Minister powiedział do kiedy będzie wzrost zakażeń w Polsce. Złe wiadomości, pandemia szybko nie odpuści

Autor Mateusz Dolak - 22 Października 2020
Kolejka do punktu pobrań wymazówŹródło: Jakub Kaminski/East News

Czwartek to kolejny dzień z rekordową liczbą zakażeń na koronawirusa w Polsce. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że SARS-CoV-2 zakaziło się kolejne 12 107 osób. Z powodu COVID19 i chorób współistniejących zmarło 168 chorych. Polacy muszą spodziewać się kolejnych obostrzeń. Tymczasem wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na antenie Polsat News powiedział do kiedy możemy spodziewać się wzrostu zakażeń.

Protest po skandalicznym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Protest po skandalicznym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. "To piekło milionów Polek"Czytaj dalej

Polska w czerwonej strefie?

Jak pisaliśmy na wawainfo.pl, premier Mateusz Morawiecki powiedział, że będzie rekomendował by cała Polska od soboty była strefą czerwoną. Do czwartku 22.10 znajdowały się w niej 152 powiaty - w tym 11 miast wojewódzkich. Ze słowami premiera zgodził się w wywiadzie w Polsat News wiceminister zdrowia. - Jeśli z dzisiejszych danych wynika, że 317 powiatów w naszym kraju, większość dużych miast znalazłoby się w czerwonej strefie, to myślę, że nie ma sensu, żeby dzielić w tej chwili Polskę na strefę czerwoną i żółtą. W całym kraju powinniśmy przestrzegać tych obostrzeń, które dotyczą strefy czerwonej - powiedział Waldemar Kraska.

Kiedy skończy się wzrost zakażeń w Polsce?

Wiceminister próbował ocenić do kiedy w Polsce będzie rosła ilość osób zakażonych SARS-CoV-2. - Myślę, że do połowy listopada będziemy mierzyć się z dość dużą liczbą nowych zakażeń. Może będzie efekt wcześniejszy, bo przypomnę, że już prawie dwa tygodnie temu wprowadziliśmy nakaz noszenia maseczek praktycznie wszędzie w przestrzeni publicznej - powiedział na antenie Polsat News Kraska. Tempo rozwoju pandemii będzie zależało od stosowania się do kolejnych obostrzeń i tego czy Polacy zostaną w domu. Jeśli ograniczymy kontakty międzyludzkie przerwie się łańcuch zakażeń.

Nowe restrykcje

Kraska zwrócił uwagę, że w innych krajach są dwie strategie walki z COVID19 - Polegają na wprowadzaniu mniej drastycznych obostrzeń, które mniej uderzają w gospodarkę, ale trwają dość długo albo restrykcji dość drastycznych, ale krótko trwających. Wiceminister zdrowia stwierdził, że jest zwolennikiem drugiego podejścia. Kraska nie wykluczył, że obowiązujące w czerwonej strefie w Polsce obostrzenia zostaną wzmocnione.

Dzisiaj grzeje:
1. Jest decyzja rządu, premier właśnie potwierdził. Uczniowie podstawówek będą uczyć się zdalnie
2. Od środy kolejne zmiany w Polsce. Znamy szczegóły obostrzeń, wielu Polaków nie wie, chodzi o podróże
3. Nastolatka w nocy zamknęła się w łazience. Doszło do tragedii, nie żyje

Wróci nauka zdalna

Podczas rozmowy w Polsat News, Kraska nie chciał doprecyzować, czy chodzi tylko o naukę w szkołach. Przypomnijmy, że podczas środowego wystąpienia w Sejmie Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd podejmie decyzję w sprawie nauki zdalnej w szkołach podstawowych. Według zapowiedzi premiera, wyższe klasy szkół podstawowych będą podlegały nauczaniu zdalnemu bądź hybrydowemu. Waldemar Kraska podkreślił, że wprowadzanie nowych obostrzeń wpływa na zahamowanie przyrostu nowych zakażeń po ok. 10-14 dniach.

Rząd nie chce lockdownu

Z kolei szef Kancelarii Premiera Rady Ministrów Michał Dworczyk powiedział w czwartek, że rząd jest zdeterminowany, by uniknąć drugiego lockdownu. - Musimy zabiegać i walczyć o życie, zdrowie Polaków, ale musimy też chronić gospodarkę - podkreślił Dworczyk. - Wiemy, jakie miał konsekwencje dla gospodarki lockdown wiosenny. Musimy przede wszystkim oczywiście zabiegać i walczyć o zdrowie i życie Polaków, natomiast z drugiej strony musimy również chronić gospodarkę - dodał Dworczyk na antenie TVP1.

Ponad 10 tysięcy zakażeń dziennie

W czwartek odnotowano 12 107 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia oraz 168 zgonów z powodu COVID-19 lub z powodu COVID-19 i chorób współistniejących. W poniedziałek (19.10) minister zdrowia Adam Niedzielski ostrzegł, że jeśli liczba zakażeń zwiększać się będzie w obecnym tempie, w przyszłym tygodniu można się spodziewać dziennego przyrostu zakażeń na poziomie nawet 20 tys. przypadków. W związku z tym powstają obawy, że w szpitalach może zacząć brakować łóżek, sprzętu i personelu.

Na Stadionie Narodowym powstaje szpital tymczasowy

Aby zapobiec temu czarnemu scenariuszowi, rząd przystąpił do organizowania szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym w Warszawie. Druga tego typu placówka w stolicy miałaby powstać w Hali Expo XXI. Przygotowanie szpitali tymczasowych zlecono także innym województwom, w których aktualnie trwają poszukiwania odpowiednich lokalizacji dla nich. W najbliższym czasie kolejne szpitale tymczasowe miałyby powstać w Małopolsce i w Wielkopolsce.

Dziś ogłoszą nowe obostrzenia i strefy. Cała Polska znajdzie się w strefie czerwonej?Dziś ogłoszą nowe obostrzenia i strefy. Cała Polska znajdzie się w strefie czerwonej?Czytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wypuszczono wyjątkowy banknot, przedstawia nastoletniego Karola Wojtyłę. Lepiej kup go teraz, potem będzie wart fortunę
  2. Rząd wprowadza zmiany i wysokie kary. Lepiej się na nie przygotować
  3. Dziś ogłoszą nowe obostrzenia i strefy. Cała Polska znajdzie się w strefie czerwonej?
  4. Dwa pasy zablokowane, wjazd do Warszawy mocno utrudniony. Tragiczny wypadek, nie żyje jedna osoba
  5. Spłonęło 50 aut, nowy blok może nadawać się do rozbiórki. Przyczyną pożaru okazał się pojazd elektryczny
  6. Nie wierzysz w działanie maseczek? Pierwsze poważne badanie, które obnaża ich skuteczność
  7. Jerzy Brzęczek ogłosił powołania do reprezentacji Polski. Dwie ogromne sensacje, kibicom opadły szczęki

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News