Uwaga, wydano pilne ostrzeżenia. Uważajcie na swoje psy i koty, wścieklizna na Mazowszu

Autor Mateusz Dolak - 20 Stycznia 2021
wawainfo.plŹródło: wawainfo.pl

Uwaga na wściekliznę, Wojewoda mazowiecki wydał zalecenie by trzymać w zamknięciu psy, koty i zwierzęta gospodarcze. Zagrożone wścieklizną są dzielnice Wawer, Wesoła oraz powiaty: miński oraz otwocki.

Zakażony lis

O wściekliźnie na Mazowszu poinformował Wojewódzki Inspektorat Weterynarii z siedzibą w Siedlcach. Groźna dla zwierząt choroba została potwierdzona u lisa, w miejscowości Izabela, na terenie gminy Wiązowna, w powiecie Otwockim. Informacja natychmiast przedostała się do wojewody, który wydał rozporządzenie w sprawie jej zwalczania

Obszarem zagrożonym wścieklizną zostały objęte następujące rejony:

- w dzielnicy Wawer: część dzielnicy ograniczona od północy Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, od zachodu ulicą Kwitnącej Akacji, od południa ulicą Izbicką, ulicą Zagórzańską i ulicą Złotej Jesieni.

- w dzielnicy Wesoła: część dzielnicy na południe od ulicy Trakt Brzeski oraz część dzielnicy ograniczona od północy linią kolejową, od zachodu ulicą I Praskiego Pułku i od południa ulicą Trakt Brzeski

- w powiecie mińskim: miasto Sulejówek i miejscowości: Długa Kościelna - część na zachód od ulicy Jana Kochanowskiego, Długa Szlachecka - część na zachód od ulicy Prymasa Stefana Wyszyńskiego, Grabina, Halinów - część na zachód od ulicy Okuniewskiej, oraz wsie: Hipolitów, Józefin, Królewskie Brzeziny, Stary Konik.

- w powiecie otwockim, w gminie Wiązowna miejscowości: Boryszew, Emów, Duchnów, Góraszka, Izabela, Majdan, Michałówek, Stefanówka, Wiązowna, Zagórze, Zakręt.

Wjazd do powyższych miejscowości i dzielnic został oznakowany. Przy drogach pojawiły się tabliczki z wyraźnym napisem: UWAGA OBSZAR ZAGROŻONY WŚCIEKLIZNĄ ZWIERZĄT.

Zakazy

Zgodnie z zarządzeniem wojewody obowiązuje nakaz trzymania psów na smyczy lub ogrodzonym terenie zamkniętym. Ponadto nie wolno wypuszczać na zewnątrz kotów, a także zwierząt gospodarskich. Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje też zakaz organizowania, targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Nie wolno również organizować polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki.

- Wścieklizna jest chorobą zakaźną zwierząt (atakującą ośrodkowy układ nerwowy ludzi oraz zwierząt stałocieplnych), która podlega obowiązkowi zwalczania. Wirus wścieklizny jest odporny na gnicie i zamarzanie, natomiast wrażliwy jest na ogrzewanie oraz na działanie większości środków dezynfekujących. Do zakażenia wścieklizną dochodzi zazwyczaj na skutek pogryzienia przez chore zwierzę. Zakażenie jest możliwe poprzez kontakt ze śliną chorego lub zakażonego zwierzęcia. Wirusy wścieklizny początkowo atakują zakończenia nerwowe uszkodzonych miejsc, a następnie poprzez nerwy obwodowe mózg. Prawie zawsze jest to choroba śmiertelna - przypomina Ewa Filipowicz, rzeczniczka Wojewody Mazowieckiego.

I apeluje, by niezależnie od zagrożenia dbać o zdrowie swoich pupili. - Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie na początku grudnia 2020 propagował akcję „Zaszczep pupila, to tylko chwila”, promującą obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie, podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów - podsumowuje Filipowicz.

źródło: wawainfo.pl
zdjęcie główne: wawainfo.pl

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News