Rząd znowu zamyka restauracje. Lokale będą mogły wydawać dania tylko na wynos

Autor Julian Bakuła - 23 Października 2020
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 05.05.2020. Epidemia koronawirusa. Zamkniety ogrodek restauracyjny przy pl Konstytucji.Źródło: Piotr Molecki/East News

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś, że od soboty (24.10) cała Polska stanie się czerwoną strefą, co oznacza rozszerzenie zaostrzonych restrykcji na terytorium całego kraju i jest równoznaczne z zamknięciem restauracji. Lokalom gastronomicznym pozostanie im możliwość wydawania zamówień na wynos lub z dowozem. Premier zapowiedział rekompensaty dla branż poszkodowanych w wyniku wprowadzenia restrykcji.

Nowe obostrzenia zakładają zamknięcie restauracji i lokali gastronomicznych

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w piątek (23.10) rozszerzenie czerwonej strefy na terytorium całego kraju, co jest równoznaczne z zamknięciem restauracji. Część obostrzeń, które od soboty (24.10) dotkną niemal wszystkich Polaków, będzie jednak nawet surowsze niż te, które dotychczas obowiązywały w powiatach zaliczonych do czerwonej strefy. Zarówno w tych powiatach, jak i w strefie żółtej, lokale gastronomiczne mogły w godzinach 6-21 przyjmować klientów. Teraz to się zmieni.

Lokale gastronomiczne nie będą mogły prowadzić działalności stacjonarnej

- Lokale gastronomiczne nie będą mogły prowadzić działalności tak, jak dotychczas; będą mogły wydawać jedynie dania na wynos przez okres dwóch tygodni z możliwością przedłużenia - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. W ramach wydawania zamówień na wynos możliwe będzie także dowożenie ich do klientów. Przewidziany okres obowiązywania nowych obostrzeń dla gastronomii będzie zależny od sytuacji epidemicznej.

Zamknięcie restauracji może zostać przedłużone po dwóch tygodniach

Zamknięcie restauracji i innych lokali gastronomicznych wiąże się z wysokim poziomem transmisji wirusa w tego rodzaju miejscach. - Zdaniem specjalistów, (...) w pomieszczeniach gastronomicznych znajduje się bardzo dużo osób na niewielkiej powierzchni. W związku z tym dochodzi do częstych zakażeń, a maseczka nie jest tam używana; te pomieszczenia są słabo wietrzone - tłumaczył decyzję rządu premier Morawiecki. Po upływie dwóch tygodni obostrzenia mogą zostać utrzymane, "jeśli pod koniec drugiego tygodnia nie zauważymy zmiany w liczbie zakażeń lub co gorsza, jeśli ta liczba będzie rosła" - mówił premier.

Branża gastronomiczna może liczyć na rekompensaty

Zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych może stanowić dla nich - podobnie jak to było wiosną tego roku, w trakcie pierwszej fali epidemii koronawirusa i "zamrożenia" gospodarki - dotkliwy cios finansowy i poskutkować falą zwolnień. Premier Morawiecki zapowiada jednak, że rządzący pracują nad projektem wsparcia branż dotkniętych restrykcjami, przewidującym wypłatę rekompensat na pokrycie poniesionych przez nie strat. Można się zatem spodziewać, że projekt zapewni wsparcie także gastronomii.

Póki co restrykcje ominą zakłady produkcyjne i usługi

Chociaż niektórzy mówią już o drugim lockdownie, to jednak póki co wprowadzane od soboty (24.10) obostrzenia nie są tak surowe jak wiosną. - Nie zamykamy zakładów produkcyjnych i usługowych, ale apelujemy: tam muszą obowiązywać ścisłe zasady sanitarne - podkreślał w piątek premier Mateusz Morawiecki. Oprócz gastronomii od soboty obostrzenia obejmą także sanatoria, których działalność również zostanie zawieszona - z możliwością dokończenia rozpoczętych już turnusów.

Szkoły podstawowe przejdą na naukę zdalną

W piątek premier Morawiecki ogłosił również decyzję o objęciu nauką zdalną części klas szkół podstawowych. Chodzi o klasy 4-8. Pominięci zostali najmłodsi uczniowie, co premier motywuje niskim ryzykiem transmisji wirusa wśród dzieci do 12. roku życia oraz faktem, że najmłodszym dzieciom do odpowiedniego rozwoju szczególnie potrzebna jest nauka stacjonarna. Wprowadzenie nauki zdalnej - która dotychczas nawet w strefie czerwonej obowiązywała tylko dla szkół wyższych i ponadpostawowych - dla podstawówek ma także ograniczyć tłok w komunikacji miejskiej.

Branża fitness pozostaje zamknięta

Mimo zorganizowanego w ubiegłą sobotę (17.10) w Warszawie protestu branży fitness, nie zapowiada się na to, żeby rząd dał się przekonać demonstrantom i przedstawicielom branży, przywracając do normalnego funkcjonowania baseny i siłownie. Nie wydaje się, żeby tego typu placówki stawały się ogniskami koronawirusa, dlatego przedstawiciele branży oraz politycy krytykują decyzję o zwieszeniu ich działalności jako bezzasadną. - Właśnie zamknęliście całą branżę fitness i całą branżę siłowni. Jest tam grubo ponad 150 tys. ludzi, którzy pracują. Nie wiem, czy pan minister wie - na świecie nie było ani jednego przypadku, który byłby spowodowany uczęszczaniem na zajęcia fitness i siłownię. Państwo to zamknęliście i to jest właśnie logika - zarzucał wiceministrowi infrastruktury Marcinowi Horale poseł Lewicy Tomasz Trela na antenie Polsat News.

W piątek odnotowano kolejny rekordowy przyrost zakażeń

W piątek (23.10) odnotowano w Polsce 13 632 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem oraz 153 zgony z powodu COVID-19 lub z powodu COVID-19 i chorób współistniejących. Najwięcej zakażeń przybyło na Mazowszu (2075), w Małopolsce (1554) i na Śląsku (1305). Dobowy przyrost potwierdzonych przypadków koronawirusa sięgający 13 632 stanowi ogromne pogorszenie sytuacji względem początku października. 1 października odnotowano 1967 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia. Dla porównania - 8 czerwca, w szczytowym momencie pierwszej fali epidemii, dobowy przyrost zakażeń wyniósł 899 przypadków.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News