Właśnie wprowadzili nowy zakaz. Za jego złamanie zapłacisz nawet 5 tysięcy złotych

Autor Mateusz Dolak - 22 Listopada 2020
Warszawa, Ogród SaskiŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Od 1 stycznia na Mazowszu obowiązywać będzie nowy zakaz. Wszystko za sprawą uchwały sejmiku województwa, który przyjął nowy program ochrony powietrza. Chodzi o używanie dmuchaw do liści. Wraz z początkiem nowego roku nawet spółdzielnie mieszkaniowe nie będą mogły z nich korzystać.

Jutro szykujcie się na kompletny paraliż. Punkt 16 wyjadą na ulice, chcą zablokować wszystkoJutro szykujcie się na kompletny paraliż. Punkt 16 wyjadą na ulice, chcą zablokować wszystkoCzytaj dalej

Program Ochrony Powietrza

W programie znalazły się zapisy dotyczące ograniczenia emisji substancji z procesu wytwarzania energii cieplnej. Wspomniano też o konieczności zwiększenia powierzchni terenów zielonych w gminach, edukacji ekologicznej oraz działaniach naprawczych w aglomeracji stołecznej.

Jak zauważa stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, program zawiera zakaz stosowania dmuchaw do liści. "Odpowiedzialnymi za stosowanie zakazu używania dmuchaw są samorządy gminne na terenie województwa mazowieckiego, zarządy dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych oraz podmioty korzystające ze środowiska i osoby fizyczne niebędące podmiotami korzystającymi ze środowiska" (zał. 5, Program Ochrony Powietrza)" - cytuje Miasto Jest Nasze.

Jak podkreślają przedstawiciele MJN, "urząd Marszałkowski ucina w ten sposób dyskusje, czy wspólnoty i spółdzielni mogą z nich korzystać. Nie wolno i kropka. Ten zapis obowiązuje każdego!"

Dzisiaj grzeje:
1. Zacznie się jutro równo o godzinie 12 w centrum Warszawy. Już się skrzykują na Facebooku, znów wyjdą na ulice
2. Morawiecki wyłożył karty. Tysiące Polaków może iść na obowiązkową kwarantannę. Wszystko przez podróże
3. Nowy rozkład jazdy PKP. Pociągi w Warszawie pojadą z innych stacji

Hałas dmuchaw

"Problemem jest teraz to, że przepis ciągle nie jest znany większości wspólnot i spółdzielni w mieście. Z pewnością potrzeba trochę czasu, abyśmy dmuchawy oglądali już tylko w muzeum wynalazków hałasem nasze życie, ale wszystko jest na dobrej drodze!" - czytamy na Facebookowym profilu Miasto jest Nasze.

Działacze podkreślają, że niektórzy radni dzielnicowi złożyli do burmistrzów prośbę o poinformowanie wspólnot i spółdzielni o wprowadzonym zakazie.

Luksusowe auto zawisło na torowisku. Strażacy musieli przyjechać bardzo szybkoLuksusowe auto zawisło na torowisku. Strażacy musieli przyjechać bardzo szybkoCzytaj dalej

Zakaz dmuchaw w Warszawie

Warto przypomnieć, że władze stolicy na początku roku wprowadziły zakaz stosowania dmuchaw na terenach miejskich. Zakaz wprowadzono w trosce o czyste powietrze i ochronę przed hałasem. Ma być to również element walki ze smogiem.

Z kolei zarządzenie wprowadzone przez sejmik województwa będzie obowiązywał w każdej gminie na Mazowszu zarówno instytucje gminne i miejskie jak i pozostałe podmioty takie jak spółdzielnie mieszkaniowe czy wspólnoty.

"Zgodnie z harmonogramem rozpoczęcie realizacji tego działania przypada na 1 stycznia 2021 r., a zakończenie na 31 grudnia 2026 r. W tym okresie czasu bezwzględnie zakazu powinni przestrzegać wszyscy mieszkańcy województwa mazowieckiego, a także podmioty korzystające ze środowiska, organy, służby i inne wszelkiego rodzaju podmioty zlokalizowane na terenie województwa, w tym również wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe - informują urzędnicy w odpowiedzi na pytania portalu tvnwarszawa.pl.

Przestrzeganie obostrzeń będą sprawdzać między innymi strażnicy miejscy, urzędnicy czy inspekcja ochrony środowiska. Kara za nieprzestrzeganie zakazu to kwota od 500 do 5000 zł.

Pilne oświadczenie w sprawie Strajku Kobiet. Zbigniew Ziobro napisał o surowych konsekwencjachPilne oświadczenie w sprawie Strajku Kobiet. Zbigniew Ziobro napisał o surowych konsekwencjachCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Czy picie ciepłej lub zimnej wody ma dla organizmu znaczenie? Okazuje się, że tak. I to całkiem spore
  2. Przerażający wypadek rodem z filmu akcji. Kierowca osobówki spadł z wysokiego wiaduktu - Wideo
  3. Policjanci zostali pilnie wezwani przed pomnik smoleński. Na reakcję było już za późno
  4. Polski Samochód Elektryczny wjechał na Południową Obwodnicę Warszawy. Jest prawie gotowa, wkrótce otwarcie
  5. Ogrom policji w parku, mieszkańcy pytają co się dzieje. Właśnie rozpoczął się protest antycovidowców
  6. Księżna Kate i książę William przekazali smutną wiadomość. "Będziemy za nim bardzo tęsknić", pies nie żyje
  7. Odkryto dalekosiężne plany PiS aż do 2030 roku. Ujawniono rządowy dokument ze szczegółową strategią

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News