Była w Warszawie, jest już w Płocku. Sytuacja jest coraz gorsza

Autor Aleksandra Olbryt - 31 Sierpnia 2020
WisłaŹródło: Pixabay

Wisła płynie po polskiej krainie... a wraz z nią fala nieczystości spuszczonych do rzeki w wyniku kolejnej awarii oczyszczalni ścieków "Czajka". Według informacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ścieki dziś o 5:00 dotarły do Płocka. Do Wisły na skutek sobotniej awarii spływa obecnie 20 tys. litrów nieczystości na sekundę! Na polecenie Ministerstwa Środowiska RDOŚ bada skalę zagrożenia dla środowiska.

Wisła płynie, a z jej nurtem - ścieki

Wisła znów jest zanieczyszczona, eksperci i mieszkańcy Mazowsza - zaniepokojeni. - Z powodu obfitych opadów deszczu przelew wzrósł z 15 do 20 tys. litrów na sekundę. Fala z nieczystościami na Wiśle dotarła z Warszawy do Płocka, następnie zwolni na zbiorniku we Włocławku, a w ciągu kolejnej doby dotrze do Torunia. Służby WIOŚ oraz sanepid-u pobierają próbki i stale kontrolują jakość wody na odcinku Warszawa-Płock. Z kolei pracownicy Wód Polskich na tym odcinku monitorują miejsca zastoisk na Wiśle. Po ulewnych opadach stan wody w rzece wzrósł o 5 cm - poinformowały 31 sierpnia o godzinie 8 Wody Polskie.

Dzisiaj grzeje:
1. Uwaga, pilne ostrzeżenie GIS. Chodzi o mięso drobiowe, jego spożycie może być niebezpieczne
2. Mogą wejść na konta, ściągnąć chore kwoty. Od stycznia kontrolerzy pobrali już 464 mln zł i wciąż im mało

Kontynuacja rozmów i szukanie rozwiązania

- Dziś będą kontynuowane rozmowy pomiędzy warszawskim MPWiK i Wodami Polskimi w sprawie przekazania specjalistycznego sprzętu oraz dokumentacji technicznej awaryjnego rurociągu, który w ubiegłym roku był zaprojektowany oraz budowany pod nadzorem Wód Polskich - dodały Wody Polskie na Twitterze. 30 sierpnia, w niedzielę, Państwowe Gospodarstwo Wodne poinformowało, że "priorytetowym zadaniem jest ochrona Wisły przed katastrofą ekologiczną, co przede wszystkim ma zabezpieczyć mieszkańców miejscowości położonych nad rzeką na północ od Warszawy". Zanieczyszczenia dziś rano znalazły się na wysokości Płocka, a we wtorek mają trafić do Torunia.

Wyższe kary za niesprzątanie po psie. Co o tym myślicie?Wyższe kary za niesprzątanie po psie. Co o tym myślicie?Czytaj dalej

RMF24: zaraz rozpocznie się odpompowanie wody z rurociągu

Jak podaje portal RMF 24, w najbliższych godzinach służby odpompują wodę, która znajduje się w rurociągu. Później na miejscu mają rozpocząć się oględziny z udziałem ekspertów. Dopiero na ich podstawie zapadnie decyzja dotycząca tego, jaki będzie awaryjny sposób przesyłania ścieków do oczyszczalni. Rafał Trzaskowski powiedział, że decyzji w tej sprawie możemy się spodziewać lada moment. - Teraz, w związku z awarią, równolegle analizujemy dwa scenariusze awaryjne - rurociąg po dnie Wisły lub na Moście Północnym. Niebawem poinformuję, który z nich będziemy realizować. Naprawa potrwa dłużej niż 3 miesiące, stąd musimy postawić na trwalsze rozwiązanie niż most pontonowy - podsumował we wpisie na Twitterze.

To nie pierwsza awaria

Poprzednia awaria układu przesyłowego doprowadzającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" zaniepokoiła mieszkańców Warszawy rok temu - pierwszy kolektor uległ awarii 27 sierpnia, drugi - 28 sierpnia 2019 roku. W jej efekcie nieczystości - tak jak teraz - zrzucane były do Wisły. Wobec zagrożenia ekologicznego premier Morawiecki podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, dzięki któremu ścieki znów trafiały do oczyszczalni. W czasie działania tymczasowego rurociągu na zlecenie MPWiK naprawiono kolektory. Od połowy listopada ścieki do "Czajki" znów płynęły w układzie przesyłowym pod dnem rzeki. Naprawa kosztowała miasto ponad 40 mln zł. Ponadto Wody Polskie naliczyły MPWiK ponad 10 mln zł opłaty za zrzut ścieków.

Pilny apel do wszystkich warszawiaków. Chodzi o wodę, jest źlePilny apel do wszystkich warszawiaków. Chodzi o wodę, jest źleCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wpis Justyny Żyły został już usunięty, ale w sieci nic nie ginie. Wyciągnęła kolejne działo, przeciwko byłemu mężowi
  2. Dramatyczne nagranie z Tomaszowa Lubelskiego. Policja publikuje je ku przestrodze
  3. Mocne słowa Rafała Trzaskowskiego. Obarcza winą zmarłego prezydenta
  4. Wyższe kary za niesprzątanie po psie. Co o tym myślicie?
  5. Wiadomość z ostatniej chwili. Właśnie nadeszło potwierdzenie od premiera Morawieckiego
Zdumiewające informacje z samego rana. Ministerstwo Zdrowia potwierdziłoZdumiewające informacje z samego rana. Ministerstwo Zdrowia potwierdziłoCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News