Woda sodowa w PRL na ulicach Warszawy, pamiętacie? Słynne saturatory odeszły do lamusa

Autor - 29 Września 2020
woda sodowaŹródło: Wikipedia, zdjęcie z lewej (By Mrs. Misztalska - home archive of Maciej Misztalski, CC BY-SA 3.0), zdjęcie z prawej (By Julo - Praca własna, Domena publiczna)

Woda sodowa w czasach PRL-u była najpopularniejszym napojem sprzedawanym na warszawskich ulicach. Jej rozpoznawalność wśród społeczeństwa można porównać do dzisiejszej popularności Coca-Coli. Tzw. "gruźliczankę" sprzedawano z saturatorów w "musztardówkach". Napój można było dostać w dwóch wersjach - droższej z dodatkiem soku i tańszej - bez soku. Pamiętacie te czasy?

Woda sodowa - smak PRL-u

Woda sodowa to niezaprzeczalnie smak PRL-u. Tzw. "gruźliczankę" sprzedawano na ulicach Warszawy, a do saturatorów ustawiały się długie kolejki. Swoją dość niepokojącą nazwę zawdzięcza temu, że sprzedawca podawał ją w szklanych "musztardówkach", które po każdym kliencie były jedynie opłukiwane. Wówczas nikt nie myślał o dezynfekcji i lepszym zachowaniu higieny. Epidemii jednak nie było, a po orzeźwiający napój ustawiały się tłumy.

Dzisiaj grzeje:
1. Jaka będzie pogoda w zimie? IMGW pokazało prognozy. Nie mamy dobrych wiadomości
2. Ważne ostrzeżenie GIF: wycofano grupy leków z aptek. Mogą być niebezpieczne dla zdrowia
3. Porażające wiadomości z Płocka. Mężczyzna wypadł z okna hotelu, nie żyje

Woda sodowa w dwóch wersjach

Co ciekawe, wodę sodową z saturatora można było kupić w dwóch wersjach - tańszej i droższej. Pierwsza z nich była czystą wodą sodową. Kosztowała na początku 30 groszy, a później 50 groszy. Drugą wersją wody sodowej urozmaicano dodatkiem soku. Za ten napój trzeba było zapłacić złotówkę, a po podwyżce ceny o 50 groszy więcej.

"Kranówka" pita ze smakiem

Napojem, który tak chętnie kupowali mieszkańcy Warszawy była zwykła "kranówka". Sprzedawcy pobierali bowiem wodę z miejskiej sieci wodociągowej. W związku z tym saturatory musiały być postawione w pobliżu kranu. Zdarzało się również, że sprzedawcy podłączali wąż do hydrantu, a na noc saturator zabierano w bezpieczne miejsce lub przywiązywano łańcuchem na przykład do drzewa lub ogrodzenia.

Najnowsze ustalenia są niepokojące. Grozi nam lokalna katastrofa?Najnowsze ustalenia są niepokojące. Grozi nam lokalna katastrofa?Czytaj dalej

Czym był saturator?

Na koniec zostawiliśmy pytanie: czym właściwie był popularny w PRL-u saturator? To nic innego jak urządzenie do saturacji, czyli nasycania cieczy gazem. Jego użycie było niezwykle proste. W butli znajdował się dwutlenek węgla i to właśnie on dodany do wody robił "bąbelki", czyli popularną przed laty wodę sodową.

Jak wyglądał saturator?

 • W Polsce saturator najczęściej kojarzony był z "wózkiem", ponieważ wraz oprzyrządowaniem składał się z:
 • wózka na dwóch kołach motorowerowych, z aparatem do saturacji i szafką
 • butli ze sprężonym gazem
 • słojów z dozownikiem na syrop owocowy (zwykle były to dwa słoje - na syrop malinowy i cytrynowy do wyboru)
 • węży do podłączenia wody
 • kilku szklanek "musztardówek"

Dodatkowym wyposażeniem saturatora w PRL-u mógł być również parasol przeciwsłoneczny oraz łańcuch z kłódką zabezpieczający przed kradzieżą sprzętu. A Wy, pamiętacie wodę sodową? Może macie ciekawą historię z nią związaną? Podzielcie się z nami swoimi wspomnieniami w komentarzach na Facebooku!

Mimo sprzeciwów Warszawiaków zmiany zostaną wprowadzone? Decyzja została podjętaMimo sprzeciwów Warszawiaków zmiany zostaną wprowadzone? Decyzja została podjętaCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Dariusz Piontkowski nagle zabrał głos ws. zamknięcia szkół. Wszystko jest już jasne
 2. Wideo - Policyjny radiowóz mógł doprowadzić do wielkiej tragedii. O krok od groźnego wypadku
 3. Alarmy bombowe w szkołach w całej Polsce. Ewakuowano kilkanaście placówek na Mazowszu
 4. Niewiarygodne, co stało się w parku w Warszawie. Zapomnieli, że są w miejscu publicznym
 5. "Czajka" pobiła światowy rekord. WIOŚ nie ma wątpliwości. Brawo?
 6. Rydzyk uderzył mocno w Kaczyńskiego. TV Trwam wypuściła własny reportaż [ANALIZA]
15-latka od kilku miesięcy nie wróciła do domu. Policja apeluje: pomóżmy ją odnaleźć15-latka od kilku miesięcy nie wróciła do domu. Policja apeluje: pomóżmy ją odnaleźćCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News