WHO podało do wiadomości najnowszy wynik badań. Naukowcy są pewni: maseczki faktycznie działają

Autor Alicja Guz - 3 Czerwca 2020
whoŹródło: Pixabay

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zapowiedziała zmianę w wytycznych, które dotyczą środków ochrony przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Najnowsze badania międzynarodowych naukowców potwierdzają, że przed zakażeniem SARS-CoV-2 najlepiej chronią: noszenie maseczek oraz zachowanie dystansu społecznego.

Najnowsze badania naukowców

Na łamach prestiżowego czasopisma medycznego "The Lancet" opublikowano najnowsze wyniki badań międzynarodowej grupy naukowców. Przeanalizowali oni 172 badania przeprowadzone w 16 krajach na całym świecie. Analizie poddano związek między dystansowaniem społecznym, noszeniem masek i ochroną oczu a ryzykiem zakażenia się koronawirusem. Naukowcy skupili się na trzech koronawirusach: rozpowszechniającym się obecnie SARS-CoV-2 oraz SARS i MERS, które wywołały poprzednio epidemie.

Dzisiaj grzeje:
1. Wynajmują mieszkania za tysiące, żyją z grzybem. Nie mogą rozwiązać umowy najmu
2. W Rosji doszło do wielkiej katastrofy ekologicznej. Eksperci: to wywoła problem na długie lata

Dystans społeczny zmniejsza ryzyko zakażenia

Według międzynarodowej grupy naukowców, kierowanej przez prof. Holgera Schunemanna, epidemiologa klinicznego na McMaster University w Ontario w Kanadzie, utrzymanie dystansu fizycznego zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem o 80 procent. Przeprowadzona przez nich analiza wykazała, że przy utrzymaniu 1 metra odległości od osoby zakażonej, ryzyko przeniesienia cząsteczek wirusa spada do około 3 procent. Z kolei w odległości mniejszej niż 1 metr ryzyko to wzrasta do 13 procent. Reasumując, im ludzie bardziej oddalają się od siebie, tym mniejsze jest ryzyko zachorowania. Dlatego właśnie, naukowcy zalecają utrzymanie minimum dwumetrowego dystansu społecznego.

Maseczki faktycznie działają

Badania naukowców potwierdziły również skuteczność zasłaniania ust i nosa. Analizy wykazały, że noszenie na przykład maseczek zmniejsza ryzyko zakażenia o 85 procent. Jak się okazało, była to kwestia najbardziej sporna, ponieważ lekarze i naukowcy mają na temat odmienne zdanie. Po przeanalizowaniu wszelkich materiałów badacze doszli jednak do wniosku, że zasłaniane ust i nosa faktycznie jest skuteczne. Nosząc maseczkę, możliwość zakażenia spada do 3,1 procent.

Skandal w Warszawie. W nocy zrobili tak samo jak w USA. Pomnik wielkiego Polaka zdewastowanySkandal w Warszawie. W nocy zrobili tak samo jak w USA. Pomnik wielkiego Polaka zdewastowanyCzytaj dalej

Czy ochrona oczu ma wpływ na zarażenie koronawirusem?

Naukowcy potwierdzili, że ochrona oczu zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem o 78 procent. Ich badania wykazały, że ryzyko zakażenia wśród osób noszących okulary, gogle bądź inne osłony twarzy wynosiło 6 procent. Dla porównania wśród osób, które nie nosiły takiej ochrony oczu, ryzyko zakażenia wzrosło do 16 procent.

WHO zmienia swoje wytyczne

Aktualne wytyczne WHO mówią, że osoby, które są zdrowe, muszą nosić maseczki wyłącznie wtedy, gdy opiekują się zakażonymi koronawirusem. Po opublikowaniu najnowszych badań międzynarodowych naukowców Tarik Jašarević, rzecznik WHO zapowiedział, że Światowa Organizacja Zdrowia pracuje nad aktualizacją swoich zaleceń dotyczących ochrony przed koronawirusem. Przypominamy, że w Polce od 30 maja obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa jedynie w sklepach, restauracjach czy autobusach, a także tam, gdzie nie jest możliwe utrzymanie 2-metrowego dystansu społecznego.

Zmiany w parafiach w Warszawie i na Mazowszu. Archidiecezja właśnie wydała komunikatZmiany w parafiach w Warszawie i na Mazowszu. Archidiecezja właśnie wydała komunikatCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielka radość w domu Rozenek. Zdjęcie syna pojawiło się w sieci, wszystkiego najlepszego
  2. Michał Listkiewicz ujawnił, dzięki komu Polska dostała Euro 2012. To on dał nam wielką radość
  3. Premier podał smutną wiadomość. Nie żyje wielki Polak. Śmierć przyszła nagle
  4. Poważny wypadek na Targowej. Citroen dachował na środku ulicy
  5. Nie oddał luksusowego jaguara wartego tysiące. Policja namierzyła go w mig
  6. Nagły protest w samym centrum miasta mimo pandemii. Zadziwiające sceny, co się dzieje?

Ogromny parking P+R powstał pod Warszawą. Mieszkańcy zyskali też nowy przystanekOgromny parking P+R powstał pod Warszawą. Mieszkańcy zyskali też nowy przystanekCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News