Kiedyś temat żartów, teraz symbol stolicy. Warszawska palma obchodzi 18. urodziny

Autor Natalia Godek - 12 Grudnia 2020
warszawska palmaŹródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Charles_de_Gaulle_Roundabout_in_Warsaw_2012.JPG, licencja CCBY3.0 https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en, autor: Alina Zienowicz

Stała się niekwestionowanym symbolem Warszawy. Jej powstaniu towarzyszyła myśl o historii stolicy. Palma na rondzie de Gaulle’a w grudniu skończyła 18 lat. Muzeum Sztuki Nowoczesnej zapowiada huczne świętowanie urodzin jubilatki.

Symbol miasta

Obecnie trudno nam sobie wyobrazić rondo gen. Charles'a de Gaulle’a bez kultowej już palmy daktylowej znajdującej się na środku. Pewnym jest także fakt, że każdy z nas choć raz na spotkanie umawiał się właśnie “pod palmą”. Instalacja pod tytułem “Pozdrowienia z Alei Jerozolimskich” stanęła tam 12 grudnia 2002 r. i w zamyśle miała bezpośrednio nawiązywać do dawnej, żydowskiej historii stolicy. Tym samym wyjaśniła również nazwę jednej z głównych ulic Warszawy - Alei Jerozolimskich, która spotyka się na rondzie z ulicą Nowy świat.

Żydowska przeszłość Warszawy

W 1722 r. w stolicy powstało osiedle Nowa Jerozolima. Założył je książę August Sułkowski. Znajdowało się ono, ówcześnie pod Warszawą, a na dzisiejszej Ochocie (pomiędzy placem Zawiszy a ulicą Kaliską). Książę Sułkowski zrobił to prawdopodobnie w związku wydanym zakazem handlu dla Żydów. Jednak prężnie rozwijający się ośrodek bardzo szybko stracił swój blask. Stał się bowiem konkurencją dla polskich kupców i został zburzony, a majątek mieszkańców skonfiskowany.

Właśnie do tych wydarzeń odnosiła się bezpośrednio pomysłodawczyni instalacji umieszczając na Śródmieściu palmę. - Kiedy stanęła moja palma (..), ulica, po 200 latach, zaczęła mówić o spiskach żydowskich, wykupie kamienic. Chore. - powiedziała Gazecie Wyborczej autorka Joanna Rajkowska. - Palma nie opowiada, palma jest. Miała być tą częścią warszawskiej rzeczywistości, której Holocaust nas pozbawił. - dodała.

Była świadkiem wydarzeń

Aktualnie palmę można uznać już za symbol stolicy. Przez 18 lat śmiało odzwierciedlała to co poruszało Warszawę i Polskę i głośno wyrażała opinie debaty publicznej. - Była już pielęgniarką, kibicką, warszawianką z korzeniami w Ukrainie. Jest Polką i cudzoziemką: Żydówką i Palestynką jednocześnie. Raz nawet straciła liście w ramach protestu. W ostatnich tygodniach podkreśla z mocą, że jest kobietą. Choć na początku sama wywoływała oburzenie, szybko stała się megafonem dla oburzonych obywatelskich głosów i sceną społecznych działań. - czytamy na stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

- Chciałabym podziękować Wam za te wszystkie lata spędzone razem. Za rzeczy, które wyczyniałyście na rondzie, przytulanie się do mnie, dekorowanie transparentami, bananami, palenie ognia, plażowanie, śpiewy i tańce. Co za moce! To był dobry czas, choć czasami nad miastem zapadał gęsty mrok – można pomyśleć, że jakimś cudem lądowałam w samym centrum Wszechświata. - podziękowała sama… palma w liście opublikowanym przez MSN.

We wspomnianym liście palma bardzo głośno wyraziła także apel o dbanie o planetę i zahamowanie postępujących zmian klimatycznych.- Gdybyście tylko poczuli roślinną skalę czasu, zrozumielibyście, że nie należy wybiegać myślą w przyszłość do następnego sezonu wyprzedaży, jak robią to korporacje, a w przyszłość organizmów żywych i ich szans na przetrwanie. Pomyślcie tylko, kilkadziesiąt milionów lat temu w Polsce rosły palmy! - powiedziała.

Obchody 18-stki

W związku z urodzinami Muzeum przygotowało huczne obchody jubileuszowe. W sąsiadującym z Palmą Pałacu Branickich (w witrynie apteki przy ul. Nowy Świat 18/20) zostanie otwarte Muzeum Pozdrowień z Alei Jerozolimskich, w którym będzie można znaleźć artefakty i dokumenty opowiadające o współczesnym życiu publicznym Warszawy. - Dla kogoś, kto nie był świadkiem tego procesu, a szczególnie dla osób spoza granic Polski, może to być odświeżające spojrzenie na lokalne formy politycznej i społecznej samoorganizacji, naszą żarliwość i zupełnie unikalne poczucie humoru i absurdu - powiedziała autorka instalacji.

Główny kurator MSN, Sebastian Cichocki zachęcił także do składania życzeń palmie. - Chcemy wspólnie świętować urodziny Palmy, wszyscy razem, bez względu na wiek, miejscowi i przyjezdni. Mamy za sobą trudny rok, trzeba go odczarować - powiedział.

Kontrowersyjny pomysł warszawskiej kawiarni. Sprzedaje niecodzienny opłatek, katolicy oburzeniKontrowersyjny pomysł warszawskiej kawiarni. Sprzedaje niecodzienny opłatek, katolicy oburzeniCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Zobacz także w naszych serwisach:

Zobacz jak wygląda Południowa Obwodnica Warszawy:

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News