Koniec rowerów w Warszawie możliwy. Dramatyczna sytuacja, wszystko przez dziurę w budżecie

Autor Kamil Matuszak - 27 Listopada 2020
Warszawskie rowery miejskieŹródło: Piotr Molecki/East News

Czy w Warszawie wiosną znów pojawią się rowery miejskie? W tym momencie nie jest to tak oczywiście. Skomplikowana sytuacja przetargiem na operatora Veturilo trwa od kilku miesięcy. Teraz okazuje się, że wypożyczalnie mogą być za drogie.

Wielkie zamieszanie w centrum Warszawy, ludzie byli wściekli. Pytali Wielkie zamieszanie w centrum Warszawy, ludzie byli wściekli. Pytali "Kto wypierze wasze brudy"Czytaj dalej

Warszawa wiosną bez Veturilo?

Miasto ma problemy z obsadzeniem roli operatora Veturilo od maja tego roku, gdy Nexbike Polska obsługujący warszawskie wypożyczalnie rowerów miejskich, złożył wniosek o upadłość. Stolica ratowała się przygotowaniem przetargu tymczasowego, ale teraz sytuacja się powtarza.

Przyczyną wniosku upadłościowego firmy Nexbike miały być problemy wywołane pandemią COVID-19. Firma borykała się z ogromnym spadkiem przychodów podczas obowiązującego od 1 kwietnia do 5 maja 2020 roku zakazu korzystania przez użytkowników z rowerów miejskich.

Kolejne problemy pojawiły się miesiąc później. Zarząd Dróg Miejskich rozpisał przetarg na operatora Veturilo na lata 2021-2028, ale w postępowaniu wystartowała tylko jedna firma - hiszpańska Marfila S.L.

- Oferowana stawka znacznie przekracza budżet przeznaczony na ten cel. Stąd też decyzję o jego dalszym losie odłożyliśmy do jesieni. W tym czasie będziemy mogli przeanalizować sytuację finansową miasta i podejmować ewentualne decyzje - informował wówczas w komunikacie prasowym warszawski ratusz.

Teksty wybrane dla Ciebie:
1. Jerzy Owsiak też był na proteście. Po wszystkim nie wytrzymał, bardzo smutne
2. Nie żyje prawdziwa legenda. Tragiczna wiadomość obiegła Polskę
3. Pożar w centrum Warszawy. Zapaliła się znana wszystkim budowla, interweniowały służby

Zablokowana ulica, zaczynają się przepychanki. Ludzie biją brawa, policja już na miejscuZablokowana ulica, zaczynają się przepychanki. Ludzie biją brawa, policja już na miejscuCzytaj dalej

Usprawnienie systemu wypożyczalni będzie musiało poczekać

Według pierwotnych informacji od 2021 roku miały czekać nas spore zmiany w wypożyczaniu rowerów miejskich. Urzędnicy chcieli wprowadzić szereg udogodnień, jak np. większa liczba rowerów i stacji, umożliwienie oddania jednośladu poza stacją, czy też "parkowanie" na 30 minut. Zmienić miała się też aplikacja mobilna, która jest najczęstszym sposobem wypożyczania pojazdów. Jednak już wiadomo, że nowy system nie zostanie uruchomiony w terminie.

- Ewentualne rozstrzygnięcie przetargu jesienią oznacza co najmniej kilkumiesięczne opóźnienie. Być może byłoby ono jeszcze dłuższe, ponieważ nie wiemy jak epidemia wpłynie na możliwości utworzenia systemu, łańcuchy dostaw sprzętu itd. - czytamy w oświadczeniu.

Brak rowerów miejskich to więcej pieniędzy w budżecie

Sytuacja wygląda obecnie następująco: jeśli miasto nie znajdzie dodatkowych pieniędzy, wówczas stacje Veturilo nie pojawią się wiosną w Warszawie, a pieniądze wrócą do budżetu.

- W naszym budżecie zostaną pieniądze na to, żeby wydać je na infrastrukturę rowerową. Robimy, co możemy, żeby ratować sytuację. Nie zakładałbym jednak, że nie uda się rozstrzygnąć przetargu. Oferta firmy Nextbike jest tylko nieznacznie wyższa niż nasz budżet. Liczymy na to, że ratuszowi zależy na tym, żeby Veturilo działało nieprzerwanie i na najbliższej sesji rady miasta znajdą się na to pieniądze - wyjaśnia Jakub Dybalski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich w rozmowie z TVN Warszawa.

Bardziej optymistyczne wiadomości docierają od Karoliny Gałeckiej, rzeczniczki stołecznego ratusza, która w mediach społecznościowych napisała o przyszłości rowerów miejskich: oferta będzie teraz analizowana, a miasto chce zapewnić mieszkańcom Warszawy ciągłość funkcjonowania rowerów miejskich w sezonie 2021, do czasu uruchomienia docelowego systemu.

Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku poznamy finał całej sprawy, a przetarg wyłoni operatora wypożyczalni rowerów miejskich.

Niespodziewane wieści w sprawie Wigilii. Opublikowano rozporządzenie, dla warszawian to ważna informacjaNiespodziewane wieści w sprawie Wigilii. Opublikowano rozporządzenie, dla warszawian to ważna informacjaCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Dramatyczna interwencja policji na SORze
  2. Nadchodzi koniec legendy - pożegnamy Volkswagena Passata
  3. Część uczniów wznawia naukę. Znamy datę powrotu do szkół, opublikowano rozporządzenie
  4. Dantejskie sceny przed McDonald's w Legionowie. Kierowcy dosłownie oszaleli
  5. Zygmunt Chajzer ma poważne problemy ze zdrowiem. Niespodziewana diagnoza załamała wszystkich, bliscy informują
  6. Pilny apel prezydenta do wszystkich, sytuacja jest poważna
  7. 272 mln zł nagórd w Ministerstwie Rolnictwa. W 6 miesięcy

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News