Zakaz handlu w niedziele powinien zostać zniesiony? Co sądzicie?

Autor Aleksandra Olbryt - 26 Sierpnia 2020
zakaz handluŹródło: Pixabay

Zakaz handlu w niedziele pojawił się w Polsce w marcu 2018 roku i stopniowo go rozszerzano. Od początku budził niezadowolenie niektórych, dla wielu był uciążliwy, ale wraz z upływem czasu do niego przywykliśmy. Pandemia koronawirusa zmieniła jednak nasze nawyki zakupowe. Dopiero wtedy zakaz dał się Polakom mocno we znaki. Z sondażu przeprowadzonego przez CBRE wynika, że aż 51% osób chciałoby, by sklepy były otwarte w każdy dzień. Przeciwnego zdania jest tylko co trzeci badany.

Zakupy w niedzielę chcą robić mieszkańcy miast i wsi

Jak podaje portal Fakt, z badania CBRE jasno wynika, że 51% osób chciałoby powrotu możliwości robienia zakupów w niedzielę. Przeciwnego zdania jest co trzeci respondent, a 16% nie ma jednoznacznej opinii na ten temat. Co ciekawe, zarówno na wsi, jak i w miastach do 500 tys. mieszkańców odsetek Polaków, którzy chcą powrotu do handlowych niedziel, utrzymuje się na tym samym poziomie - ok. 50%. Różnice widać wyłącznie w największych miejscowościach powyżej 500 tys. mieszkańców, gdzie aż 57% osób uważa, że wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę było błędem. To właśnie mieszkający w największych miastach mają często problem ze zrobieniem zakupów w inne dni niż weekend.

Dzisiaj grzeje:
1. Koronawirus w warszawskim przedszkolu. Coraz więcej przypadków
2. Świetne wieści dla tysięcy Polaków. ZUS szykuje kolejne ulgi

Co myślicie o Pałacu Kultury? Kontrowersyjny budynek od lat jest obiektem sporuCo myślicie o Pałacu Kultury? Kontrowersyjny budynek od lat jest obiektem sporuCzytaj dalej

Mężczyźni bardziej tęsknią za zakupami?

Zaskakujący jest jeszcze jeden czynnik. Okazuje się, że mężczyźni bardziej niż kobiety dostrzegają mankamenty zakazu handlu w niedzielę - odsetek wynosi odpowiednio 53% mężczyzn i 48% kobiet. Jeśli weźmiemy pod uwagę wiek badanych, młodzi są zgodni z najstarszą grupą respondentów powyżej 55 roku życia - w obu przypadkach 52% chce robić zakupy w niedzielę. W innych kategoriach wiekowych odsetek jest nieco niższy i wynosi 49%.

Kto może zyskać, a kto stracić na powrocie handlowych niedziel?

Z pewnością ucieszą się klienci, dla których niedziela jest jednym z niewielu możliwych dni na zrobienie zakupów oraz przedsiębiorcy, których biznesplany zakładają pracę 7 dni w tygodniu. Ucieszą się też centra outletowe, które największe tłumy odwiedzają w sobotę i niedzielę, a także wszystkie punkty gastronomiczne w centrach handlowych. Nie należy też zapominać o pracownikach, głównie studentach, którzy właśnie w niedzielę mają możliwość sobie dorobić - byli oni jedną z grup, która najbardziej ubolewała nad, ich zdaniem, niepotrzebnym zakazem. Kto w takim razie mógłby mówić o stratach w przypadku powrotu handlowych niedziel? Z pewnością właściciele kawiarni, restauracji i pubów. Ich dotychczasowa przewaga mogłaby zostać utracona na rzecz gastronomii w centrach handlowych. Straciłaby też sfera handlu internetowego, choć nie należy się spodziewać dużych zmian, bo koronawirus spopularyzował tę formę robienia zakupów i ten trend już z nami zostanie.

MSZ właśnie wydało komunikat. Odradza podróże do kraju uwielbianego przez PolakówMSZ właśnie wydało komunikat. Odradza podróże do kraju uwielbianego przez PolakówCzytaj dalej

Sondaż CBRE

CBRE, czyli największa na świecie firma doradcza i inwestycyjna działająca w sektorze nieruchomości komercyjnych, przeprowadziła badania sondażowe na panelu Ariadna w ogólnopolskiej grupie 1061 osób. Badanie zrealizowano w dniach 19 do 23 czerwca 2020 roku.

Co sądzicie o zakazie handlu w niedziele?

Drodzy Czytelnicy, chcemy poznać Wasze zdanie na ten temat! Zachęcamy do dyskusji w komentarzach pod postem.

Rafał Trzaskowski powiedział, kiedy powstanie ulica Lecha Kaczyńskiego w WarszawieRafał Trzaskowski powiedział, kiedy powstanie ulica Lecha Kaczyńskiego w WarszawieCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Krystyna Pawłowicz nie wytrzymała. Agata Duda będzie zadowolona z podobnej "pomocy"?
  2. Wideo - Ktoś podrzucał opony na pole rolnika. Ten okrutnie się zemścił
  3. Klamka zapadła, minister edukacji podjął decyzję. Chodzi o przesunięcie roku szkolnego
  4. Z ostatniej chwili: ogromna awaria w elektrociepłowni. Pół Warszawy bez cieplej wody
  5. Ogromne zmiany w Warszawie, dotyczą tysięcy osób. Koniecznie trzeba się zapoznać
  6. Media dotarły do porażających informacji. Wiemy, co właśnie zrobił Szumowski

Nowy Nowy "gang" w Biedronce, sklep rusza z kolejną akcją. Wielu klientów czekało na ten momentCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News