Wybuch w Bejrucie. Piękny gest polskich strażaków, lecą z pomocą

Autor Aleksandra Olbryt - 5 Sierpnia 2020
wybuch w BejrucieŹródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0b/The_smoke_of_the_Beirut_explosion_spread_over_the_sky_of_Lebanon.png/800px-The_smoke_of_the_Beirut_explosion_spread_over_the_sky_of_Lebanon.png, author: المسلمون في البرازيل . Hussein saifi Tv, 04.08.2020, CC BY 3.0, https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Wybuch w Bejrucie to temat, którym od wtorku żyje cały świat. Wszyscy jednoczą się w bólu z Libańczykami. 4 sierpnia w stolicy Libanu - Bejrucie doszło do eksplozji saletry amonowej. Wybuch miał taką moc, że było go słychać na Cyprze oddalonym od Bejrutu o 240 km. Teraz Polska Straż Pożarna, oprócz deklarowania solidarności z mieszkańcami Bejrutu, zgłosiła gotowość do wysłania na miejsce grupy MUSAR (moduł grupy poszukiwawczo-ratowniczej przeznaczonej do działań na terenach miejskich w konfiguracji ciężkiej lub średniej). Do Libanu być może jeszcze dzisiaj wyleci 39 ratowników i cztery psy.

Wybuch w Bejrucie

Premier Libanu, Hassan Diab, powiedział, że powodem potężnej eksplozji, do której doszło w Bejrucie 4 sierpnia ok. godz. 18 polskiego czasu, było 750 ton saletry amonowej znajdującej się w jednym z portów. Niebezpieczny materiał był tam składowany po uprzednim skonfiskowaniu go przez władze. Źródło libańskiej telewizji Al-Dżadid przekazało, że do wybuchu doszło podczas spawania otworu w magazynie, co miało zapobiec kradzieży. Jak podaje The Guardian, w wybuchu zginęło ponad 100 osób, a ponad 4000 zostało rannych. Zniszczeniu uległa połowa miasta. Wszystko trwało dosłownie ułamek sekundy i przyniosło za sobą niewyobrażalne zniszczenia i cierpienie. W kraju został ogłoszony stan wyjątkowy. Cały świat od wtorku solidaryzuje się z Libańczykami, ale polscy strażacy poszli o krok dalej. Nie chcą się biernie przyglądać, wolą przyłączyć się do akcji poszukiwawczo-ratunkowej.

Dzisiaj grzeje:
1. Ważne słowa ministra edukacji. Zapadła decyzja w sprawie powrotu uczniów do szkół
2. Kontrole pukają do drzwi w całej Polsce, mogą także do ciebie. Kara właśnie urosła do 735 zł

Polacy chcą pomóc

- Jesteśmy gotowi do wyjazdu nawet dzisiaj. Wraz z Niemcami i Holandią oczekujemy na zgodę od Libanu, byśmy mogli działać. Są tam setki metrów kwadratowych do zbadania. Trzeba będzie krok po korku odsłaniać konstrukcje żelbetowe z nadzieją odnalezienia żywych ludzi - mówił na antenie Polsat News st. kpt. Krzysztof Batorski, rzecznik Komendy Głównej Straży Pożarnej. Batorski dodał, że cała akcja potrwa od kilku do nawet kilkunastu dni, a do Bejrutu strażaków ma przetransportować LOT.

Strażacy gotowi do akcji. Zielone światło od rządu

"PSP w odpowiedzi na zapotrzebowanie po eksplozji w Bejrucie zgłosiła gotowość do wysłania grupy MUSAR. Jest to grupa poszukiwawczo-ratownicza - 39 ratowników i 4 psy. Do składu dołączą specjaliści ratownictwa chemicznego. Wylot możliwy dzisiaj po akceptacji strony zgłaszającej" - tak brzmi treść wpisu na Twitterowym profilu Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej z siedzibą w Warszawie. Około godziny 14 na Twitterze Mateusza Morawieckiego pojawił się komunikat: "Wspólnie z ministrem Spraw wewnętrznych i Administracji, Mariuszem Kamińskim, podjęliśmy decyzję o niezwłocznym skierowaniu pomocy do Bejrutu. W pierwszej kolejności na miejsce udadzą się nasi ratownicy z KGPSP, zapewnimy też niezbędne wsparcie medyczne i pomoc poszkodowanym". Wynika z tego jasno, że polski rząd daje strażakom zielone światło, by ci nieśli pomoc w dotkniętym tragedią Bejrucie. Prezydent Andrzej Duda nazwał eksplozję w Libanie "Armagedonem" i zadeklarował, że łączy się w bólu z rodzinami ofiar tragedii.

Pilne ostrzeżenie, tajemnicze nasiona dotarły do Polski. Mogą być niebezpiecznePilne ostrzeżenie, tajemnicze nasiona dotarły do Polski. Mogą być niebezpieczneCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W szafie zmarłego ojca zauważyła niepozorne słoiki. Przez ich zawartość do akcji wkroczyli antyterroryści
  2. Kierowco, miej się na baczności. To w tych miejscach policja łapie na potęgę
  3. Poważny wypadek w Warszawie. Kobieta spadła z kładki na jezdnię
  4. Tajemnicze symbole na klatkach schodowych. Złodziej oznacza puste mieszkania
  5. Popularna wędlina wycofana ze sklepów. GIS pilnie ostrzega, pod żadnym pozorem jej nie jedzcie
  6. Już pewne. Wiadomo, kiedy dzieci wracają do szkół, Ministerstwo Edukacji potwierdza
Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano niemal tysiąc osóbPożar w centrum handlowym. Ewakuowano niemal tysiąc osóbCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News