Nastolatkowie planowali zamach w szkole. Zostali złapani, finał sprawy szokuje

Autor Julian Bakuła - 12 Grudnia 2020
Umorzone zostało postępowanie w związku z planowanym zamachem w szkole.Źródło: Piotr Molecki/East News

Nastolatkowie, którzy czuli się szykanowani przez rówieśników, planowali dokonać zamachu w szkole na Pradze, podkładając w niej ładunek wybuchowy. Wobec nieletnich zastosowano nadzór kuratora oraz objęto ich pomocą psychologiczną. Najstarszemu z nastolatków postawiono zarzuty, jednak postępowanie zostało umorzone.

Planowali zamach w szkole

W lutym tego roku stołeczna policja informowała o zatrzymaniu czterech nastolatków, którzy planowali dokonać zamachu w szkole. Jak podaje tvn24.pl, według policji zagrożenie dla szkoły było realne, a uczniowie przygotowywali ładunki wybuchowe, które nawet testowali w lesie.

Ładunek wybuchowy zamierzali prawdopodobnie podłożyć w jednej z praskich szkół. - W wyniku ustaleń naszych policjantów z wydziału do walki z cyberprzestępczością, które mają oparcie w analizie zagrożeń wykrytych w trakcie monitoringu sieci internetowej, policjanci z wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw dotarli do czterech osób z terenu działania garnizonu stołecznego. Wszystkie osoby są niepełnoletnie - przywołuje słowa asp. szt. Mariusza Mrozka ze stołecznej komendy portal tvn24.pl.

Czuli się szykanowani

Jak podaje tvn24.pl, nastolatkowie, którzy planowali zamach w szkole, mieli czuć się szykanowani i gnębieni przez rówieśników, a podłożenie ładunku wybuchowego w szkole miało być formą zemsty za doznane krzywdy.

Uczniowie interesowali się ponadto zamachami terrorystycznymi, jakie miały miejsce w Stanach Zjednoczonych.

Postępowanie umorzono

Z racji młodego wieku nastolatków tylko jednemu z nich, najstarszemu zarzuty postawiła prokuratura. Jak podaje tvn24.pl, 17-latek miał być traktowany jak osoba dorosła. Pozostali uczniowie objęci zostali dozorem kuratorskim oraz pomocą psychologiczną.

W toku postępowania przesłuchani zostali świadkowie oraz dokonane zostały oględziny nagrań z telefonów. Powołany został również biegły z zakresu materiałów i urządzeń wybuchowych. - Prokuratura umorzyła postępowanie o czyn z artykułu 171 paragraf 1 Kodeksu karnego, czyli wytwarzania i posiadania materiałów wybuchowych na podstawie artykułu 17 paragraf 1 punkt 1 Kodeksu postępowania karnego - wobec braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu - przywołuje słowa rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Katarzyny Skrzeczkowskiej portal tvn24.pl.

Próba zamachu przed komendą

W czwartek (10.12) informowaliśmy na wawainfo.pl o próbie zamachu przed komendą policji przy ul. Janowskiego 7 na warszawskim Ursynowie. Nocą z soboty na niedzielę (05-06.12) 23-letni mężczyzna podjechał samochodem pod komendę, wielokrotnie używając klaksonu, aby zwabić w pobliże auta jak najwięcej osób.

Okazało się, że uzbrojony był w 11-kilogramową butlę gazową i z pomocą zapalniczki chciał zdetonować auto, doprowadzając do zgonu własnego i osób w pobliżu. - Cała ta sytuacja wynika z napięcia, z polaryzacji społecznej, z protestów, do których zabezpieczania zaangażowana była policja i z użycia środków przymusu bezpośredniego, czego część społeczeństwa nie akceptuje. To nie jest tak, że wcześniej nie dochodziło do tego typu sytuacji, jednak do tej pory, jeżeli dochodziło do czynnych napaści na funkcjonariuszy, to działo się to albo w trakcie interwencji, albo była to forma zemsty ze strony świata przestępczego, gdzie celem ataku byli pojedynczy policjanci. Istotne będzie, co się okaże w wyniku śledztwa. Jeśli okaże się, że osoba ta była motywowana politycznie, będziemy patrzyli na to inaczej, niż gdyby okazało się, że jest to osoba zaburzona psychicznie. Zamieszanie związane z trudną sytuacją społeczną może być katalizatorem dla takich osób - tłumaczył dr Krzysztof Liedel z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

Kontrowersyjny pomysł warszawskiej kawiarni. Sprzedaje niecodzienny opłatek, katolicy oburzeniKontrowersyjny pomysł warszawskiej kawiarni. Sprzedaje niecodzienny opłatek, katolicy oburzeniCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Zobacz także w naszych serwisach:

Zobacz także, jak wygląda Południowa Obwodnica Warszawy:

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News