Niezwykłe "wuzetki" to jeden z symboli Warszawy, lubicie? Ich historia jest zaskakująca

Autor - 28 Września 2020
wuzetkaŹródło: Wikipedia, By SpiderMum - Praca własna, CC BY-SA 3.0

Wuzetka to symbol stolicy popularny niczym kremówki w Krakowie. Mało kto wie, że to słodkie ciasto powstało w ramach konkursu organizowanego przez Cech Rzemiosł Spożywczych. Wówczas zwycięskim deserem okazała się wuzetka. A skąd wzięła się nazwa ciasta?

Wuzetka, czyli ciasto prawdziwego warszawiaka

Wuzetka to ciasto znane każdemu warszawiakowi. Bazę pod ciasto stanowią mąka pszenna, jajka, cukier i kakao. Górną powierzchnię dolnego i górnego blatu ciastka smaruje się cienko marmoladą lub dżemem, a całość przekłada się bitą śmietaną. Dodatkowo górny blat pokrywany jest dodatkowo pomadą czekoladową. Na końcu wuzetkę dekoruje się wykończeniem z bitej śmietany.

Dzisiaj grzeje:
1. Jaka będzie pogoda w zimie? IMGW pokazało prognozy. Nie mamy dobrych wiadomości
2. Od 15 października tysiące Polaków mogą liczyć na kolejny prezent od ZUS. Składki nie będą tak bolesne
3. Porażające wiadomości z Płocka. Mężczyzna wypadł z okna hotelu, nie żyje

Skąd wzięła się nazwa wuzetki?

Teorii na temat nazwy ciasta jest kilka. Pierwsza mówi o tym, że nazwa "wuzetka" pochodzi z przełomu lat 40. i 50. XX wieku. Wzięto ją od Trasy Wschód-Zachód (W-Z) w pobliżu której znajdowała się jedna z cukierni, gdzie ciasto to było podawane. Drugą możliwą teorią jest pochodzenie nazwy od skrótowca: "WZC", którego rozwinięcie to "wypiek z czekoladą" lub "WZK", czyli "wypiek z kremem". Z kolei jeszcze inna teoria sugeruje, że nazwa deseru pochodzi od nazwy jego pierwszego producenta - Warszawskich Zakładów Cukierniczych, czyli w skrócie WZC.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi

Jak się okazuje na pytanie: skąd wzięła się nazwa „wuzetka”, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jedynym, co jest pewne to ponadczasowy charakter i wybitny smak tego warszawskiego deseru. A Ty, lubisz wuzetkę? A może masz jakiś sprawdzony przepis na idealne warszawskie ciasto? Podziel się z Nami w komentarzu na Facebooku!

Ścieki z Czajki znowu leją się do Wisły. Wiemy dlaczegoŚcieki z Czajki znowu leją się do Wisły. Wiemy dlaczegoCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagle przywrócono obowiązkową kwarantannę dla Polaków. Nikt nie spodziewał się przykrych wiadomości
  2. Wideo - Policyjny radiowóz mógł doprowadzić do wielkiej tragedii. O krok od groźnego wypadku
  3. Alarmy bombowe w szkołach w całej Polsce. Ewakuowano kilkanaście placówek na Mazowszu
  4. Niewiarygodne, co stało się w parku w Warszawie. Zapomnieli, że są w miejscu publicznym
  5. "Czajka" pobiła światowy rekord. WIOŚ nie ma wątpliwości. Brawo?
  6. “Powiedzieć o tym fake news to zdecydowanie za mało”. Oceniamy słowa premiera o “tabliczkach LGBT”
15-latka od kilku miesięcy nie wróciła do domu. Policja apeluje: pomóżmy ją odnaleźć15-latka od kilku miesięcy nie wróciła do domu. Policja apeluje: pomóżmy ją odnaleźćCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News