Uwierzycie? W Polsce powstaną trzy wyspy. Wybrano nazwy i lokalizacje

Autor Aleksandra Olbryt - 24 Września 2020
wyspyŹródło: umgdy.gov.pl

Wyspy w Polsce powstaną w trzech nowych miejscach w ramach inwestycji morskich koordynowanych przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Minister resortu, Marek Gróbarczyk, zainicjował konkurs na najciekawsze nazwy dla nowopowstających punktów na mapie Rzeczpospolitej. Właśnie wyłoniono zwycięzców.

Wyspy będą miały malownicze nazwy

Wyspy powstaną na Zalewach: Wiślanym i Szczecińskim. Ta na Zalewie Wiślanym będzie nazywała się Estyjska - od średniowiecznej nazwy tej zatoki. Powstanie ona po budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Dwie sztuczne wyspy, które zostaną utworzone na Zalewie Szczecińskim, to kolejno: Brysna (od "bryzy" i "snu") oraz Śmięcka (od nazwy uroczyska i nieistniejącej obecnie wsi położonej w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim).

Dzisiaj grzeje:
1. Jaka będzie pogoda w zimie? IMGW pokazało prognozy. Nie mamy dobrych wiadomości

2. Prezes PKO BP właśnie potwierdził, polskie banki czeka zapaść. Co dalej z klientami?
3. Zofia Klepacka wywołała ogromne oburzenie w Warszawie. Poszło o plakat

Nazwy wyłonione w ramach konkursu

Konkurs na wyłonienie nazw nowych wysp na Zalewie Wiślanym oraz Zalewie Szczecińskim został zainicjowany przez ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka. Nowe wyspy powstają w ramach inwestycji morskich, jakimi są Przekop Mierzei Wiślanej i pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 metra. Pierwszy etap konkursu na nazwę nowopowstających wysp odbył się w sierpniu. Zakładał on nadsyłanie propozycji, spośród których komisja konkursowa wyłoniła łącznie 15 nazw. Te z kolei poddano ogólnopolskiemu głosowaniu internetowemu, które zakończyło się w niedzielę 20 września. Jak podał w oficjalnym komunikacie rzecznik Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Michał Kania, w zakończonym konkursie na nazwy nowych wysp wzięło udział 21 912 osób.

Wyspa na Zalewie Wiślanym

Zgodnie z wynikami konkursu, wyspa na Zalewie Wiślanym otrzyma nazwę Estyjska (od dawnej średniowiecznej nazwy Zalewu Wiślanego). Na tę propozycję zagłosowało 9984 osoby. Na podium w konkursie znalazły się też nazwy: Bursztynowa (8391 głosów) i Rukwiel (1853 głosy).

Niespodziewane informacje w sprawie Tomasza Komendy. Świetna wiadomość, będzie miał nową pracęNiespodziewane informacje w sprawie Tomasza Komendy. Świetna wiadomość, będzie miał nową pracęCzytaj dalej

Wyspy na Zalewie Szczecińskim

Nowa wyspa na Zalewie Szczecińskim otrzyma nazwę Brysna (od połączenia nazw "bryza" oraz "sny"). Ta propozycja uzyskała 9693 głosów. Na kolejnych miejscach znalazły się nazwy: wyspa Wielecka (5279 głosów) i Zabawa (2439 głosów). Jeśli zaś chodzi o wyspę południową na Zalewie Szczecińskim, zwycięzką okazała się nazwa Śmięcka (od nazwy uroczyska i nieistniejącej obecnie wsi położonej w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim), uzyskując 8735 głosów. Na drugim i trzecim znalazly się nazwy: Wyraj (5988 głosów) oraz Przygoda (2575 głosów).

Wyspy powstają w ramach inwestycji morskich

- Teraz rozpocznie się procedura formalna. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zwróci się z wnioskiem, aby Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nadało zwycięskie nazwy nowopowstającym terytoriom Rzeczypospolitej. Autorzy zwycięskich propozycji otrzymają pamiątkowe grawertony, jako autorzy nazw nowych wysp w granicach państwa polskiego - podał rzecznik resortu gospodarki morskiej.

Obrazy WawaINFO"Czajka" pobiła światowy rekord. WIOŚ nie ma wątpliwości. Brawo?Czytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagła wiadomość z Watykanu. Katolicy wstrzymali oddech
  2. Wideo - Nietrzeźwy kierowca cysterny doprowadził do gigantycznej eksplozji kilkudziesięciu tysięcy litrów paliwa
  3. Prognozy nie pozostawiają złudzeń, za chwilę będzie gorąco jak w środku lata. W Polskę uderzy zwrotnikowy żar
  4. Warszawa: Koza zaatakowała salon fryzjerski. Wszystko się nagrało, w środku byli klienci
  5. Strażnicy miejscy mogą zapukać do drzwi Polaków. Grożą ogromne kary, nawet 5 tysięcy
  6. Czeka nas najdłuższy weekend bez handlu? Tak, to prawda
Ocieplali budynek, nagle osunęła się ziemia. Wypadek podczas budowy, mężczyźni nie mogli się wydostaćOcieplali budynek, nagle osunęła się ziemia. Wypadek podczas budowy, mężczyźni nie mogli się wydostaćCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News