Polacy już niedługo mogą spodziewać się dodatkowego wolnego. Jest pomysł na Wszystkich Świętych

Autor Julian Bakuła - 13 Października 2020
Wszystkich ŚwiętychŹródło: um warszawa

Wszystkich Świętych to czas, w którym masowo podróżujemy po Polsce, odwiedzając cmentarze i spotykając się z rodziną. Wśród ekspertów oraz w rządzie rodzą się obawy, że nie będzie to sprzyjać przestrzeganiu przez nas w tych dniach obostrzeń sanitarnych. W związku z tym wskazane byłoby, żebyśmy rozłożyli swoje wizyty na grobach na co najmniej kilka dni. Ułatwiłoby to nam przestrzeganie zasad dystansu społecznego. Niewykluczone, że w celu zapewnienia Polakom takiej możliwości rząd wprowadzi dodatkowe dni wolne na początku listopada.

Wszystkich Świętych 2020

Wszystkich Świętych to czas, w którym są tłumy na cmentarzach, gdzie jest bardzo trudno o zachowanie dystansu społecznego. Wśród ekspertów - takich jak dr Paweł Grzesiowski - pojawiają się jednak obawy, że obecna sytuacja epidemiczna to najmniej odpowiedni moment na podróże i spotkania. I to co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, tłumne odwiedzanie grobów przez Polaków w mniej więcej tym samym czasie oraz spotkania z bliskimi nie będą sprzyjać zachowywaniu zasad dystansu społecznego. Z kolei podróże na cmentarze w rejonach kraju odległych od miejsca zamieszkania mogą zwiększać ryzyko transmisji wirusa. Po drugie, wraz ze wzrostem liczby wyjazdów wzrośnie liczba wypadków drogowych, a więc także rannych, którzy wymagać będą hospitalizacji.

20 milionów ludzi na cmentarzach

Tymczasem w obecnej sytuacji może to stanowić dodatkowe obciążenie służby zdrowia, z którym sobie ona nie poradzi. - Zastanówmy się, Wszystkich Świętych to nie tylko wizyta na cmentarzu, to także spotykanie się całych rodzin, wspólne spędzanie czasu. Nagle 20 milionów ludzi zacznie się przemieszczać po całej Polsce. Co więcej, 1 listopada jest w tym roku w niedzielę, a zatem to będzie cały weekend. Jeśli dodamy do tego statystyki z poprzednich lat, zobaczymy też, ile wypadków drogowych jest w tym okresie. Wiele z tych osób musi trafić do szpitala. Czy znajdą się dla nich wolne łóżka? Obawiam się, że nie - czytamy słowa immunologa dr Grzesiowskiego na portalu Interia.

Dodatkowe dni wolne, aby uniknąć tłoku na Wszystkich Świętych?

Problem ten dostrzegają także specjaliści z sanepidu. - W tej chwili nie ma inicjatyw, aby odwoływać Wszystkich Świętych. Apelujemy natomiast, żeby w miarę możliwości Wszystkich Świętych urządzić sobie troszkę wcześniej albo troszkę później. Żeby odwiedzić groby bliskich w trochę innym terminie, żeby się nie tłoczyć. (...) Nie musimy każdego dziadka obściskiwać bardzo blisko. Pewien dystans jest teraz wyrazem miłości. Zalecamy, by wyjazdy rozłożyć w czasie - mówił w Polsat News rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Bondar. Rzecznik GIS zdradził również, że aby umożliwić Polakom rozłożenie wyjazdów z okazji Wszystkich Świętych na dłuższy okres, rząd może zdecydować się na wyjątkowe rozwiązanie. Wydaje się jednak, że rozwiązaniu temu niechętne jest Ministerstwo Zdrowia. Zdaniem rzecznika resortu zdrowia Wojciecha Andrusiewicza stanowiłoby ono sygnał dla Polaków, że mogą bez zahamowań podróżować po całym kraju, co przy obecnych przyrostach zakażeń nie jest wskazane.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News