Mimo sprzeciwów Warszawiaków zmiany zostaną wprowadzone? Decyzja została podjęta

Autor Alicja Guz - 29 Września 2020
WarszawaŹródło: wikimedia / Solidphotouploader

Warszawa zostanie oddzielona od reszty Mazowsza? Taki pomysł pojawił się pod koniec lipca. Mimo sprzeciwów warszawiaków oraz stołecznych radnych okazuje się, że trwają już prace nad projektem ustawy w tej sprawie. Informacje te potwierdził wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker.

Warszawa poza Mazowszem?

Warszawa oddzielona od województwa mazowieckiego. O tym pomyśle głośno było już pod koniec lipca. Później sprawa nieco ucichła, jednak jak powiedział wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker, nadal jest aktualna.

Dzisiaj grzeje:
1. Jaka będzie pogoda w zimie? IMGW pokazało prognozy. Nie mamy dobrych wiadomości
2. ING, mBank, Santander i inne banki przypominają. Już od jutra tysiące Polaków zapłaci ogromne kwoty, wielu zapomniało
3. Porażające wiadomości z Płocka. Mężczyzna wypadł z okna hotelu, nie żyje

Trwają prace nad ustawą

We wtorek na antenie Radia Plus, Paweł Szefernaker poinformował, że trwają już prace nad projektem ustawy o podziale Mazowsza. - Pracują nad tym posłowie ziemi mazowieckiej, którzy ten pomysł zapisali w programie Prawa i Sprawiedliwości - powiedział wiceszef MSWiA. Wyjaśnił też jednak, że ustawa o charakterze administracyjnym nie jest ustawą, którą można przygotować "z dnia na dzień". W związku z tym prace nad jej szczegółami trwają.

Będą wcześniejsze wybory?

Paweł Szefernaker zapytany został również o to, czy w związku z planami podziału Mazowsza wybory samorządowe miałyby się odbyć jeszcze w 2020 roku. Wiceminister odpowiedział, że trudno jest rozmawiać o tym w trakcie pisania ustawy. - Trudno sobie wyobrazić wybory za miesiąc czy za dwa, jeżeli nie ma jeszcze ustawy przyjętej przez parlament - wyjaśnił. Dodał też, że z punktu widzenia kalendarza wyborczego, wybory w tym roku są praktycznie niemożliwe.

W Warszawie powstały ławki, na których nie da się usiąść. Kuriozum czy dobry pomysł?W Warszawie powstały ławki, na których nie da się usiąść. Kuriozum czy dobry pomysł?Czytaj dalej

Politycy KO i PSL przeciwni podziałowi

Już w lipcu, gdy padła propozycja podziału Mazowsza pojawiły się głośne głosy sprzeciwu wśród polityków. Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik z PSL ocenił pomysł jako nieracjonalny i szkodliwy. Zapowiedział również, że będzie bronić integralności Mazowsza. Podobne stanowisko zajęli inni politycy PSL oraz Koalicji Obywatelskiej. W połowie września marszałek Struzik poinformował, że jeśli pojawi się projekt ustawy w sprawie podziału województwa mazowieckiego, wówczas jednym z działań PSL będą szerokie konsultacje społeczne. - Po drugie sejmik może zarządzić referendum bezwzględną większością głosów - dodał. - Nie wykluczamy referendum, ale wtedy, kiedy będzie konkretny projekt - powiedział cytowany przez TVN Warszawa.

Radni stołeczni są przeciw

Przypominamy, że podczas sesji Rany Miasta w ubiegły czwartek stołeczni radni głosowali m.in. w sprawie podziału Mazowsza. Wówczas przyjęli stanowisko wyrażające sprzeciw wobec pomysłu.

Najnowsze ustalenia są niepokojące. Grozi nam lokalna katastrofa?Najnowsze ustalenia są niepokojące. Grozi nam lokalna katastrofa?Czytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Komornik i prokuratura bezwzględnie wtargnęły do lokalu. Magda Gessler musiała się poddać
  2. Lamborghini na egzaminie na prawo jazdy. Tak się zdaje w Chojnicach
  3. Alarmy bombowe w szkołach w całej Polsce. Ewakuowano kilkanaście placówek na Mazowszu
  4. Niewiarygodne, co stało się w parku w Warszawie. Zapomnieli, że są w miejscu publicznym
  5. "Czajka" pobiła światowy rekord. WIOŚ nie ma wątpliwości. Brawo?
  6. Testy na koronawirusa nie są wiarygodne? Ekspert odpowiada
15-latka od kilku miesięcy nie wróciła do domu. Policja apeluje: pomóżmy ją odnaleźć15-latka od kilku miesięcy nie wróciła do domu. Policja apeluje: pomóżmy ją odnaleźćCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News