Nagła decyzja kościoła. Będą duże zmiany. Biskup oficjalnie potwierdził

Autor Alicja Guz - 3 Lipca 2020
zdjęcie ilustracyjneŹródło: Pixabay

Epidemia koronawirusa pokrzyżowała plany weselne niejednej parze. Metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik udzielił narzeczonym dyspensy na organizację wesel również w piątki. Dyspensa ta będzie obowiązywała przez rok.

Wesele a koronawirus

W związku z epidemią koronawirusa od 6 czerwca możliwe jest organizowanie przyjęć weselnych dla maksymalnie 150 osób (nie licząc obsługi wesela). Wiele par, które z powodu pandemii musiało przełożyć swój ślub, ma problem z ustaleniem nowego terminu. Sobotnie terminy są bowiem pozajmowane nawet na dwa lata w przód, a na udzielenie ślubu w inny dzień tygodnia, a w szczególności w piątek trudno o zgodę kościoła.

Dzisiaj grzeje:
1. Inwazja wielkiej ćmy w Warszawie. Gigantyczne owady w mieszkaniach
2. Sypią się wysokie kary za tzw. opłaty covidowe. Sprytni przedsiębiorcy się doigrali

Zmiany w weselach

Pomocną dłoń narzeczonym wyciągnął metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik. W oficjalnym dekrecie udzielił on dyspensy narzeczonym oraz ich gościom na organizowanie wesela w piątki. „Mając na względzie trwającą epidemię koronawirusa i związaną z tym konieczność przełożenia zaplanowanych terminów zawarcia sakramentalnego małżeństwa, kierując się racjami duszpasterskimi oraz dobrem narzeczonych i ich rodzin, wyrażam zgodę, aby po wyczerpaniu możliwości ustalenia daty ślubu i wesela na inny dzień tygodnia niż piątek, nupturienci mogli zawrzeć sakramentalne małżeństwo i zorganizować przyjęcie weselne w piątek, wyłączając z tego okres Adwentu i Wielkiego Postu” czytamy w dokumencie.

Jest jeden warunek na organizację wesela w piątek

Według zapisów w dekrecie o udzieleniu dyspensy od obowiązku zachowania charakteru pokutnego oraz od przepisów o wstrzemięźliwości, by móc zorganizować wesele w piątek, należy spełnić jeden warunek. Arcybiskup udziela bowiem dyspensy pod jednym warunkiem: „podjęcia przez wiernych innej formy pokuty, zwłaszcza uczynków miłosierdzia i modlitwy”. Dyspensa ta będzie obowiązywać do 30 czerwca 2021 roku.

Pilny komunikat WORD. Egzaminy na prawo jazdy w Warszawie odwołanePilny komunikat WORD. Egzaminy na prawo jazdy w Warszawie odwołaneCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tysiące emerytów nie odzyska pieniędzy. Właśnie zapadła druzgocąca decyzja
  2. Polski gwiazdor wdał się w bójkę pod warszawskim klubem. Kiedy pokazał, jaką część ciała stracił, odebrało nam mowę (FOTO)
  3. Tragedia w Płocku. 82-latka wyleciała przez okno
  4. Paraliż na S8. Gigantyczny korek, trudna sytuacja
  5. 85-latek kierował samochodem pod wpływem. Spowodował wypadek
  6. Niebywałe sceny na pogrzebie Karpiel-Bułecki. Zdjęcie pojawiło się w sieci
Tragedia w Płocku. 82-latka wyleciała przez oknoTragedia w Płocku. 82-latka wyleciała przez oknoCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News