Wzruszający apel o pomoc seniorom. Zaproponujmy im pomoc, zróbmy za nich zakupy

Autor Mateusz Dolak - 13 Marca 2020
Pomoc dla seniorówŹródło: Pixabay

Pandemia koronawirusa uczy nas odpowiedzialności, ale wymaga też troski o ludzi, którzy są obok nas. Pamiętajmy, by nie zapomnieć o naszych starszych sąsiadach, którzy nie powinni wychodzić z domów. | www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Koronawirus w Polsce

Ze względu na ryzyko zakażenia koronawirusem powinniśmy ograniczać wyjścia z domu. Decyzją władz, na dwa tygodnie zawieszono zajęcia w szkołach i na uczelniach. Odwoływane są rozprawy sądowe, a większość spraw urzędowych możemy załatwić przez internet czy telefon. Przychodnie proszą, by w sprawie recept i konsultacji medycznych kontaktować się telefonicznie. Większość firm umożliwiła swoim pracownikom pracę z domu.

Skandal w popularnym dyskoncie. Pracownicy weszli w butach do lodówek z nabiałem, robili sobie zdjęciaSkandal w popularnym dyskoncie. Pracownicy weszli w butach do lodówek z nabiałem, robili sobie zdjęciaCzytaj dalej

Zadbajmy o seniorów

Pamiętajmy, aby zadbać o osoby starsze. Warszawa ruszyła z akcją zachęcającą mieszkańców do pomocy osobom, które najpilniej potrzebują wsparcia. - Na czas zagrożenia koronawirusem szczególnie osoby starsze i samotne mogą potrzebować pomocy w zrobieniu codziennych zakupów, wykupieniu recept czy wyprowadzeniu psa. Ruszamy z akcją, która ma zachęcać do opieki nad naszymi sąsiadami-seniorami. Dbajmy o siebie nawzajem! - apeluje Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. Kampania jest oparta na wzajemnym zaufaniu i sąsiedzkich relacjach.

Zróbmy im zakupy

Niestety seniorzy nadal stanowią dużą grupę osób, które możemy spotkać w sklepach i dyskontach. Duże skupiska ludzi sprzyjają przenoszeniu się wirusa. Rząd zapewnił, że sklepy będą cały czas czynne i będą zaopatrywane na bieżąco. Aby nie narażać seniorów, ratusz apeluje byśmy zapukali do ich drzwi z pytaniem czy nie potrzebują pomocy. Zróbmy im zakupy i pozostawmy przed drzwiami, tak by nie narażać się na bezpośrednie kontakty. Mieszkańcy mogą wywieszać plakaty z ofertą osobistej pomocy na klatkach schodowych i tablicach informacyjnych. Materiały graficzne są dostępne na stronie internetowej i w mediach społecznościowych stołecznego ratusza.

Zamknięte metro w Warszawie. Pasażer źle się poczuł na stacji. Na miejsce jedzie sanepidZamknięte metro w Warszawie. Pasażer źle się poczuł na stacji. Na miejsce jedzie sanepidCzytaj dalej

Nie odwiedzajmy bliskich

Miasto apeluje, by starsze osoby unikały dużych skupisk ludzkich, przełożyły planowane w najbliższym czasie spotkania oraz prosilły bliskich lub sąsiadów o pomoc w zrobieniu zakupów. Jednocześnie rodziny są proszone, aby nie angażować seniorów w opiekę nad dziećmi oraz aby ogarniczyć spotkania rodzinne na rzecz kontaktu telefonicznego. Pamiętajmy, że zdrowe dzieci mogą przenieść wirusa na starszą osobę, co w efekcie może doprowadzić do śmierci babci lub dziadka.

Pomoc powstańcom

Muzeum Powstania Warszawskiego uruchomiło specjalne dyżury telefoniczne. Wolontariusze Muzeum utrzymują kontakt z powstańcami, aby wiedzieć czy potrzebują oni wsparcia i w razie potrzeby, przekazują informacje odpowiednim osobom i służbom. Z kolei Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich został zamknięty do odwołania. Opiekę nad powstańcami, którzy do niego przychodzili, sprawują pracownicy i wolontariusze Stowarzyszenia Monopol Warszawski. Pomoc polega na rozwożeniu do domów powstańców obiadów i kanapek. Opiekunowie pytają się także o zdrowie i mierzą bezdotykowym termometrem temperaturę. Zbierają zamówienia i realizują zakupy dla powstańców.

Tutaj badają koronawirusa w Polsce. Wyjątkowe zdjęcia laboratorium PZH od środkaTutaj badają koronawirusa w Polsce. Wyjątkowe zdjęcia laboratorium PZH od środkaCzytaj dalej

Czekamy na wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dramat w rodzinie Łukasza Szumowskiego. Najbliższa mu osoba jest bardzo chora
  2. Kibice zorganizowali nielegalne zgromadzenie. Policja potraktowała ich gazem łzawiącym
  3. Oficjalny komunikat sklepów ws. zamknięcia. Ważne: już wiadomo, czy trzeba robić zapasy i gdzie
  4. Mamy przełom ws. koronawirusa? Naukowcy informują o skutecznym leku, jest znany od 70 lat
  5. Kierowca zginął na miejscu, pasażer zmarł w szpitalu. Tragiczny wypadek na "7", droga jest zablokowana
  6. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
O niecodziennym miejscu pod metrem krążą legendy. Mamy zdjęcia, będziecie przecierać oczyO niecodziennym miejscu pod metrem krążą legendy. Mamy zdjęcia, będziecie przecierać oczyCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News