Z ostatniej chwili: nagle zmienili zdanie, właśnie potwierdzono. Będą odszkodowania dla rolników za 5 dla zwierząt

Autor Mateusz Dolak - 9 Października 2020
wawainfoŹródło: wawainfo

Będą odszkodowania dla rolników za tzw. piątkę dla zwierząt - zapowiedzieli przedstawiciele partii rządzącej w piątek. Ostateczna decyzja zapadnie jednak podczas głosowania nad projektem w Senacie.

"Piątka dla zwierząt" wywołała rozłam w Zjednoczonej Prawicy

Przypomnijmy, że sejm uchwalił tzw. "Piątkę dla zwierząt” - ustawę, która przewiduje między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ograniczenie uboju rytualnego oraz zwiększenie uprawnień dla organizacji prozwierzęcych. Nowela autorstwa Prawa i Sprawiedliwości została uchwalona w Sejmie, 13 października będą nad nią obradować w Senacie. Wprowadza ona zakaz hodowli zwierząt na futra i wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych, a także ogranicza ubój rytualny tylko do potrzeb lokalnych związków religijnych. Dodatkowo nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt zwiększa kompetencje organizacji pozarządowych, wprowadza częstsze kontrole schronisk oraz zabrania trzymania psów na krótkich łańcuchach. Wśród nowych przepisów jest również zapis, że opiekę nad bezdomnymi zwierzętami realizują gminy oraz organizacje społeczne zajmujące się statutowo ochroną zwierząt, i co ważne, działające nie dla zysku.

"Piątka dla zwierząt", chociaż zyskała przychylność części opozycji (poza Konfederacją i PSL), a nawet środowisk lewicowych - co w przypadku propozycji aktualnego rządu jest raczej rzadkością - spowodowała jednak rozłam w koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy. Przeciwko nowelizacji opowiedzieli się posłowie Solidarnej Polski oraz część posłów Porozumienia, nie przestrzegając dyscypliny głosowania narzuconej przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Co więcej, przeciw było także kilkunastu posłów PiS, których w związku z tym zawieszono w prawach członków partii. Wśród zawieszonych posłów znalazł się minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który wcześniej w liście do posłów, który wyciekł do mediów, ostrzegał, że "Piątka dla zwierząt" trwale zrazi do PiS elektorat wiejski.

Dzisiaj grzeje:
1. Śmiertelny wypadek, nie żyje motorowerzysta. Sprawca uciekł, szuka go policja
2. 67-latek próbował przejechać policjantów po próbie kontroli. Wpakował się jednak w coś innego
3. Szykujcie się na ogromne utrudnienia. Drogi będą zablokowane, ludzie wyjdą na ulice

"Piątka dla zwierząt" rozsierdziła rolników i skłoniła ich do protestów

Słowa Ardanowskiego okazały się w dużej mierze trafne, jako że krótko po przegłosowaniu nowelizacji ustawy o prawach zwierząt, znanej pod nazwą "Piątki dla zwierząt", rozpoczęły się wymierzone w te zmiany protesty rolników. 23 września zjawili się oni pod Sejmem, demonstracyjnie rozstawiające przed budynkiem... 356 główek kapusty z nazwiskami 356 posłów, którzy poparli ustawę. Kolejny protest rolników w Warszawie odbył się tydzień później, a demonstranci maszerowali pod hasłem "Strajk rolników! Obronimy polską wieś!". W planach są dalsze protesty w stolicy, zapowiadane na 13 października. - Będziemy protestowali do momentu, aż zostaniemy dopuszczeni do głosu. Będziemy na autostradach, drogach szybkiego ruchu i drogach krajowych. Blokady będą w całej Polsce. Będziemy to robili tak długo, aż te szkodliwe ustawy nie zostaną wycofane - mówił w rozmowie z Wirtualną Polską Szczepan Wójcik, przedstawiciel branży futrzarskiej.

"Piątka dla zwierząt" będzie się wiązać z rekompensatami dla rolników?

Rząd nie zamierza wycofywać się z "Piątki dla zwierząt", jednak w piątek (09.10) ogłosił wprowadzenie do ustawy poprawek, na mocy których rolnikom, którzy w wyniku wejścia jej w życie utracą źródło dochodu czy poniosą straty finansowe, przysługiwać będzie rekompensata. Wcześniej do wprowadzenia takiego rozwiązania nawoływali senatorzy - Państwo nie może ograniczać dziedzin legalnych działalności gospodarczych bez systemu rekompensat - stwierdził pod koniec września przywoływany przez Radio ZET senator Krzysztof Kwiatkowski. Jak donosi Rzeczpospolita, rolnikom mają zostać wypłacone pełne odszkodowania za poniesione straty, a same wypłaty będą rozłożone w czasie. Przedłużone zostanie również vacatio legis nowych regulacji. Losy tych poprawek rozstrzygną się jednak dopiero podczas planowanego na 13 października głosowania w Senacie.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Minister Niedzielski nagle wprowadził nową decyzję. Niespodziewany zwrot akcji
  2. Jeśli tankowałeś na Orlenie, możesz mieć poważny problem. Klienci zgłaszają wielotysięczne szkody
  3. Jasnowidz Jackowski ostrzega: ten tydzień będzie kluczowy. Zapadnie nagła decyzja, zmieni losy Polaków
  4. Morderstwo w bloku. Nastolatek leżał na chodniku, zginął podczas awantury. Nie żyje
  5. Będą bojkotować sklepy i bazary, już skrzykują się w internecie. Powód jest zatrważający
  6. Pamiętacie aferę z respiratorami? Nowe informacje
Mieszkaniec Ursynowa walczy o zamknięcie katakumb. Powód? Chce chronić nietoperzeMieszkaniec Ursynowa walczy o zamknięcie katakumb. Powód? Chce chronić nietoperzeCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News