Mazowsze głosowało inaczej niż Warszawa. Kto wygrał w województwie?

Autor Alicja Guz - 28 Czerwca 2020
Wybory prezydenckie 2020Źródło: wawainfo.pl

Ze wstępnych sondaży wynika, że do drugiej tury wyborów prezydenckich 2020 zakwalifikowali się Andrzej Duda, oraz Rafał Trzaskowski. Według wyników sondażu Ipsos Andrzej Duda wygrał w dwunastu województwach. Z kolei jego rywal w czterech. Jak głosowali mieszkańcy Mazowsza?

Wybory prezydenckie 2020. Wyniki

O godzinie 21 zamknięto lokale wyborcze i zakończono ciszę wyborczą. Chwilę później ogłoszono pierwsze sondażowe wyniki wyborów prezydenckich 2020. Według badania Ipsos do drugiej tury wyborów zakwalifikował się Andrzej Duda, na którego zagłosowało 41,8 procent Polaków oraz Rafał Trzaskowski, który uzyskał 30,4 procent głosów. Więcej o wynikach pierwszej tury wyborów prezydenckich pisaliśmy TUTAJ.

Andrzej Duda wygrał w dwunastu województwach

Z sondażu Ipsos wykonanego dla TVP, TVN24 i Polsat News wynika, że kandydat Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Duda wygrał w dwunastu województwach. Najwięcej głosów uzyskał w województwie podkarpackim - 60,6 procent głosów. Z kolei w województwie świętokrzyskim - 56,1 procent, w lubelskim -55,6 procent, w podlaskim - 49,6 procent, w łódzkim - 47,7 procent, w małopolskim - 46,3 procent, w mazowieckim - 41,1 procent, w śląskim - 40,9 procent, w kujawsko-pomorskim - 39,8 procent, w warmińsko-mazurskim - 38,8 procent, w opolskim - 37,1 procent a w wielkopolskim - 33,6 procent.

Rafał Trzaskowski wygrał w czterech województwach

Kontrkandydat Andrzeja Dudy, Rafał Trzaskowski triumfował w czterech województwach. Na kandydata Koalicji Obywatelskiej najwięcej wyborców głosowało w województwach: pomorskim (42,6 procent), lubuskim (40,9 procent), dolnośląskim (38,3 procent) i zachodniopomorskim (38,1 procent).

Na wsi wygrywa Duda, w dużych miastach Trzaskowski

Wybory prezydenckie na wsi wygrał obecny prezydent z wynikiem 54,7 proc. Z kolei z sondaży wynika, że na Rafała Trzaskowskiego głosowało tam tylko 19,8 proc. Andrzej Duda zwyciężył także w miastach do 50 tys. mieszkańców - miał poparcie wynoszące 37,9 proc. Rafał Trzaskowski był na drugim miejscu i poparło go 32,8 proc. głosujących. Im większy ośrodek miejski, tym poparcie dla Trzaskowskiego było wyższe. Z badań IPSOS wynika, że Rafał Trzaskowski wygrał z Andrzejem Dudą w Warszawie. Według IPSOS, na kandydata Koalicji Obywatelskiej w dużych miastach (201-500 tys.) głosowało 37,8 proc. wyborców, a w największych aglomeracjach - powyżej 500 tys.- 47,2 proc. W miastach powyżej 500 tys mieszkańców na Andrzeja Dudę zagłosowało tylko 24,7 proc. wyborców.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News