności nawierzchni są groźniejsze niż może się wydawać. Mogą one spowodować uszkodzenia pojazdów, a także doprowadzać do niespodziewanego zachowania samochodów, a także kolizji i wypadków.

Zarząd Dróg Miejskich wystosował do mieszkańców Warszawy apel. ZDM prosi o zgłaszanie wszelkich dziur w jezdniach, które powstały na skutek wahań temperatury.

Wypadek na stacji kolejowej. Pociąg potrącił 13-latkęWypadek na stacji kolejowej. Pociąg potrącił 13-latkęCzytaj dalej

ZDM apeluje o uwagę

Jakub Dybalski, rzecznik ZDM w rozmowie z Radiem RDC zaapelował do warszawiaków o reakcję na ubytki w nawierzchni i informowanie służb o problemach:

Takie typowe zimowe dziury biorą się z tego, że woda wnika w szczeliny i zamarzając je rozsadza. Kilka takich sytuacji może spowodować wykruszenia i im więcej takich przejść przez zero, czyli sytuacji, gdy temperatura raz jest na plusie, raz na minusie, tym trudniej – tłumaczy Dybalski.

Zarząd Dróg Miejskich

Zarząd Dróg Miejskich

Zarząd Dróg Miejskich

ZDM informuje, że głównym zajęciem pracowników urzędu w tym okresie jest wypełnianie ubytków drogowych w wielu dzielnicach. Zachęca też do zgłaszania wszelkich dziur i niepokojących anomalii na drogach pod numerem telefonu 19 115.

Te najbardziej niebezpieczne muszą być usuwane w ciągu 24 godzin. Te drobniejsze – do 9 dni. Albo wypełniamy wykruszenie masą na zimno i wiosną, gdy to możliwe, robimy to jeszcze raz z użyciem mieszanek mineralno-asfaltowych, albo wycinamy uszkodzony fragment, czyścimy ubytek i wypełniamy je masą SMA, co jest bardziej czasochłonne, ale jednak trwalsze – wyjaśnia w rozmowie z Radiem RDC.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl, ZDM, Radio RDC
zdjęcie główne: ZDM

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News