Najnowsze ustalenia są niepokojące. Grozi nam lokalna katastrofa?

Autor Alicja Guz - 29 Września 2020
warszawa wisłaŹródło: pixabay

Wisła miała być spiętrzana przez osiem zapór pomiędzy Wyszogrodem a Gdańskiem. Jest jedna - we Włocławku, która działa już 50 lat. Zdaniem władz jedyną szansą na przeciwdziałanie katastrofie na Wiśle jest budowa kolejnych tam na rzece. Gdzie powstaną nowe stopnie wodne? Pojawiły się już pierwsze propozycje.

Wisła może być niebezpieczna

Wisła teoretycznie miała być spiętrzana przez osiem zapór. W praktyce na rzece powstała jedna zapora, i to 50 lat temu. Tama we Włocławku powstała w 1970 roku i była pierwszą z ośmiu planowanych zapór pomiędzy Wyszogrodem a Gdańskiem. - Ten stopień wodny, który tutaj stoi 50 lat, nie powinien stać samotny. To jest tak naprawdę nasz gigantyczny sukces, że udało nam się przez 50 lat ten stopień wodny utrzymać w bezpieczeństwie - powiedział Przemysław Daca, prezes przedsiębiorstwa Wody Polskie cytowany przez TVP3 Warszawa.

Dzisiaj grzeje:
1. Jaka będzie pogoda w zimie? IMGW pokazało prognozy. Nie mamy dobrych wiadomości
2. Resort wydał nowe obostrzenia. Maseczki już nie tylko w komunikacji miejskiej
3. Porażające wiadomości z Płocka. Mężczyzna wypadł z okna hotelu, nie żyje

Miała funkcjonować 10 lat

Praca pojedynczej zapory wybudowanej na Wiśle przewidziana była na zaledwie 10 lat. Minęło już 50, a konstrukcja jest w coraz gorszym stanie. Dzieje się tak m.in. poprzez obniżenie erozją dna Wisły w zbiorniku we Włocławku. - Dzisiaj woda poniżej stopnia przeciętnie jest o około 3 do 3,5 metra niżej niż powinna być - wyjaśnił w TVP3 Warszawa Zdzisław Meler, inspektor nadzoru podczas budowy tamy we Włocławku.

Tamy mają zapobiec katastrofie

Zdaniem Wód Polskich oraz specjalistów 50-letnia tama przetrwa, zapobiegając ewentualnej katastrofie, jeśli na Wiśle powstanie kolejny stopień wodny. Jego budowa planowana jest w Sierzewie, w okolicach Ciechocinka. - To przede wszystkim bardzo dużo korzyści dla naszego regionu, ale ta najważniejsza, to zapewnienie bezpieczeństwa przed powodzią, zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom naszego regionu - powiedziała reporterom TVP3 Warszawa wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Anna Gembicka. Prace mają ruszyć w ciągu najbliższych trzech lat.

Niezwykłe Niezwykłe "wuzetki" to jeden z symboli Warszawy, lubicie? Ich historia jest zaskakującaCzytaj dalej

Co się zmieni?

Budowa kolejnej tamy na Wiśle nie tylko może zatrzymać dalszą degradację 50-letniej tamy we Włocławku, ale też poprawić sytuację hydrologiczną w centralnej Polsce. - To po pierwsze, ochrona przed skutkami powodzi, przed samą powodzią, ale także ogromne wsparcie dla rolnictwa i wielki, wielki potencjał do rozwoju lokalnej turystyki - powiedziała posłanka PiS Joanna Borowiak cytowana przez TVP3 Warszawa.

Powstaną kolejne tamy na Wiśle?

Bardzo prawdopodobne, że na nowej tamie w Sierzewie się nie skończy. Wody Polskie nie wykluczają bowiem w perspektywie kilkudziesięciu lat powrotu do projektu wielu kaskad na Wiśle. Również pomiędzy Płockiem a Warszawą.

W Warszawie powstały ławki, na których nie da się usiąść. Kuriozum czy dobry pomysł?W Warszawie powstały ławki, na których nie da się usiąść. Kuriozum czy dobry pomysł?Czytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z ostatniej chwili: Nie żyje uwielbiana przez Polaków aktorka. Rodzina przekazała tragiczne wieści
  2. Fotoradar zrobił mu zdjęcie w idealnym momencie. Dostanie mandat za korzystanie z telefonu?
  3. Alarmy bombowe w szkołach w całej Polsce. Ewakuowano kilkanaście placówek na Mazowszu
  4. Niewiarygodne, co stało się w parku w Warszawie. Zapomnieli, że są w miejscu publicznym
  5. "Czajka" pobiła światowy rekord. WIOŚ nie ma wątpliwości. Brawo?
  6. Rydzyk uderzył mocno w Kaczyńskiego. TV Trwam wypuściła własny reportaż [ANALIZA]
15-latka od kilku miesięcy nie wróciła do domu. Policja apeluje: pomóżmy ją odnaleźć15-latka od kilku miesięcy nie wróciła do domu. Policja apeluje: pomóżmy ją odnaleźćCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News